روند اجرای برنامه همکاری جامع 25 ساله ایران و چین در حال تسریع است

1089640 فقط خبر

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری آنا، حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی ظهر امروز جمعه در گفت و گوی تلفنی با شی جین پینگ رئیس جمهور چین، دخالت آمریکا در امور داخلی کشورها را ادامه سیاست مخرب یکجانبه گرایی این کشور دانست. که اکنون تهدیدی برای صلح و امنیت است جهانی شد.

رئیس جمهوری اسلامی ایران احترام به حاکمیت ملی و حفظ تمامیت ارضی کشورها را از اصول اساسی سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران می داند و در این چارچوب حمایت از سیاست چین واحد می داند. سیاست نهایی و اصولی جمهوری اسلامی ایران.

وی با تاکید بر عزم کشورمان برای توسعه همه جانبه روابط با چین بدون توجه به تحولات بین المللی، همکاری مستقل مبتنی بر منافع ملی کشورهای مستقل را الگوی صحیح حکمرانی در سطوح منطقه ای و بین المللی دانست و ضمن تاکید بر لزوم حاکمیت انصاف و عدالت در او هرگونه تلاش آمریکا برای تکرار مدل جنگ سرد در جهان را نشانه ضعف و زوال آن می دانست.

رئیسی در پاسخ به تقدیر از سیاست جمهوری اسلامی ایران در توسعه روابط و همکاری با همسایگان و دستاوردهای آن توسط رئیس جمهور چین، تاکید کرد: این رویکرد جمهوری اسلامی ایران بسترهای لازم را برای امنیت و توسعه جمعی در کشور فراهم کرده است. غرب آسیا می تواند الگویی برای تقویت اعتماد، توسعه سیاسی و اقتصادی منطقه باشد.
رئیسی در این چارچوب بر تلاش کشورمان برای تامین امنیت دریایی و انتقال انرژی تاکید کرد.

رئیس جمهور همچنین در ادامه بررسی مذاکرات رفع تحریم ها، بر لزوم راه حل سیاسی طرف آمریکایی به عنوان ناقض برجام و لزوم اقدام مقتضی آن طرف برای رفع تحریم های غیرقانونی علیه ایران و نیز تاکید کرد. کشورهای ثالث

  سید مقتدی صدر خروج خود از روند سیاسی عراق را اعلام کرد

رئیسی از گسترش همکاری های اقتصادی چندجانبه در چارچوب توافقات منطقه ای و فرامنطقه ای مانند سازمان همکاری شانگهای و گروه بریکس استقبال کرد.

رئیسی و شی جین پینگ همچنین در مورد راهبردهای توسعه و تسریع روند اجرای برنامه همکاری جامع 25 ساله توافق کردند و ابتکاراتی را برای توسعه همکاری ها پیشنهاد کردند و از توسعه روابط و افزایش مبادلات تجاری بین دو کشور در یک سال گذشته

شی جین پینگ رئیس جمهوری خلق چین نیز در دومین گفت وگوی سران دو کشور از همکاری های ایران و چین در عرصه بین المللی و حمایت متقابل دو کشور از مواضع یکدیگر در عرصه های منطقه ای و بین المللی قدردانی کرد. کشورهای دولت سیزدهم

شی جین پینگ با تاکید بر اهمیت حفظ ثبات منطقه و نقش سازنده جمهوری اسلامی ایران در این زمینه، تاکید کرد که چین مخالف سیاست فشار و یکجانبه گرایی است.

رئیس جمهور چین با تاکید بر اهمیت راهبردی روابط چین و ایران و تلاش کشورش برای تقویت و توسعه همکاری های کلیدی راهبردی و امنیتی دو کشور به ویژه در زمینه تجارت، اقتصاد، زیرساخت ها و انرژی گفت: اجرای سند جامع 25 سال ها همکاری دو کشور گام بزرگی در این راستا است و بر این اساس دستورات لازم را برای توسعه روابط راهبردی همه جانبه با ایران از جمله در زمینه اقتصادی صادر می کنم.

دیدگاهتان را بنویسید