روسیه نسبت به لغو قرارداد صادرات غلات با اوکراین هشدار داده است

1089405 فقط خبر

به گزارش گروه جهانی خبرگزاری آنا، «آندری رودنکو» معاون وزیر امور خارجه روسیه روز چهارشنبه نسبت به فسخ قرارداد با اوکراین در زمینه صادرات غلات هشدار داد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، رودنکو گفت در صورت رفع نشدن موانع صادرات محصولات کشاورزی روسیه، قرارداد صادرات غلات اوکراینی از طریق دریای سیاه نیز فسخ خواهد شد.

این دیپلمات روس افزود: انتقال محموله های غلات اوکراین از طریق گذرگاه های امن ایجاد شده در دریای سیاه به زودی آغاز خواهد شد و مسکو امیدوار است که توافق غلات پابرجا بماند.

به گزارش رویترز، امروز (چهارشنبه) مرکز نظارت بر صادرات غلات اوکراین باید در استانبول شروع به کار کند. علاوه بر رودنکو، یک مقام ارشد ترکیه نیز گزارش داد که اولین کشتی غلات اوکراینی طی چند روز از بنادر دریای سیاه خارج خواهد شد.

این مقام ترکیه که نخواست نامش فاش شود، گفت که تمام جزئیات از جمله عبور ایمن برای کشتی هایی که مجبور به پاکسازی مین های دریایی نیستند، در نظر گرفته شده است.

پس از اینکه روسیه، اوکراین، سازمان ملل و ترکیه روز جمعه توافقنامه ای را برای صادرات غلات، مواد غذایی و کودهای شیمیایی از بنادر اوکراین امضا کردند، یوری واسکوف معاون وزیر زیرساخت اوکراین به روزنامه اقتصادی تراس گفت که کیف قصد دارد حدود 3 میلیون تن گندم و غیره صادر کند. محصولات کشاورزی هر ماه از طریق بنادر دریای سیاه.

با این حال، پس از حمله موشکی روسیه به بندر اودسا در روز شنبه، مقامات اوکراینی این اقدام را محکوم کردند و گفتند که مسکو با هدف قرار دادن سیلوی گندم، توافق روز جمعه را نقض کرده است.

  پیکر آیت الله کاردان در کوم - اندیشه مدرن - به خاک سپرده می شود

وزارت دفاع روسیه دیروز (یکشنبه) ادعای اوکراین را رد کرد و اعلام کرد که حمله نیروی دریایی روسیه به بندر اودسا منجر به انهدام یک کشتی جنگی لنگر انداخته اوکراینی و همچنین انباری شد که موشک های هارپون نیروی دریایی آمریکا در آن نگهداری می شد.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی ریاست جمهوری روسیه روز دوشنبه گفت که حمله موشکی به بندر اودسا بر صادرات غلات اوکراین تاثیری نخواهد داشت.

به گزارش وب سایت یو اس نیوز، پسکوف تاکید کرد که حمله موشکی روز شنبه به سایت هایی در بندر اودسا «به طور خاص مربوط به زیرساخت های نظامی بود».

سخنگوی کرملین افزود: «این حملات به هیچ وجه به زیرساخت های مورد استفاده برای صادرات غلات مرتبط نیست. این اتفاق تاثیری بر شروع دانلودها نداشته و نباید داشته باشد.

انتهای پیام/4106/

دیدگاهتان را بنویسید