روسیه: اگر اوکراین به ناتو بپیوندد، جنگ جهانی سوم رخ خواهد داد

روسیه: اگر اوکراین به ناتو بپیوندد، جنگ جهانی سوم رخ خواهد داد

معاون دبیر شورای امنیت ملی روسیه تاکید کرد که مسکو از راه حل دیپلماتیک درگیری در اوکراین استقبال می کند و تاکید کرد که عضویت اوکراین در ناتو آغازگر یک جنگ جهانی جدید خواهد بود.

من گزارش میدم اعتدال«الکساندر وندیکتوف» در گفتگو با خبرگزاری تاس با بیان اینکه درخواست اوکراین برای عضویت سریع در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در واقع یک تبلیغات سیاسی است، گفت: قطعاً کیف می‌داند که این (عضویت اوکراین در ناتو) جهان را به دنبال خواهد داشت. جنگ سوم در راه است.

وی با تاکید بر اینکه کشورهای عضو ناتو نیز تشخیص می دهند که این اقدام (عضویت اوکراین در ناتو) نوعی خودکشی محسوب می شود، خاطرنشان کرد: بخشی از رژیم کی یف در دنیای واقعی زندگی نمی کند و به همین دلیل تصور می کنند که کشورشان چنین خواهد کرد. یک روز به عضویت ناتو در بیایند.

معاون دبیر شورای امنیت روسیه بر مواضع روسیه در قبال عضویت اوکراین در ناتو تاکید کرد و خاطرنشان کرد: پیوستن اوکراین به ناتو یا سایر ائتلاف های تحت نظارت آمریکا برای ما غیرقابل قبول است.

این مقام روسی با اشاره به سخنان ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین مبنی بر لزوم انجام «حملات پیشگیرانه علیه روسیه»، آن را دعوت به جنگ جهانی سوم خواند.

وی ادامه داد: مقامات روسیه هرگز تهدید به استفاده از سلاح های کشتار جمعی نکرده اند، اما برخی از سیاستمداران اروپایی به وضوح خواستار چنین اقداماتی هستند.

معاون دبیر شورای امنیت ملی روسیه در بخشی دیگر از این گفت و گو با اشاره به دکترین نظامی این کشور در استفاده از سلاح هسته ای توضیح داد: برنامه های راهبردی بر اساس سناریوهای مختلف و با در نظر گرفتن کوچکترین جزئیات نوشته می شود. بنابراین، تغییر وضعیت منجر به تغییر دکترین نظامی روسیه نمی شود.

  واکنش ناتو به حمله روسیه به اوکراین یک تفکر مدرن است

وندیکتوف با مقایسه دکترین نظامی روسیه و آمریکا در مورد استفاده از سلاح هسته ای گفت: همه چیز در سند ما مشخص است اما سند آنها مبهم و غیرقابل درک است. کارشناسان هنوز تصمیم نگرفته اند که در چه مواردی آمریکایی ها حق حمله از جمله حملات پیشگیرانه را برای خود محفوظ می دارند.

بر اساس دکترین هسته‌ای روسیه، استفاده از سلاح‌های هسته‌ای در صورتی که دشمن از این سلاح‌ها یا سایر سلاح‌های کشتار جمعی علیه مسکو و متحدانش استفاده کند یا اطلاعات موثقی در مورد حمله موشکی بالستیک به روسیه و متحدانش وجود داشته باشد. در صورتی که تجاوز در خاک روسیه مجاز باشد و موجودیت کشور در معرض تهدید قرار گیرد.

معاون دبیر شورای امنیت روسیه با بیان اینکه برخی معتقدند جنگ هسته ای می تواند منطقه ای باشد، گفت: نباید فراموش کرد که درگیری هسته ای بر تمام جهان تاثیر خواهد گذاشت و پیامدهای آن برای همه بشریت فاجعه بار خواهد بود.

به گفته وندیکتوف، مسکو از راه سریع دیپلماتیک برای حل مسئله اوکراین و همزیستی مسالمت آمیز با اوکراین و کل اروپا به شرط حفظ امنیت روسیه استقبال می کند. وی همچنین از تلاش های رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه برای حل مناقشه بین مسکو و کیف قدردانی کرد.

دیدگاهتان را بنویسید