رها کردن فضای مجازی برای انسان مضر است

محسنی ادجه ای: رها کردن فضای مجازی برای مردم مضر است

رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه کنارگذاشتن حاکمیت فضای مجازی در نهایت به ضرر مردم خواهد بود، گفت: تا امروز گام های بزرگی برای راه اندازی شبکه ملی اطلاعات برداشته شده است و تاکید ما بر تکمیل هر چه سریعتر شبکه ملی اطلاعات است.

من گزارش میدم اعتدالحجت الاسلام والمسلمین محسنی اژی امروز چهارشنبه (14 مرداد) از مرکز ملی تبادل اطلاعات سازمان فناوری اطلاعات ایران بازدید کرد.

عیسی زارع پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در این بازدید، عدم اجرای کامل مقوله اشتراک اطلاعات و داده ها بین دستگاه ها را یکی از موانع ایجاد دولت منسجم الکترونیک و هوشمند دانست و از تشکیل دولت منسجم الکترونیکی و هوشمند خبر داد. کارگروه تعاملی دستگاه که به تصویب شورای عالی فضای مجازی رسیده است.

بر اساس آمار مرکز ملی تبادل اطلاعات، در سال 1400 قوه قضائیه با ثبت 178 میلیون استعلام و ارائه خدمات به حدود 70 دستگاه دولتی، عنوان دومین نهاد تعاملی کشور را در اختیار داشت. بر این اساس مسئولان وزارت ارتباطات و مرکز تبادل اطلاعات ملی از خدمات هوشمندانه قوه قضائیه و به اشتراک گذاری مطلوب داده ها و اطلاعات قوه قضائیه به سایر نهادها قدردانی کردند.

در این بازدید رئیس قوه قضائیه در جریان ایجاد سامانه پیشگیری هوشمند مبتنی بر به اشتراک گذاری داده ها توسط دستگاه های دولتی قرار گرفت.

سامانه پنجره واحد آمایش سرزمین از دیگر بخش‌هایی بود که رئیس قوه قضاییه از مرکز ملی تبادل اطلاعات سازمان فناوری اطلاعات ایران بازدید کرد. به گفته مسئول سامانه، تمامی اطلاعات و داده های زمین و مالکیت آن در این سامانه جمع آوری می شود.

رئیس قوه قضائیه در این بازدید خلأهای فنی را یکی از دلایل اصلی عدم تبادل اطلاعات و تبادل اطلاعات بین دستگاههای دولتی برشمرد و بر رفع این خلاءها تاکید کرد.

  امنیت غذایی؛ عذرخواهی برای جهانی شدن جنگ اوکراین

رئیس قوه قضاییه بر گسترش روحیه تعامل روسای دستگاه ها به منظور تبادل اطلاعات و داده ها تاکید کرد و به پیگیری و تکمیل مصوبه «طرح ملی یکپارچه سازی داده ها و اطلاعات» تصریح کرد. از طریق مجلس

محسنی آژه ای پس از بازدید از مرکز ملی تبادل اطلاعات سازمان فناوری اطلاعات ایران از روحیه جهادی و تلاشگر وزیر و مدیران این وزارتخانه از وزیر و مدیران وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تقدیر کرد.

رئیس قوه قضائیه در ادامه با اشاره به سالروز عملیات غرور آفرین مرصاد و توطئه دشمنان برای حمله به کشور با مزدوران منافقین کوردل، گفت: دشمنان از قدرت ایمان و دینداران آگاهی نداشتند. نظام قدرت و نفهمید که با اشاره امام امت مردم به میدان می آیند و توطئه مخالفان و منافقین را خنثی می کنند.

رئیس کل دادگستری به مناسبت بیانات وزیر ارتباطات در خصوص راه اندازی و توسعه شبکه ملی اطلاعات اظهار داشت: تا امروز گام های بزرگی در جهت ایجاد شبکه ملی اطلاعات و وزیر و مدیران وزارتخانه برداشته شده است. ارتباطات نیز برای رسیدن به این هدف مصمم است. تاکید ما بر تکمیل هر چه سریعتر شبکه ملی اطلاعات است و معتقدیم تحقق این امر به معنای انجام کار طولانی و بزرگ است.

محسنی ادجه ای تصریح کرد: هر مبلغی که برای ایجاد شبکه ملی اطلاعات و توسعه زیرساخت ها در این حوزه هزینه شود، سرمایه گذاری محسوب می شود و در صورت تحقق نیافتن، کشور در آینده با هزینه های زیادی مواجه خواهد شد.

وی بر تبیین ضرورت ایجاد و توسعه شبکه ملی اطلاعات به عموم مردم و مسئولان تاکید کرد و تصریح کرد: یکی از وظایف شما به عنوان مدیران وزارت ارتباطات تبیین اهمیت ایجاد و توسعه شبکه ملی اطلاعات است. شبکه ملی اطلاعات به مردم و مسئولان.

  سرخپوشان مقابل پدیده را متوقف کنید/ پرسپولیس پیشتاز نشد - اندیشه معاصر

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه باید در زمینه ایجاد شبکه ملی اطلاعات و توسعه زیرساخت های این مقوله به سرعت حرکت کنیم، گفت: امیدوارم در این مدت بتوانیم شاهد تحقق باشیم. شبکه ملی اطلاعات و زیرساخت های ناظر بر توسعه شبکه اطلاعات و ارتباطات کشور، آن را به منصه ظهور برسانیم تا دستاوردها و پیشرفت های فرهنگی و اقتصادی برای کشور حاصل شود.

رئیس قوه قضائیه در ادامه سخنان خود در نشست مدیران وزارت ارتباطات تصریح کرد: تاکنون میزان سرمایه گذاری های انجام شده برای تحقق دولت هوشمند، فعالیت های عملیاتی لازم محقق نشده است و دلایل این امر را نیز می توان به فقدان سیاست و حاکمیت یکپارچه و فقدان زیرساخت و اشتراک داده های دستگاه نسبت داد. با هم باشند

رئیس قوه قضائیه با اشاره به ایجاد شورای عالی فضای مجازی با برنامه ریزی مقام معظم رهبری گفت: متاسفانه تاکنون نتوانسته ایم از ظرفیت شورای عالی فضای مجازی در راستای یکپارچگی استفاده بهینه کنیم. سیاست گذاری، رفع تفرقه، ایجاد نگاه ملی و مدیریت واحد در استفاده از فضای مجازی و شبکه اطلاعات.

محسنی آژه ای در ادامه با بیان اینکه توجه مردم و استفاده آنها از پیام رسان های داخلی ضروری است، گفت: بدخواهان ترویج می کنند که در صورت استفاده افراد از شبکه ها و پیام رسان های داخلی، امنیت و حریم خصوصی آنها به خطر می افتد، بنابراین مردم باید از حفظ حریم خصوصی آنها اطمینان داشته باشند. با استفاده از این شبکه های اختصاصی؛ این مقوله نیاز به تبیین دارد و دغدغه مردم در این زمینه باید به صورت واقعی رفع شود تا بیشتر به سمت پیام رسان های داخلی روی بیاورند.

رئیس قوه قضائیه تصریح کرد: گفته می شود هزینه رصد شبکه های اطلاعاتی و ارتباطی و پیام رسان ها در کشور ما نسبت به سایر کشورهای دنیا گرانتر است که در صورت صحت این گفته باید تدابیری اتخاذ شود تا خدمات ارزان تر ارائه شود. و اگر ادعا گران است، هزینه های این حوزه در کشور ما با واقعیت همخوانی ندارد، باید در این زمینه اطلاع رسانی و شفاف سازی شود.

  نشست مشترک روسای دانشگاه آزاد اسلامی واحد اقلیدس و بیمارستان حضرت ولی عصر(عج) شهرستان

رئیس قوه قضائیه کنار گذاشتن مدیریت فضای مجازی را قطعاً به مردم آسیب می رساند و گفت: در عین حال لازم است در جهت تسهیل استفاده از شبکه اطلاعات محلی و فضای مجازی به گونه ای گام برداشته شود که مردم و کاربران می توانند از آن استفاده کنند و با استفاده از این فضا و یافتن کاربردهای مختلف در آن در زندگی، خسته و اعصابشان خرد نمی شود. البته این امر مستلزم توسعه زیرساخت ها نیز هست.

وی تصریح کرد: فضاسازی ها نباید ما را در مسیر اجرای قانون و حفظ ارزش ها مرعوب کند. ضمن اینکه استفاده از بستر شبکه اطلاعات و فضای مجازی برای مردم آسان و کم هزینه باشد و امنیت افراد در این شبکه ها افزایش یابد.

رئیس قوه قضائیه در پایان خاطرنشان کرد: همه ضابطان باید ملزم به اجرای قانون باشند. قانون گرایی باید به یک فرهنگ عمومی تبدیل شود و قانون گریزی برای یک مدیر علاوه بر اینکه خلاف ارزش است هزینه هایی نیز به همراه دارد.

پیش از سخنان رئیس قوه قضائیه، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و جمعی از مسئولان و روسای این وزارتخانه به بیان دستاوردها و تحولات حوزه ارتباطات و اطلاع رسانی از جمله توسعه پرسرعت پرداختند. و شبکه ملی امن برای خدمات هوشمند مردمی، شناسایی آنلاین جرایم با کمک دادسرا. افزایش ترافیک در پلتفرم های داخلی، پنجره ملی خدمات دولتی هوشمند، گسترش پوشش فیبر نوری و فناوری های فضایی و ماهواره ای.

دیدگاهتان را بنویسید