رسیدگی به پرونده بدهی های مالیاتی بانک ها در کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی

986915 فقط خبر

علی هزاریان در گفت وگو با خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری آنا، در تشریح جلسه کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی درباره موضوع پیگیری پرونده بدهی مالیاتی بنگاه های بزرگ اقتصادی، بانک ها و مالی و موسسات اعتباری با حضور داود منظور، رئیس سازمان امور مالیاتی کشور، معاونان و مدیران این سازمان در کمیسیون اصل 90، گفت: این جلسه با توجه به مکاتبات قبلی کمیته با سازمان امور مالیاتی و وزیر امور اقتصادی و دارایی و طرح 3 موضوع اصلی مرتبط با امور مالیاتی.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در شورای اسلامی در ادامه با اشاره به این موضوعات اظهار داشت: ابتدا اعلام فهرست اشخاص حقیقی و حقوقی به ویژه بنگاه های اقتصادی بزرگ، بانک ها و مالی و موسسات اعتباری که بدهی معوق دارند مالیات آنها تا پایان شهریور 1397 بالغ بر 10 میلیارد تومان بوده است.

وی افزود: موضوع دوم میزان مالیات تعیین شده از سوی مجموعه هایی مانند بنیاد مستضعفان، ستاد اجرایی فرمان امام (ره) و مجموعه های مشابه بود و سومین موضوع راهکارهای جلوگیری از فرار مالیاتی بود.

خزریان ادامه داد: رئیس وقت سازمان امور مالیاتی در اسفندماه 96 طی مکاتباتی با کمیسیون اصل نود، اسامی 77 شخص حقیقی و حقوقی را که تا پایان شهریور 97 بیش از 10 میلیارد تومان بدهی مالیاتی داشتند، ارائه کرد. برگه برای کمیسیون ارسال میکنم.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم در ادامه گفت: مقرر شده اسامی سازمان هایی مانند بنیاد مستضعفان و قوه مجریه که مشمول این سامانه نیستند و در صورت لزوم هویت ملی برای آنها مشخص شود. اعلام شد، اظهار داشت: راه های برخورد با شرکت های بزرگ اقتصادی، بانکی و موسسات اعتباری که شامل 33 مورد فرار مالیاتی است نیز در فایل پیوست اعلام شده است.

  این احتمالا آخرین باری است که مرا زنده می بینید

وی با اشاره به مهم ترین راه های فرار مالیاتی مندرج در پیوست این اطلاعیه، گفت: عدم اظهار درآمد مشمول مالیات، نگهداری 2 سری اسناد به صورت دستی یا ماشینی، سوء استفاده از حساب های بانکی استیجاری، قاچاق کالا از طریق صادرات و واردات. و از ایجاد شرکت های کاغذی به عنوان یکی از مهمترین موارد فرار مالیاتی یاد شد.

هازاریان با توجه به گزارش های ارائه شده و نگرانی کمیسیون از مشکل فرار مالیاتی و همچنین عدم کسب درآمد لازم برای کشور مطابق با پیش بینی های انجام شده برای رشد و توسعه کشور، گفت: این کمیسیون برگزار کرد. نشستی در این راستا با حضور مسئولان که در آن مجموعه ای از آسیب شناسی های مربوط به وضعیت سازمان امور مالیاتی از جمله حوزه نرم افزاری و سیستمی، کم کاری پلیس مالیاتی در کشور و یک موضوع مهم ظرفیتی که بتواند در راستای منافع کشور و احقاق حقوق عمومی عمل کند.

عضوکمیسیون مجلس قانونگذاری 90 با اشاره به وظیفه مبارزه با فرار مالیاتی و پولشویی در سازمان امور مالیاتی و لزوم استفاده از تمام ظرفیت مجموعه و افزایش آن، افزود: متاسفانه این ماموریت در حال حاضر صرفا در سطح یک اداره کل با تعداد محدودی از کارکنان در سطح ستاد و واحدهای کشوری که گزارش‌هایی مبنی بر عدم کارکرد نیروی انسانی این واحدها مطابق با مأموریت محوله وجود دارد. همچنین عدم استفاده مناسب از ظرفیت گزارش دهی مردم برای مقابله با فرار مالیاتی و تسهیم درآمدهای مالی حاصل از این امر منجر به وقفه در این مهم شده و گزارش کارکنان سازمان در این خصوص از کمیته اصل نود پذیرفته شد.وصول نشد و مقرر شد اقدامات لازم صورت گیرد و گزارش ارسال شود.

  جدیدترین عکس های دردناک از خداحافظی پدر و مادر آرمان عبدالعلی + فیلم - اندیشه معاصر

وی ادامه داد: از سوی دیگر به لحاظ ایجاد زیرساخت مناسب برای ماموریت مهم این سازمان برای جلوگیری از فرار مالیاتی با حضور کارشناسان کمیسیون، مرکز پژوهش های مجلس و سازمان امور مالیاتی و همچنین ایجاد مالیات. انصاف، تاکید بر مقامات اداره مالیات بود.

سخنگوی کمیسیون اصل 90 قانون اساسی شورای اسلامی در پایان با اشاره به وظایف محوله به سازمان امور مالیاتی خاطرنشان کرد: مقرر شد اقدامات سازمان امور مالیاتی در زمینه پیشگیری از فرار مالیاتی، کار این سازمان باشد. در خصوص وصول مالیات های معوق، برنامه ریزی های آن برای جلوگیری از فرار مالیاتی و رفع شبهات مطرح شده در کمیته، اقدامات لازم در اسرع وقت انجام خواهد شد و جلسات دیگری با حضور مسئولین سازمان در کمیته تشکیل خواهد شد.

انتهای پیام/4164/

دیدگاهتان را بنویسید