راه دستیابی به حکمرانی خوب در جامعه از دانشگاه ها آغاز می شود

لطیفی:

798 959 فقط خبر

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان اداری و کار کشور گفت: راه رسیدن به حکمرانی مطلوب برای مردم شریف ایران این است که با حکمرانی علمی از دانشگاه ها شروع شود تا کل جامعه را تحت پوشش قرار دهد.

به گزارش گروه دانش و فناوری خبرگزاری آنا؛ میشم لطیفی امروز (سه شنبه) در اجلاس سراسری معاونان اداری، مالی و مدیریت منابع دانشگاه ها، پژوهشگاه ها، مراکز آموزش عالی و روسای پارک های علم و فناوری که هم اکنون در دانشگاه تهران برگزار می شود، سخنان خود را با طرح سوال آغاز کرد. وی درباره نحوه اداره دانشگاه ها گفت: برنامه ریزی راهبردی دانشگاه ها بر عهده متولیان دانشگاه است. اما آیا نقش هیات امنایی که با مصوبه سال 69 به آنها محول شده جدی است؟

وی ادامه داد: جوهره الگوی هیئت دانشگاه حفظ استقلال دانشگاه از تکانه های سیاسی است و این به این دلیل است که دانشگاه نیاز به اختیاراتی دارد که با الگوی هیئت محقق می شود.

رئیس سازمان اداری و استخدامی به برهه هایی از مدیریت دانشگاه اشاره کرد و یادآور شد: ناشناخته ماندن نیروی انسانی دانشگاه ها بسیار مهم است، باید نیازها و مشکلات را بشناسیم. همچنین اگر بدانیم علم و دانشگاه چقدر برای حل مشکلات کشور اهمیت دارد، شبانه روز برای شناخت سرمایه انسانی وقت می گذاریم.

وی خاطرنشان کرد: گاهی افراد مشهور اما پرمشغله یا ناظران علمی به عضویت هیئت مدیره در می آیند که به دلیل اینکه نمی توانند وقت کافی را اختصاص دهند مناسب نیست.

وی ادامه داد: ساختار ستادی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری باید انعطاف بیشتری داشته باشد تا دانشگاه ها نفس بکشند.

  الزام حضور دانش آموزان در مدارس از اول آذرماه - اندیشه معاصر

لطیفی دوری دانشگاه ها از وابستگی به دولت و منابع دولتی را مهم می داند و تاکید می کند: هر چه دانشگاه ها به نحو احسن مدیریت شوند، هزینه های جاری بیشتر از هزینه های عملیاتی و تخصصی خواهد بود.

وی تاکید کرد: دانشجویان دکتری می توانند با استفاده از کمک هزینه (پژوهشی) یا پژوهش دانشجویی هزینه های خود را تامین کنند. باید از ظرفیت دانش آموزان استفاده کنیم و با اضافه کاری، حق تدریس، حقوق مشاوره، کار دانشجویی برخی نیازها را برطرف کنیم.

لطیفی، کمک رسانی را یکی دیگر از راه های رفع نیازهای آموزش عالی دانست و گفت: باید به گسترش وقف و امور خیریه و استفاده از کمک خیرین توجه کرد.

وی تصریح کرد: ماهیت الگوی هیأت دانشگاه حفظ استقلال دانشگاه در مقابل انگیزه های سیاسی است و این به این دلیل است که دانشگاه به اختیاراتی نیاز دارد که با الگوی هیئت محقق می شود.

کابینه سیزدهم علمی ترین کابینه بعد از انقلاب

لطیفی تصریح کرد: راه تحقق دولت مطلوب و عزت ملت ایران و آغاز حکومت عادلانه از دانشگاه است. این حکمرانی ابتدا باید از خود دانشگاه شروع شود و سپس به بقیه جامعه سرایت کند.

وی در تشریح نگاه علمی در کابینه سیزدهم گفت: بیشترین کادر علمی را در کابینه سیزدهم در بین دولت ها از زمان انقلاب اسلامی مشاهده می کنیم و بیشتر وزرا و معاونان از دانشگاه ها هستند.

رئیس سازمان اداری و کارگری با تاکید بر مدیریت هیات امنای دانشگاه ادامه داد: باید به سمت بازسازی انقلابی نهاد هیات امنای دانشگاه برویم برای این منظور مفهوم استقلال دانشگاه از فکر فکری است. و دیدگاه مالی دانشگاه باید توضیح داده شود. از این طریق می توان از ظرفیت پژوهشگاه ها و اتاق های فکر استفاده کرد.

  پشت صحنه حذف استقلال و پرسپولیس از آسیا/ نام تیم قهرمان لیگ اعلام شد! - اندیشه معاصر

سازوکار استخدام دولتی به نفع نخبگان در حال تغییر است

رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور سازوکار جذب دانشگاهی را یکی از دغدغه های معاونت های مالی و اداری دانشگاه ها دانست و گفت: سازوکار جذب کل دولت و دانشگاه ها در حال بررسی است. در شورای توسعه مدیریت، آیین نامه ای به نام اینی نامه برای جذب و حفظ سرمایه های انسانی استعدادهای ارشد و نخبه در دستگاه های اجرایی تدوین شده است که بر اساس آن، جذب کارکنان نخبه ارزیابی و شناسایی می شود.

وی ادامه داد: از این ظرفیت قانونی می توان در دانشگاه ها به خوبی استفاده کرد، آیین نامه شورای گسترش مدیریت اخیرا ابلاغ شد و تمام مراحل آن از طریق سامانه ای انجام می شود.

رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور تاکید کرد: باید از زاویه دید وسیع تری به این موضوع نگاه کنیم. متولی اصلی سیاست های راهبردی دانشگاه ها هیئت های امنا هستند اما باید از خود بپرسیم که آیا این اتفاق می افتد یا خیر؟ از دهه 1960 کمیته هیأت امنای دانشگاه تأسیس شد و این یک تجربه دیرینه بوده است.

وی ادامه داد: مجهول ماندن اعتبارات دانشگاه ها برای ما فاجعه است و عدم حمایت از آنها ضرر بزرگی است که پیش می آید. بنابراین باید برای درک نیازها و مسائل و ظرفیت داخلی وقت بگذاریم و کار هیئت امنا در این زمینه بسیار مهم است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید