راه حل بقای کسب و کارهای دانش بنیان در فضای رقابتی/ استارت آپ ها با ایده های خلاقانه شکل می گیرند.

پویافر در گفتگو با آنا مطرح کرد؛

رئیس هیئت مدیره یک شرکت دانش بنیان گفت: کسب و کارهای دانش بنیان بیش از سایر بنگاه های اقتصادی برای بقا در فضای رقابتی با تغییرات و تحولات نوظهور همگام می شوند.

گروه استان های خبرگزاری آنا; دانشگاه آزاد اسلامی دومین رویداد ملی (نمایشگاه عصر امید) را همزمان با چهلمین سالگرد خود در کرداد 1401 پشت سر گذاشت. محور این رویداد مهم، ارائه برنامه های دانشگاه آزاد اسلامی در گام دوم، ارائه برنامه های فناورانه و نوآورانه بود. دستاوردهای دانشگاه و رفع نیازهای مردم. در این رویداد علاوه بر نمایش دستاوردهای فناورانه و نوآورانه دانشگاه آزاد اسلامی، برنامه تحول و تعالی، اسناد استانی، تحولات و جهت گیری آینده دانشگاه ارائه شد.

شعار این رویداد بزرگ هزار گروه و زیرساخت پژوهشی، هزار ایده و استارت آپ و هزار شرکت فناوری و خلاق بود؛ بنابراین با توجه به رویکرد جدید دانشگاه آزاد اسلامی در حمایت از دانش بنیان و استارت آپ ها و فناوری، کسب و کار و … و نحوه عملکرد کسب و کارهای دانش بنیان برای بقا در فضای رقابتی با زهرا پویافر، موسس و رئیس هیئت مدیره شرکت توسعه مهارت های نرم و دیجیتال دانش بنیان. عاج نو» گفتگویی داشتیم که در ادامه می خوانیم.

آنا: شرکت های دانش بنیان چه نقشی در رشد اقتصادی کشور به ویژه در دوران تحریم داشتند؟

پویافر: دانش و نوآوری اساسی ترین عوامل پیشرفت در زمینه های صنعتی و اقتصادی در دنیای به سرعت در حال تحول امروز است. رونق اقتصادی کشور مستلزم فراهم آوردن بستر لازم برای نوآوری و حضور در بازارهای جهانی است. شرکت های دانش بنیان با تغییر ترکیب محصولات و خدمات و بهره گیری از فناوری و ایده های تازه به سمت نوآوری می روند. بنابراین بنگاه های دانش بنیان نقش مهمی در بهره وری تولید، تبلور دانش به محصولات و خدمات جدید، ارتقای سطح اقتصاد و رفاه و تولید ثروت و ارزش افزوده در جامعه ایفا می کنند.

  حمله مجدد صهیونیست ها به مسجد الاقصی - خبرگزاری آنا

راه حل بقای کسب و کارهای دانش بنیان در فضای رقابتی/ استارت آپ ها با ایده های خلاقانه شکل می گیرند.

برای بقا در یک محیط رقابتی، بنگاه های دانش بنیان بیش از سایر بنگاه های اقتصادی با تغییرات و تحولات نوظهور همگام می شوند. این بنگاه ها برای رشد و توسعه نیاز به بهره گیری از دانش در ساختار خود دارند و این اساس رشد و توسعه اقتصادی آنهاست.

آنا: دانشگاه ها به ویژه دانشگاه آزاد اسلامی که بزرگ ترین دانشگاه غیردولتی ایران است و با توجه به اینکه بر درآمدهای غیر شهریه ای تاکید دارد، چه نقشی در دانش و استارت آپ ها می تواند داشته باشد؟

پویافر: بی شک مراکز رشد و نوآوری دانشگاه ها می توانند نقش بسیار مهمی در تولید اصول متناسب با نیاز بازار داشته باشند. بنابراین حمایت از این مراکز و جذب کارآفرینان موفق در راس، موجب پیشرفت بیشتر و تولید ثروت علم و دانش خواهد شد. پیوند کارآفرینان موفق با دانشگاه ها در تمامی زمینه های علمی بدون شک موجب رشد و توسعه و کسب ثروت و تامین منابع مالی غیر از آموزش خواهد شد.

رویکرد استخدام اعضای هیئت علمی برای سرپرستی مراکز رشد و نوآوری بدون حضور کارآفرینان موفق، مسیر رشد را چالش برانگیز می کند. دانشگاه ها باید از تجربیات کارآفرینان موفق بهره مند شوند. بنابراین پیشنهاد می کنیم مدیران مراکز رشد، کارآفرینانی دلسوز، متعهد، متخصص و موفق باشند.

آنا: تفاوت استارت آپ ها با کسب و کارهای سنتی چیست؟

پویافر: استارت‌آپ‌ها بر اساس یک ایده خلاقانه شکل می‌گیرند و معمولاً به عنوان یک تیم برای توسعه محصولی کار می‌کنند که متفاوت طراحی و تولید می‌شود. استارت‌آپ‌ها می‌توانند مبتنی بر فناوری باشند. اما لزوماً هر استارتاپی مبتنی بر فناوری و فناوری نیست، در واقع اینها کسب و کارهای کوچک و خلاقانه ای هستند که قدم به قدم رشد می کنند. این رویدادها به طرز خلاقانه ای کسب و کارهای سنتی را متحول کرده اند و تفاوت اصلی بین استارتاپ ها و کسب و کارهای کوچک رشد و مقیاس پذیری آنهاست. استارت‌آپ‌ها حاصل تفکر و ایده‌های خلاقانه هستند و با چشم‌انداز تحول در کسب‌وکار سنتی ایجاد می‌شوند.

  وعده ها و وعده های مسئولان اقتصادی برای حمایت از سینمای کشور - تفکر نوین

آنا: دانشگاه آزاد اسلامی ماکو در منطقه آزاد تجاری و صنعتی واقع شده است که با سه کشور هم مرز است. برای کسب درآمد خارج از شهریه چه پیشنهادی دارید؟

پویافر: برای رسیدن به موفقیت در هر گروه یا سازمانی ابتدا باید مدیرانی که چشم انداز توسعه و تحول دارند آموزش ببینند و این بستگی به بهره مندی مشاوران متخصص در زمینه توسعه مهارت های فردی و توسعه کسب و کار دارد. وقتی افراد از توانایی ها و مهارت های خود آگاه باشند، قطعا می توانند خلاقانه فکر و عمل کنند. در دانشگاه نیز نیازمند حضور مدیرانی هستیم که دارای چشم انداز توسعه و تکامل باشند، به علم روز نزدیک باشند و از همه مهمتر به جوانان صاحب ایده و ایده فرصت و فرصت بدهند. پس از آن می توان انتظار داشت که مدلی مبتنی بر خلاقیت و دانش برای درآمدزایی در دانشگاه طراحی کنیم.

من تجربه تجاری زیادی دارم. یادم می آید چهار ساله بودم که من و برادرم چینی درست می کردیم و به بچه های محل می فروختیم، همان موقع بود که با پول آشنا شدم. در 13 سالگی اولین تجربه تدریس زبان را در پایگاه بسیج شهید کلاهدوز مشهد داشتم و از 15 سالگی در بیمارستان پدرم مشغول به کار شدم. در دوران تحصیل در جامعه اسلامی عضویت داشتم و در برنامه های فرهنگی و تشکیلاتی پیشتاز بودم. در سن 18 سالگی وارد دانشگاه شدم و همزمان تدریس کردم. من مدرک مدیریت فنی یک شرکت هواپیمایی دارم و در دوران دانشجویی حدود دو سه سال گل فروشی داشتم و از کیش خریدم و … در کل ریسک و تجارت را دوست دارم، دوست دارم جاده تجاری بکشم. نقشه ها و …

  قیمت بلیط هواپیما در حال کاهش است - یک فکر مدرن

گفتگو: دوستعلی ابراهیم زاده

انتهای پیام/4121/4062/

دیدگاهتان را بنویسید