راه اندازی اولین بانک جنین 5 نژاد برتر گاو جهان در ایران

راه اندازی اولین بانک جنین 5 نژاد برتر گاو جهان در ایران

در آستانه چهل و دومین سالگرد تأسیس جهاد دانشگاهی، دکتر محمدمهدی نادری، رئیس مرکز مزارع زیستی پژوهشکده ابن سینا در گفت وگو با ایسنا، جزئیات طرح آمیختگی و اصلاح نژاد را تشریح کرد. حیوانات مزرعه در این مرکز

دکتر نادری درباره طرح اصلاح و اصلاح دام گفت: برای اولین بار در منطقه خاورمیانه با استفاده از فناوری تولید جنین آزمایشگاهی توانسته ایم در جهت تسریع در پرورش دام گام برداریم و در حال حاضر تنها مرکزی در کشور هستیم که مجوز تولید آزمایشگاهی جنین گاو را دارد. برای رسیدن به این هدف، ما پروژه تجاری خود را حدود 10 سال پیش آغاز کردیم و تعدادی از بهترین گاوهای داخلی و وارداتی را جمع آوری کردیم و فرآیندهای تولید و انتقال جنین را تثبیت کردیم.

رئیس مرکز بیوفارم پژوهشکده ابن سینا درباره روش پژوهشگاه ابن سینا برای تولید آزمایشگاهی جنین حیوانی گفت: هر هفته در مرکز بیوفرم با استفاده از سونوگرافی از گاوها تخم مرغ گرفته و به آزمایشگاه جنین شناسی منتقل می شود و پس از آن تخم ها در محل نگهداری می شوند. آزمایشگاه با بهترین اسپرم لقاح آزمایشگاهی انجام می شود. سپس در عرض 8-7 روز، جنین ها در مرحله بلاستوسیست به عنوان محصول نهایی کشت و منجمد می شوند. در نهایت، جنین ها به مزرعه مشتری منتقل می شوند، از انجماد خارج می شوند و در رحم گاو گیرنده کاشته می شوند.

دکتر نادری در خصوص ارزش گوساله اصلاح نژادی که در نتیجه این فرآیند به دست می آید، اظهار کرد: قیمت گوساله معمولی حدود بیست میلیون تومان است. اگر پرورش دهنده ای بخواهد یک گوساله خارجی ممتاز مانند آنچه ما با این فناوری تولید می کنیم وارد کند باید حدود 80 میلیون تومان بپردازد. بنابراین، با تولید داخلی گوساله های ممتاز با فناوری تولید جنین آزمایشگاهی، نه تنها از مبادله ارز جلوگیری می شود، بلکه پرورش دهندگان گاو مورد نظر خود را با هزینه ای بسیار کمتر به دست می آورند.

وی تصریح کرد: در شرایط عادی گاو ماده سالی یک بار زایمان می کند. بنابراین، اگر پرورش دهنده ای که تعداد محدودی گاو برتر از نظر ژنتیکی دارد، بخواهد آنها را تکثیر کند، بهترین راه این است که از آنها جنین تولید کند و جنین ها را در رحم گاوهای تحتانی خود کاشت. بدین ترتیب با این روش می توان 20 بار تولید مثل کرد یعنی 20 راس گوساله برتر در سال تولید کرد. شایان ذکر است که فرآیند تولید جنین از گاوهای برتر مشابه فرآیند تولید جنین در زوج های نابارور است، اما در اینجا هدف از تولید جنین تسریع اصلاح نژاد و در آنجا هدف درمان ناباروری است.

ایجاد اولین بانک جنین از 5 نژاد برتر گاو در کشور

  دفاع عجیب کیهان از تصمیم جدید دولت اصلی

وی افزود: در حال حاضر 5 نژاد از بهترین گاوهای جهان در مرکز بایوفارم در حال پرورش هستند و برای اولین بار در کشور موفق به ایجاد بانک جنین از بهترین نژادهای گاو از جمله “جرسی” شدند. نژاد. به عنوان یک نژاد شیر، نژاد سیمنتال به عنوان نژاد شیر-گوشت، و نژادهای Charolais، Limousin و Aquitaine به نژادهای گوشتی تبدیل شده اند.

دکتر نادری گفت: برای انتقال جنین با تعدادی از بزرگترین دامداری های کشور مانند فرمان امام (ره)، آستان قدس رضوی و بنیاد شهید قرارداد داریم. همچنین بخش خصوصی همیشه آماده کار است و ما ابتدا با بخش خصوصی شروع به کار کردیم و جنین را در چندین گاوداری به صورت رایگان کاشتیم تا نتیجه گرفتن آنها برای طرفین آشکار شود و اعتماد سایر مراجعین جلب شود. .

خودکفایی در تولید کره و گوشت؛ با پرورش نژادهای ممتاز با استفاده از این فناوری

رئیس مرکز مزارع زیستی پژوهشکده ابن سینا با بیان اینکه تسریع در پرورش دام می تواند مزایای بسیاری را در حوزه های مختلف به همراه داشته باشد، ادامه داد: نه تنها دامداران، بلکه صنایع لبنی نیز می توانند از نتایج اصلاح در موارد فوق بهره مند شوند. مناطق . راه ذکر شده؛ به عنوان مثال، چربی شیر گاوهای جرسی حدود 2 برابر بیشتر از گاوهای معمولی است که برای صنایع لبنی در تولید محصولات پرچرب بسیار مطلوب است. همچنین از زمان حذف ارز دولتی برای واردات کره، تمایل صنایع لبنی برای پرورش شیری مانند جرسی دو چندان شده است. مهمتر از همه، گسترش این نژاد و توسعه استفاده از شیر آن در صنایع لبنی، مسیر دستیابی به خودکفایی کره در کشور را به یک سوم زمان مورد نیاز کاهش می دهد.

وی افزود: نژادهای خاصی از گاوها برای تولید گوشت بیشتر در مدت زمان کمتر مورد استقبال پروارکاران است. به عنوان مثال، گوساله معمولی ما معمولاً در مدت 15 ماه به وزن حدود 550 کیلوگرم می رسد، در حالی که گوساله ای از نژاد گوشتی مانند لیموزین در همان دوره و با همان خوراک به وزن حدود 750 کیلوگرم می رسد که به این دلیل است. ضریب تبدیل خوراک مناسب برای این نژادها.

دکتر نادری خاطرنشان کرد: طرح تسریع دامپروری می تواند در زمینه خودکفایی گوشت موثر باشد. حتی اگر بحث خودکفایی را نادیده بگیریم، استفاده از این فناوری و پرورش حیوانات گوشتی مرغوب و در دسترس قرار دادن آنها در اختیار دامداران باعث کاهش 20 تا 30 درصدی هزینه های آنها و افزایش حاشیه سود دامداری می شود.

رونق اقتصادی صنعت دامپروری و جلوگیری از خروج ارز از اهداف اصلی این طرح است.

مدیر مرکز بیوفارم پژوهشکده ابن سینا تاکید کرد: از حدود 10 سال پیش کار تولید جنین آزمایشگاهی را با 9 راس گاو در مرکز زیست فارم آغاز کردیم و در حال حاضر تعداد دام های ما به حدود 500 و سالانه حدود 400 راس رسیده است. گوساله درجه یک و حدود 1500 ما یک دوز جنین منجمد تولید می کنیم. اگر بخواهیم واقعاً و به طور موثر هزینه های تولید در صنعت دامپروری را کاهش دهیم، باید حداقل 2000 راس گوساله برتر از نظر ژنتیکی در سال تولید و وارد بازار شویم که نیاز به سرمایه گذاری در این زمینه دارد. شایان ذکر است ارزش هر گوساله تولیدی حدود 2500 یورو و ارزش هر جنین تولیدی حدود 300 یورو است، به این ترتیب با اجرای این طرح از نشت سالانه حدود یک میلیون و 500 هزار یورو جلوگیری می شود.

  لکه های سفید روی پوست چه علائمی دارند؟ - اندیشه معاصر

دکتر نادری با اشاره به اینکه مدت زمان اجرای طرح «تسریع در گاوداری از طریق تولید جنین آزمایشگاهی» در جهان به حدود 50 سال می رسد، تصریح کرد: جدا از نژادهای گاو وارداتی، هر کدام از آنها به دلیل عملکرد خوب، مزیت نسبی خود را دارند. تولید و تکثیر برای صنعت دامپروری نیز تکثیر بهترین گاو از گله های موجود در کشور باعث کاهش 20 تا 30 درصدی هزینه های تولید می شود. به عنوان مثال، در یک گله 1000 حیوانی، حدود 100 مورد از آنها شناخته شده است که از نظر عملکرد پرورشی بهتر از بقیه گله هستند و از طریق این فناوری می توان از آن 100 حیوان و با کاشت جنین در رحم سایر حیوانات، جنین تولید کرد. گاوها در گله، آنها را تکثیر می کند.

جهاد دانشگاهی امکانات زیادی دارد

ایجاد اولین بانک جنین 5 نژاد برتر گاو کشور / حمایت از خودکفایی در تولید روغن و گوشت
دکتر محمدمهدی نادری
وی درباره ظرفیت جهاد دانشگاهی برای توسعه طرح پرورش گاو گفت: این طرح در برخی از واحدهای استانی این نهاد انقلابی به صورت کوچک اجرا می شود. به عنوان مثال از سال گذشته طرح تولید گوساله برتر ژنتیکی از طریق انتقال جنین را با واحد جهاد دانشگاهی کرمانشاه آغاز کرده ایم و امیدواریم امسال با واحدهای ایلام، خراسان شمالی و گلستان پروژه های مشترکی در این زمینه داشته باشیم.

مدیر مرکز بیوفارما پژوهشگاه ابن سینا در خصوص اجرای این طرح جهاد دانشگاهی در سایر کشورها گفت: بر اساس مذاکرات انجام شده انشاالله از مهرماه امسال فروش جنین را به صورت پایلوت در ارمنستان آغاز خواهیم کرد. همچنین به دلیل تحریم های اروپا علیه روسیه، پس از جنگ اوکراین و روسیه، صادرات جنین گاو از اروپا به روسیه متوقف شد و پس از مذاکرات، امیدوارم بتوانیم اولین صادرات جنین را به بزرگترین کشور داشته باشیم. در جهان از طریق برنامه امسال ما. شایان ذکر است مذاکرات اولیه برای فروش محصولات و دانش فنی در کشورهای سوریه، عراق و ترکیه انجام شده و در حال پیگیری است.

  ترمز هزینه های وام مسکن در سال جدید کشیده شد - تفکر مدرن

ما برای حفظ نژادهای محلی گاو و پرورش آنها تلاش می کنیم

دکتر نادری تاکید کرد: ایران در زمینه پرورش گاو و گاومیش خانگی اقدام موثری انجام نداده است. زمانی که ما گاوهای اروپایی را وارد کردیم، برخی معتقد بودند که جهاد دانشگاهی با هدف کاهش دام های بومی است. در صورتی که بی توجهی به پرورش گاوهای محلی منجر به غیر قابل مقایسه بودن شاخص های تولید و تکثیر آنها با دام های صنعتی شده و در نتیجه مورد توجه دامداری های صنعتی قرار نمی گیرد.

وی افزود: جهاد دانشگاهی بارها و در گردهمایی های مختلف اعلام کرده است که می تواند با استفاده از فناوری تولید آزمایشگاهی جنین و بر اساس دستورالعمل فائو (سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد) دو اقدام موثر در این زمینه انجام دهد. . : اولاً تولید جنین از گاو، مردم بومی در خطر انقراض قرار دارند و ثانیاً تکثیر دام های محلی به منظور تسریع در اقدامات اصلاحی مرکز دام در کشور که متأسفانه به آن توجهی نشده است. حساب تا کنون

اقدامات اصلاحی در زمینه پرورش گاومیش

و افزود: ایتالیا اولین کشور دنیاست که گاومیش پرورش می دهد و بهترین گاومیش دنیا را دارد. از این رو پژوهشکده ابن سینا برای اولین بار در کشور و پس از حدود 40 سال تلاش گروه های مختلف برای واردات گاومیش ایتالیایی به کشور، امسال موفق به واردات تعدادی گاومیش ایتالیایی شد. شایان ذکر است برخی از مهمترین شاخص های تولید این گاومیش ها عبارتند از: تولید بیش از 3 تن شیر در یک دوره شیردوشی و با حدود 9 درصد چربی، مدت زمان شیردوشی بیشتر از شیر محلی است. گاومیش ها و از همه مهمتر مزاج مناسب گاومیش های ایتالیایی که باعث می شود این حیوانات به راحتی وارد شیردوشی شوند و مانند گاومیش های محلی در این زمینه مقاومت نکنند که مهم ترین عامل برای توسعه پرورش گاومیش صنعتی در کشور خواهد بود.

ما به حمایت بیشتری نیاز داریم

دکتر نادری تصریح کرد: توانسته ایم یک شرکت دانش بنیان در زمینه تولید آزمایشگاهی جنین گاو در پژوهشکده ابن سینا به ثبت برسانیم تا بتوانیم با مشارکت سرمایه گذاری در این زمینه را توسعه دهیم. اگر بخواهیم نقش موثرتری در صنعت دام و لبنیات داشته باشیم، نیاز به سرمایه گذاری بیشتری در این حوزه داریم. اگرچه تعداد محصولات خود را افزایش داده ایم، اما هنوز با رقبای جهانی فاصله داریم. به عنوان مثال، یک شرکت برزیلی حدود 60000 جنین در ماه تولید می کند.

دیدگاهتان را بنویسید