راهکارهای موثر در توسعه بانکداری اسلامی

مدیرعامل بانک رفاه کارگران گفت: در کشورهایی که بانکداری اسلامی رونق دارد و مؤسسات مالی موظف به رعایت موازین اسلامی تلقی می شوند، اگر بانکی موازین شرعی را رعایت نکند، «ریسک شرعی» پیدا می کند; این در حالی است که در ایران چنین ریسکی در سیستم بانکی تعریف نشده است.

راهکارهای موثر در توسعه بانکداری اسلامیبه گزارش خبرگزاری آنا؛ به گزارش روابط عمومی بانک رفاه کارگران، دکتر اسماعیل لعل غنی وی با بیان این مطلب در میزگرد تخصصی «آسیب شناسی نظارت و اجرا در نظام بانکی بدون اخاذی کشور» در دومین روز از سی و دومین همایش بانکداری اسلامی در بانک مرکزی، افزود: ریسک های مختلفی در نظام بانکی کشور تعریف شده است. از جمله ممکن است به خطر اعتبار و اعتبار اشاره شود، اما جایی برای “خطر شرعی” وجود ندارد.

وی به جایگاه جهانی بانکداری اسلامی اشاره کرد و گفت: این موضوع در 50 سال گذشته در بیش از 100 کشور جهان مطرح و اجرا شده است.

دکتر لالا غنی وی بیان کرد: صنعت بانکداری اسلامی با بیش از ۲.۷ تریلیون دلار دارایی مالی یکی از صنایع آینده نگر در سطح جهانی محسوب می شود که روز به روز در حال گسترش است.

وی به استانداردهای جهانی در حوزه بانکداری اسلامی اشاره کرد و گفت: حرکت به سمت تدوین و تکمیل این استانداردها آغاز شده و اقدام در این زمینه به سرعت در حال انجام است. اگرچه هنوز تا نهایی شدن فاصله دارد.

دکتر للقانی بیان کرد: در سال های گذشته قانون بانکداری بدون ربا در کشور ما تصویب شد اما این قانون در حوزه اجرا با مشکلاتی همراه است که نیاز به به روز رسانی دارد.

  آرسنال لیگ برتر انگلیس به رده چهارم بازگشت

وی به بانکداری الکترونیک و نقش آن در بانکداری اسلامی اشاره کرد و گفت: بدون شک تجهیز سیستم های بانکداری الکترونیک و پیوند دادن سیستم های مختلف به یکدیگر می تواند نقش تعیین کننده ای در اجرای بانکداری اسلامی داشته باشد.

دکتر لالا غنی وی به راهکارهای موثر در توسعه بانکداری اسلامی اشاره کرد و گفت: از جمله راهکارها می توان به آموزش نیروی انسانی بانک ها اشاره کرد. بدون شک در حال حاضر کاستی هایی در این زمینه وجود دارد.

وی اعمال خودسرانه استانداردهای بانکداری اسلامی را از کاستی های این مقوله دانست و گفت: یکی دیگر از راهکارهای موثر در حوزه بانکداری اسلامی تدوین و تکمیل این استانداردهای مهم است.

دکتر للقانی از «توسعه زیرساخت های قانونی» به عنوان یکی دیگر از راهکارهای مؤثر برای تکمیل استانداردهای بانکداری اسلامی یاد کرد و گفت: در حال حاضر تمایز مشخصی بین «بازار مالی اسلامی» و بازار سرمایه در این حوزه وجود ندارد.

وی به تبادل دانش بین کشورهای اسلامی اشاره کرد و این امر را یکی دیگر از راهکارهای موثر در حوزه بانکداری اسلامی برشمرد و گفت: طبیعتا تبادل اطلاعات بین کشورهای اسلامی و استفاده از راهکارهای مناسب نقش بسیار مهمی در اجرای بانکداری اسلامی دارد. بانکداری اسلامی

به گفته وی، فناوری مالی اسلامی، توسعه ابزارهای دیجیتال و به روز رسانی ابزارهای گزارشگری از دیگر راهکارهای موثر در بانکداری اسلامی است.

مدیرعامل بانک رفاه کارکاران وی در پایان تصریح کرد: بانکداری اسلامی انطباق عملیات بانکی با شرع است و برای تحقق این امر لازم است تدوین استانداردهای مربوطه تسریع شود.

  لزوم تدوین برنامه اساسی برای دستیابی به اهداف دانشکده های مهارتی و کارآفرینی

انتهای گزارش/

دیدگاهتان را بنویسید