راشد الگانوچی ممنوع الخروج شد – خبرگزاری آنا

966512 فقط خبر

به گزارش آنا، منابع دادگاه تونس به الجزیره گفتند که یک قاضی در این کشور حکم ممنوعیت سفر رشید الگانوچی رهبر النهضه تونس را در موردی که به عنوان یک پرونده “سرویس مخفی” شناخته می شود، صادر کرده است.

رئیس جمهور تونس چند روز پیش اعلام کرد که کمیته ای را برای پیش نویس جمهوری جدید از طریق گفتگوی ملی تشکیل داده است.

هفته گذشته، روزنامه رسمی تونس با صدور فرمان ریاست جمهوری، یک نهاد ملی مستقل به نام کمیسیون ملی مشورتی برای جمهوری جدید ایجاد کرد که مسئول پیشنهاد پیش نویس قانون اساسی برای جمهوری جدید است که به رئیس جمهور ارائه می شود.

این نهاد که توسط رئیس جمهور تونس اعلام شده است از سه کمیته تشکیل شده است: کمیته مشاوره اقتصادی و اجتماعی، کمیته مشاوره حقوقی و کمیته گفتگوی ملی.

کمیته مشورتی امور اقتصادی و اجتماعی طرح هایی را برای اصلاحات اقتصادی و اجتماعی ارائه می دهد و شامل سازمان های بزرگ کشور از جمله اتحادیه عمومی حرفه های تونس و اتحادیه حقوق بشر تونس به ریاست ابراهیم بودلر، رئیس کانون وکلای تونس است.

در مورد کمیته مشاوره حقوقی، این کمیته متشکل از دانشگاهیان منصوب با فرمان رئیس جمهور و کلیه اعضای کمیته گفتگوی ملی به ریاست صادق بلعید است.

رئیس جمهور تونس در 12 می اعلام کرد که قانون اساسی جدید این کشور به زودی تدوین می شود و در ماه جولای (ژوئیه و اوت) به همه پرسی گذاشته می شود که در آن فقط افراد پاک و صادق شرکت خواهند کرد.

رئیس جمهور تونس 10 آوریل پارلمان این کشور را منحل کرد. او هشت ماه قبل پارلمان را تعلیق کرد.

  هزالی: جواز تعدد زوجات رضایت شوهر است - تفکر مدرن

تونس در 25 ژوئیه 2021 به دنبال تصمیمات فوق العاده قیس سعید از جمله انحلال پارلمان، لغو نهاد بازنگری قانون اساسی، صدور احکام ریاست جمهوری و انحلال شورای عالی قضایی با بحران سیاسی شدیدی مواجه است. برخی احزاب سیاسی تونس تصمیمات کودتا را بر خلاف قانون اساسی و برخی دیگر آن را لغو انقلاب 2011 خوانده اند.

انتهای پیام/4106/

دیدگاهتان را بنویسید