دیدگاه کل نگر و تحلیل کلان؛ راهگشای توسعه کشور/ بیش از 50 درصد مشکلات اصلی اقتصاد متاثر از فرهنگ است.

میزگرد پژوهشی مرکز توسعه و پیش بینی

30624 995 فقط خبر

یکی از اعضای ستاد اجرایی نقشه مهندسی فرهنگی کشور گفت: کارشناسی که فقط به مسائل خرد و اقتصادی توجه کند و نتواند نگاه کل نگر داشته باشد در تصمیم خود دچار اشتباه می شود. کارشناسی می تواند در خدمت توسعه کشور باشد که می تواند تحلیل کلان داشته باشد و مشکلات توسعه کشور را فعالانه حل کند.

به گزارش گروه اقتصادی و کارآفرینی خبرگزاری آنا، به نقل از روابط عمومی مرکز تحقیقات توسعه و پیش بینی، نود و دومین نشست تخصصی علمی این مرکز با سخنرانی دکتر حسن بنیانیان، عضو هیئت اجرایی معاونت فرهنگی نقشه کشور مهندسی، مشاور و معاون فرهنگی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، معاونت رویداد فرهنگی، آموزشی و پژوهشی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور با حضور فعال حوزه علمی، پژوهشی، دانشگاهی، اتاق فکر، کارشناسان و کارشناسان به صورت مجازی برگزار شد. ، مدیران اجرایی و کارشناسان دستگاه های ملی و منطقه ای قوه مجریه.

در ابتدای این جلسه سید محمد شفیعی مدیرکل آموزش و ترویج مرکز تحقیقات توسعه و پیش بینی ضمن گرامیداشت فرارسیدن ایام دفاع مقدس گفت: توجه به فرهنگ و ارزش های فرهنگی امری ضروری بوده است. توجه بزرگان کشور است، از این رو باید توجه ویژه ای به برگزاری این جلسه شود. دستیابی به توسعه پایدار مستلزم توسعه فرهنگی است و اهمیت فرهنگ را بیان کردند، فرهنگ دارای دو جنبه اصلی است: اول جایگاهی که فرهنگ در هویت و هستی جامعه دارد و دوم نقشی که فرهنگ در پیشرفت و توسعه ایفا می کند. از جوامع

دکتر حسن بنیانیان; در ابتدای این جلسه عضو ستاد اجرایی نقشه مهندسی فرهنگی کشور هدف از ارائه خود را تقویت اصول اجرایی سازمان برنامه و بودجه در پرتو اقدامات فرهنگی عنوان کرد و گفت: پس از چهل سال کار فرهنگی اجرایی به این نتیجه رسیده ام که کارشناسان برنامه و سازمان بودجه این عامل رشد آنهاست زیرا بهترین کارشناسان هر سازمان در مواجهه با کارشناسان سازمان برنامه بهترین دیدگاه خود را ارائه می دهند. بنابراین تعامل فرهنگی این کارشناسان می تواند در شکل گیری فرهنگ عمومی در سازمان ها نقش داشته باشد.

  قطر سفیر آلمان را احضار کرد

وی در پاسخ به اینکه چرا سازمان برنامه باید به مقوله فرهنگ توجه کند، گفت: متأسفانه در کشور به قیمت توسعه پزشکی، بهترین استعدادهای خود را در حوزه علوم تجربی و غیره بسیج کرده ایم. ما با کمبود نیروی انسانی مستعد مواجه بوده ایم.» بنابراین کارشناسان و مدیران ما باید بتوانند نگاهی جامع و کلان به نیازهای کشور داشته باشند تا در زمینه های مختلف نظر خود را بیان کنند.

وی با بیان مثال هایی در خصوص مشکلات یک جانبه نگری در بین مسئولان گفت: عنصری که در جایگاه تصمیم گیری و مسئولیت قرار می گیرد باید درک همه جانبه ای از مشکلات داشته باشد یا اگر این امکان وجود ندارد باید تصمیم درست گرفت. با کمک مشاوران امین ساخته شود در زمان مناسب آن را دریافت کنید.

بنیانیان یکی از دلایل عدم توجه به مقوله فرهنگ را عدم درک صحیح از فرهنگ دانست و گفت: ما معمولاً در ذهن خود فرهنگ را با ابزارهای فرهنگی اشتباه می گیریم؛ در حالی که فرهنگ را در ذهن خود جای داده ایم. بنابراین همواره باید باورها و ارزش‌ها و الگوهای رفتاری مبتنی بر منبع متعالی را در این زمینه مدنظر داشت.

این مسئول فرهنگی با بیان اینکه فرهنگ روح و جسم هر جامعه ای است ادامه داد: فرهنگ به یک معنا می تواند موتور و محرک توسعه باشد. متخصصی که فقط به مسائل خرد و اقتصادی توجه کند و نتواند دید کلی داشته باشد در تصمیم گیری دچار اشتباه می شود. کارشناسی می تواند در خدمت توسعه کشور باشد که می تواند تحلیل کلان داشته باشد و مشکلات توسعه کشور را فعالانه حل کند.

  خروج دو بازیکن بزرگسال استقلال از لیست ورودی محبی و رضایی

وی در خصوص تعریف فرهنگ نیز گفت: پس از بحث و گفت وگو به این نکته رسیدند که فرهنگ عبارت است از نظامی از باورها، مفروضات اساسی در مورد ارزش ها، آداب و رسوم و الگوهای ریشه دار و دیرپای رفتار، نمادها و مصنوعات که ادراکات، رفتار و روابط جامعه را هدایت و شکل می دهد

این پژوهشگر فرهنگی در تحلیل ریشه ای مشکلات گفت: برخی فکر می کنند ریشه مشکل کشور در ساختارهاست یا برخی دیگر در فرهنگ نیروی انسانی. به نظر من هر دو اشتباه هستند. بنابراین معتقدم هر قسمت باید جداگانه بررسی شود تا ببینیم فرهنگ و ساختار چگونه بر یکدیگر تأثیر می گذارند. باید در نظر گرفته شود؛ و در رابطه با کل جامعه و هر تشکلی چنین بحث هایی را دنبال می کرد.

وی ادامه داد: دفتر فرهنگ و گردشگری سازمان باید در اختیار همه مدیران ادارات قرار گیرد. هدف اصلی انقلاب اسلامی ترویج فرهنگ است. حفظ فرهنگ عامل حفظ نظام اسلامی و انقلاب است. مشکلات اصلی اقتصاد کشور بیش از 50 درصد متاثر از فرهنگ است. بنابراین برنامه هفتم توسعه باید عاجل به این موضوع رسیدگی کند. بنابراین فکر می کنم اگر نفت نداشتیم فرهنگ کار و کار در بین مدیران بیشتر مورد توجه قرار می گرفت.

بنیانیان با بیان اینکه ترویج فرهنگ عامل پیشرفت جامعه است، افزود: باید مراقب جهانی شدن و تهاجم فرهنگی نیز باشیم. با توجه به اینکه دین را نمی توان از سیاست جدا کرد. زیرا دین یعنی باورها و این باورها همیشه و همه جا در زندگی فردی و اجتماعی سیاستمداران وجود دارد. بحث جدایی دین از سیاست، بحثی سیاسی و غیرعلمی است که اغلب تکرار می شود.

این پژوهشگر فرهنگی افزود: در برنامه هفتم باید به ارتقای فرهنگ عمومی، تقویت رسانه ها و تحکیم نهاد خانواده توجه ویژه شود. باید بتوانیم عواملی را که به فرهنگ توجهی نمی کنند مدیریت کنیم، بنابراین از یک سو از فقدان نگاه علمی به فرهنگ رنج می بریم و از سوی دیگر از تولید انبوه قوانین رنج می بریم. از طرفی باید به سمت تعادل در سازمان ها برویم و عقلاً از قانون گذاری و ساخت آموزش و فرهنگ بهره ببریم، اما ساخت آموزش و فرهنگ در کشور ما فوق العاده نازک است.

  طرز تهیه یک همبرگر خوشمزه با گوشت و سویا - تفکر مدرن

وی خاطرنشان کرد: باید به سمتی برویم که مردم به صورت خودجوش قانون را رعایت کنند. مثلاً برای بحث حجاب باید از خانواده، مدرسه و تلویزیون شروع کنیم و اگر قانون می نویسیم باید برای آن قانون فرهنگ سازی کنیم. وقتی قوانین را می نویسیم نباید کار فرهنگی را فراموش کنیم.

بنیانیان در خاتمه گفت: فرهنگ نباید به تولید کالاهای فرهنگی خلاصه شود. اگر تصمیم را طوری تغییر دهیم که ریشه در ایمان داشته باشد، حفظ می شود. این مدل فرهنگ سازی زمان می برد، اما اگر به وجود بیاید آسیبی نمی بیند. امروز ما به نهادهای فرهنگی نیاز داریم. ما نباید به فرهنگ نگاه جزئی داشته باشیم، باید بدانیم که همه مدیران دولتی آگاهانه و ناخودآگاه در شکل گیری فرهنگ عمومی نقش دارند و این نفوذ ناخودآگاه باید آگاهانه شود و شناخت لازم را برای اصلاح این نفوذ بیابد.

لازم به ذکر است این نشست نود و دومین نشست علمی تخصصی با موضوع مدیریت فرهنگ تخصصی در برنامه های بخشی در افق برنامه هفتم توسعه در روز چهارشنبه مورخ 9 شهریور 1401 از ساعت 10 الی 12 می باشد. : ساعت 00:00 زیر نظر دفتر آموزش و ترویج مرکز توسعه و آینده پژوهی نقد و بررسی با حضور کارشناسان کشوری و استانی برگزار شد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید