دو برابر شدن راندمان سلول های خورشیدی

825 383 فقط خبر

یک ماده جدید می تواند سلول های خورشیدی را هزاران بار نازک تر از سلول های خورشیدی سیلیکونی امروزی کند.

به گزارش گروه علم و فناوری خبرگزاری آنا: یک ماده جدید می تواند سلول های خورشیدی را هزاران بار نازک تر از سلول های خورشیدی سیلیکونی امروزی کند. این ماده کریستالی از یک ترکیب آلی- معدنی به نام هالید پروسکایت است. اکنون، یک رویکرد جدید به دانشمندان اجازه می دهد تا تغییرات در ساختار و خواص عملکردی این مواد را مشاهده کنند.

در حالی که اشعه ایکس ساختار کریستالی ماده را نشان می دهد، لیزرها نحوه واکنش آن به نور را مطالعه می کنند. در لحظات حساس ایجاد ماده، ترکیبی از اندازه‌گیری‌ها می‌تواند به دانشمندان در درک چگونگی ارتباط ساختار و عملکرد آن کمک کند.

نمودارهای شماتیک ساختارهای یک محلول پیش ساز سلول خورشیدی قبل، در طول و بعد از افزودن یک ضد حلال برای ایجاد سلول به محققان مواد پروسکایت کمک می کند تا مکانیسم ساخت این مواد را بهتر درک کنند. این مواد می توانند نور مرئی را موثرتر از سیلیکون جذب کنند. همچنین کمتر تحت تأثیر عیوب ساختاری قرار می گیرند. این آنها را به گزینه ای جالب برای استفاده در دستگاه هایی مانند دیودهای ساطع کننده نور، آشکارسازها و لیزرها تبدیل می کند.

دانش به دست آمده با استفاده از طیف سنجی لیزری و طیف سنجی دوگانه اشعه ایکس می تواند به بهبود عملکرد مواد پروسکایت کمک کند. این ترکیبی از روش‌ها می‌تواند به تولیدکنندگان اجازه دهد تا نظارت در زمان واقعی سنتز مواد را برای کنترل کیفیت به صورت خودکار انجام دهند.

  ثبت نام شعبانی بهار در انتخابات کمیته ملی المپیک/ معترضان را تغییر دادیم

پروسکایت هالید آلی- معدنی از مولکول های آلی (مانند متیل آمونیوم) و هالیدهای فلزی معدنی (مانند یدید سرب) تشکیل شده است. پروسکایت ها با وجود پتانسیلی که دارند، هنوز تجاری نشده اند. این تا حدودی به دلیل تکرارپذیری کم سنتز پروسکایت های با کیفیت و پایداری کم آنها در شرایط عملیاتی است.

برای مقابله با این چالش ها، دانشمندان از پراکندگی اشعه ایکس برای به دست آوردن اطلاعات ساختاری در مورد تکامل پروسکایت در طول سنتز و همچنین از طیف سنجی لیزری برای اندازه گیری خواص نوری استفاده کردند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید