دولت به عنوان کارگزار نظام اسلامی موظف به حمایت از ازدواج است

1084872 فقط خبر

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری آنا، حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی صبح امروز جمعه در مراسم بزرگداشت هفته ازدواج در تالار وحدت، فرا رسیدن ماه ذی الحجه و سالروز ازدواج حضرت علی (ع) را تبریک گفت. ع) و حضرت صدیقه طاهره (س) تشکیل خانواده را الهی و ضامن بقای انسان می دانستند.
رئیس جمهور گفت: سازگاری شخصیت و برابری زوجین از مسائل و عناصر اصلی در همدلی و ارتباط زوجین است.
رئیسی با قدردانی از خیرین در عرصه ازدواج گفت: یکی از مهمترین فضیلت ها تلاش برای ازدواج جوانان است و هرکس واسطه این امر خیر شود از مزایای آن در زندگی بهره مند خواهد شد.
رئیس جمهور همچنین از کسانی که برای استحکام خانواده ها برای حل اختلافات زوجین تلاش می کنند تقدیر کرد و گفت: در زندگی گاهی اختلاف نظر پیش می آید اما چاره آن مراجعه نکردن به مراکز مشاوره و دستور قضایی است.
رئیسی افزود: هیچکس بهتر از خود زوجین قادر به حل اختلافات خانوادگی نیست که با صحبت و تفاهم می توانند مشکل را حل کنند اما اگر خودشان نتوانند به سازش برسند بهترین راه حل عقل و درایت بزرگترها است.
رئیس جمهور با تاکید بر ازدواج آسان، به موضوع مهریه نیز اشاره کرد و گفت: ازدواج معامله ای نیست و مهریه نمی تواند ضامن سعادت زوجین باشد، اما آنچه باعث استحکام خانواده می شود، مهربانی و همدلی است.
رئیسی محبت را به دوست داشتن و پیوند دل ها تعبیر کرد و گفت: خداوند متعال در قرآن می فرماید ما شما را از جان خود همسر قرار دادیم و محبت را در دل انسان ها قرار دادیم.
رئیس جمهور در بخشی دیگر از سخنان خود به تشریح وظایف و اقدامات دولت برای تسهیل ازدواج پرداخت و گفت: دولت به عنوان کارگزار نظام اسلامی موظف به حمایت از ازدواج است.
رئیسی یکی از مهم ترین مشکلات ازدواج مصلحتی را پرهیز از تشریفات افراطی عنوان کرد و گفت: علاوه بر جهیزیه زیاد، تشریفات زیاد نیز مانع ازدواج مصلحتی می شود.
در همین راستا رئیس جمهور به دبیر شورای عالی جوانان دستور داد ظرف 15 روز آیین نامه برگزاری مراسم ازدواج در مراکز فرهنگی و تفریحی دولتی سراسر کشور را تهیه و ابلاغ کند.
رئیسی همچنین بر تسریع در پرداخت تسهیلات بانک ازدواج تاکید کرد و گفت: در صورت عدم ارائه به موقع تسهیلات به دختران و پسرانی که قصد ازدواج دارند و یا پرداخت سختی به آن ها صورت گیرد، فاجعه به بار می آورد. قبلا هم گفتم که امکانات باید راحتی باشد نه سختی. بانک ها نباید برخلاف مصوبات این حوزه عمل کنند.
بر این اساس، رئیس‌جمهور بانک مرکزی را موظف کرد ظرف 15 روز آیین‌نامه‌ای برای تسریع و تسهیل بازپرداخت وام ازدواج از محل «ضمانت‌ها و ضمانت‌نامه‌ها» تهیه و «دوره انتظار» تعیین کند که براساس آن زوجین از مدت زمان دریافت وام خود مطلع شوند. خواهد بود.
آیت الله رئیسی بانک مرکزی و وزارت اقتصاد را به نظارت بر روند پرداخت کمک های ازدواج منصوب کرد و خاطرنشان کرد: در صورت تخلف بانکی در پرداخت تسهیلات باید قاطعانه برخورد شود.
رئیس جمهور به مشکل زوج های جوان در تامین مسکن اشاره کرد و از وزارت راه و شهرسازی خواست در تامین مسکن زوج های جوان را در اولویت قرار دهد.
رئیسی با تاکید بر ساخت 4 میلیون واحد مسکونی در 4 سال به عنوان یک ضرورت کشور، تصریح کرد: دولت برای ساخت مسکن زمین فراهم می کند و وزارت راه و شهرسازی می تواند در قالب تعاونی با تامین زمین این کار را تسریع بخشد. و می توان از خود جوانان در ساخت مسکن کمک گرفت.
رئیس جمهور همچنین به اشتغال به عنوان یکی از موضوعات مهم تسهیل ازدواج اشاره کرد و گفت: آمار اشتغال نسبت به گذشته بهتر شده است و با کاهش شیوع ویروس کرونا وضعیت کسب و کار و تولید رو به بهبود است که می تواند نگرانی جوانان را کم کند. به خصوص گروه تحصیلکرده تا حد زیادی
در این مراسم که با حضور معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده و وزیر ورزش و جوانان برگزار شد، وحید یامین پور دبیر شورای عالی جوانان گزارشی از اقدامات این شورا و معاونت شورای جوانان ارائه کرد. از ورزش برای تسهیل ازدواج و از افزایش 25000 موردی آمار ازدواج 1400 نسبت به سال 2019 گزارش شده است.
واسط با شعار «ازدواج آسان و آسمانی» از امروز ۱۹ تیرماه تا ۲۵ تیرماه همزمان با هفته ازدواج در سراسر کشور برگزار می شود.

  رئیس جمهور در پیامی عید ملی گرجستان را به همتای خود تبریک گفت

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید