دلیل ظهور خرافات در بین مردم – تفکر مدرن

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، پس از انقلاب صنعتی در اروپا، علم به سرعت پیشرفت کرده است به طوری که اکنون حتی می توانیم با توجه به باورهای 10 سال پیش خود، یک تمسخر به باورهای بشری قرون گذشته بخندیم. منطقی است که انتظار داشته باشیم علم بشر امروزی از بسیاری از خرافات از جمله طالع بینی دور شده است، اما تحقیقات جدید نشان می دهد که گرایش به طالع بینی در سال های اخیر رشد چشمگیری داشته است.

شاید هرگز نتوان تاریخ دقیق طالع بینی را تعیین کرد، اما انسان از همان ابتدا به آسمان نگاه می کرد و معتقد بود که این اشیای شگفت انگیز و درخشان آویزان در آسمان به نوعی با زندگی و آینده او مرتبط هستند. اگر مردم اولیه تصور بسیار پیچیده ای از این رابطه نداشتند، متمدن های بعدی حتی آن را تئوریزه کردند. به عبارت دیگر نجوم یکی از نخستین علومی بود که بشر به دلیل همین حس ارتباط با آسمان ها آن را کشف کرد و پیوسته به آن پرداخت. با ظهور علم جدید، دانشمندان امیدوار بودند که به زودی این خرافات را از زندگی بشر ریشه کن کنند و به نظر می رسد که موفق شده اند، اما اکنون تحقیقات جدید به ما می گوید که این فقط یک خیال خام است.

تحقیقات جدید نشان می دهد که علاقه عمومی به طالع بینی در چند دهه گذشته به طور پیوسته افزایش یافته است و حتی به نظر می رسد در سال های اخیر به طور چشمگیری گسترش یافته است. برای یافتن شواهدی برای این ادعا، نیازی به تکیه بر گزارش‌های علمی نداریم، زیرا یک جستجوی کوتاه در اینترنت می‌تواند به تعداد بی‌شماری حساب‌های فال رسانه‌های اجتماعی یا کاتالوگ‌های زودیاک در هر زبان منجر شود. جالب‌تر اینکه کسانی که چنین مطالبی را دنبال می‌کنند محدود به گروه خاصی نیستند و می‌توانید از بازیگران هالیوود گرفته تا دانشجویان دانشگاه‌های بزرگ سراسر جهان و از ورزشکاران گرفته تا حرفه‌ای‌ها در حرفه‌های مختلف را بیابید.

  ترکیب احتمالی استقلال در برابر نساجی - تفکر مدرن

میلیون ها نفر، و شاید حتی شما، احتمالاً در حال حاضر حداقل یک برنامه فال روزانه را روی تلفن خود نصب کرده اید. اگرچه طالع بینی در اینجا فقط نوک کوه یخ است، نمی توان انکار کرد که بسیاری به وضوح مجذوب آنچه ستارگان و سیارات برای زندگی خود ارائه می دهند، هستند. پس چرا این روزها به نظر می رسد همه به طالع بینی علاقه مند هستند؟ کارشناسان می گویند چندین عامل ممکن است طالع بینی را در این زمان جذاب کند که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

استرس و ناامنی

استفان دی. بنینگ، روانشناس دانشگاه نوادا در لاس وگاس، می گوید: «استرس و ناامنی می تواند علاقه فرد را به طالع بینی افزایش دهد. او اضافه کرد که طالع بینی می تواند احساس امنیت را در زمان های نامشخص به ارمغان بیاورد.

طبق یک مطالعه در سال 2017، بیشتر استرس ما به دلیل عدم اطمینان در مورد آینده است. علاوه بر این، یک مطالعه در سال 2016 نشان داد که عدم اطمینان در مورد یک نتیجه منفی ممکن است در واقع استرس زاتر از دانستن اینکه مطمئناً اتفاق خواهد افتاد. به یک معنا، مغز انسان در جستجوی اعتماد به نفس مشکل است، به همین دلیل است که برخی افراد تمایل دارند رویدادهای نامطلوب زندگی را تفسیر و ساختار دهند. طالع بینی ممکن است پاسخ های قطعی ندهد، اما طبق یک مطالعه در سال 1998، ارائه توضیحات معنادار برای موقعیت های مبهم یا گیج کننده می تواند حس کنترل فرد را بر آنها افزایش دهد. طالع بینی همچنین می تواند اعتماد به نفس را برای آینده ایجاد کند، به افراد آرامش بیشتری بدهد و احساس اضطراب آنها را کاهش دهد.

مادلین گود، محقق در کلینیک سلامت رفتاری بالینی BHcare می گوید: «تحقیقات قبلی نشان داده است که طالع بینی می تواند به افراد کمک کند تا با رویدادهای منفی زندگی یا سن عدم اطمینان مقابله کنند. تعدادی از مطالعات نشان داده اند که افراد در هنگام تجربه بحران شخصی یا استرس در زندگی، بیشتر به طالع بینی روی می آورند که مزایای آن را در به حداقل رساندن استرس و اضطراب در شرایط سخت نشان می دهد. “البته، نه تنها این می تواند صلح را به ارمغان بیاورد، بلکه بودن در میان سایر افرادی که علاقه مشابهی دارند، می تواند آرامش بخش باشد.” بنینگ می گوید: «علاقه مندان به طالع بینی گاهی اوقات با به اشتراک گذاشتن اطلاعات طالع بینی با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند، که می تواند جوامعی را ایجاد کند که به عنوان منابع حمایت اجتماعی حتی در مواقع سخت عمل می کنند.

  طرز تهیه موس شکلات سفید با توت فرنگی - تفکر مدرن

خود شناسی

طالع بینی اغلب “محدود کننده” در نظر گرفته می شود، اما برعکس، افراد مختلف می توانند جذب آن شوند زیرا می تواند به آنها کمک کند تا اطلاعات بیشتری در مورد خود کسب کنند و ایده هایی را بیان کنند که بیان آنها با کلمات دشوار است. گود می‌گوید: «این ممکن است توضیح دهد که چرا افرادی که خودآگاهی پایین‌تری دارند بیشتر به داده‌های نجومی اعتقاد دارند. این امکان وجود دارد که افراد برای درک بهتر خود و بالا بردن خودآگاهی خود به طالع بینی روی بیاورند. مطالعات نشان می دهد که طالع بینی می تواند به طور قابل توجهی بر تصویر افراد از خود تأثیر بگذارد و حتی آنها را تأیید کند و همچنین اعتماد آنها به ویژگی های شخصی آنها را افزایش دهد. به طور خلاصه، ماهیت خاص طالع بینی باعث ارتقای خود انعکاس می شود و افراد را قادر می سازد خود و محیط را با وضوح بیشتری درک کنند.

با این حال، خودآگاهی ناشی از طالع بینی نیز ممکن است نتیجه پدیده ای به نام بارنوم باشد. در این پدیده مردم معتقدند عباراتی که در طالع بینی خلاصه می شود فقط برای خودشان صادر می شود. بنینگ می‌گوید: «افرادی که به طالع بینی اعتقاد دارند اغلب معتقدند که یک اصطلاح مشترک برای همه انسان‌ها توصیف دقیقی از خودشان است. گفته می شود که افراد آگاه بیشتر به انتخاب هایی که می کنند فکر می کنند و آنها را از نظر شخصی مهم می دانند، بنابراین طالع بینی بدون توجه به پدیده بارنوم همچنان می تواند مفید باشد.

  کالبد شکافی توصیه های استراتژیک کیسینجر به اوکراین

دیدن

یکی از دلایل محبوبیت طالع بینی در دنیای امروز شاید به دلیل حضور روزافزون آن در فرهنگ پاپ باشد. گود می‌گوید: «ما دیده‌ایم که افراد مشهور آشکارا از اعتقادات یا مشارکت‌هایشان در طالع بینی حمایت می‌کنند، از جمله لیدی گاگا، که در حال برنامه‌ریزی تاریخی برای تور همسطح نجومی خود است، و بیانسه، که موسیقی را به عنوان قصیده‌ای برای نشانه‌ها می‌سازد. مواجهه مکرر با جنبه های مختلف طالع بینی در میان چنین افراد مشهوری می تواند علاقه افراد را برانگیزد و آنها را تحت تاثیر قرار دهد تا به تنهایی در تمرین شرکت کنند.

البته، مانند بسیاری از چیزها در جهان، چیزی که برای برخی افراد مفید است، ممکن است برای دیگران مفید نباشد. گود گفت: «محبوبیت فزاینده طالع بینی نیاز به تحقیقات بهداشت عمومی را برای فراتر رفتن از ارزیابی اعتبار علمی طالع بینی تقویت می کند و در عوض نحوه تعامل مردم با طالع بینی و تأثیر آن بر سلامت کلی آنها را روشن می کند. با توجه به افزایش شگفت انگیز طالع بینی در بین مردم امروزه، بررسی علل طالع بینی و بررسی اثرات آن بر سلامتی ممکن است بیش از موضوعاتی مانند ماهیت علمی آن مهم باشد.

انتهای پیام/*

(1 بار بازدید شده، 1 بازدید امروز)

لینک کوتاه: https://andishemoaser.ir/?p=1262496

دیدگاهتان را بنویسید