در یک رویداد علمی تصویری عمیق از افکار و ابتکارات فارابی ارائه دهید

1072974 فقط خبر

نشست خبری «اولین کنگره جهانی فارابی و فرهنگ و تمدن اسلامی» پیش از ظهر امروز یکشنبه 26 اردیبهشت ماه در پژوهشگاه فرهنگی و اجتماعی برگزار شد.

در ابتدای این مراسم حجت الاسلام رضا گلامی رئیس پژوهشکده فرهنگی و اجتماعی و رئیس کنگره گفت: فارابی یکی از بزرگترین دانشمندان جهان است که به عنوان دومین معلم پس از ارسطو شناخته می شود. فارابی فلسفه را جامعتر از سایر فیلسوفان می داند. او فیلسوف و دانشمندی جامع است و در بسیاری از عرصه های زمانه خود متفکری بزرگ به شمار می رود. البته همه افکار و آثار او در یک سطح نیستند، اما واقعیت این است که اشراف فارابی به علم و نگاه کل نگر او به علم در بین متفکران مسلمان و غیرمسلمان استثنایی و آثار علمی او از شاهکارهای علم است. فلسفه

وی گفت: اگر فارابی نبود، خط فکری فیلسوفان یونان باستان به ویژه افلاطون و ارسطو شناخته نمی شد و شناخت آنها از جهان مدیون فارابی است. او به درستی به عنوان پدر منطق شناخته می شود. این بدان معنا نیست که دیگر محققان تلاش نکرده اند، بلکه این یک واقعیت است که فلسفه اسلامی با کمک فارابی عینی می شود و مرز خود را با فلسفه یونان می شناسد. او در واقع بنیانگذار فلسفه اسلامی است زیرا با دریچه های بی بدیلی که اسلام در برابر فلسفه می گشاید، مسائل فلسفی را بسط و تعمیق بخشیده است.

حجت الاسلام گلمی افزود: از استفاده فلسفی از یونان باستان ابایی نداشت، اما خود در جایگاه یک مبتکر بود. مهم این است که نقش و سهم فارابی در تشکیل و توسعه حکومت اسلامی را نمی توان نادیده گرفت. فارابی نقش ذاتی دین را در به تصویر کشیدن شادی واقعی یا به عبارتی ساختن مدینه فاضله و سپس دستگیری انسان برای رسیدن به طبقات پایین علوم انسانی توضیح داد. از ویژگی های او جدای از هوش و نبوغ مثال زدنی، آزاد اندیشی در برابر معرفت دینی است. این امر باعث شد تا بسیاری از افکار توهین آمیز و خرافی از ذهن او دور شود.

  خبرگزاری آنا - تشکری هاشمی یکی از اعضای شورای شهر تهران از خبرگزاری آنا بازدید کرد

رئیس پژوهشکده پژوهش های فرهنگی و اجتماعی گفت: تفکر فلسفی امام خمینی (ره) نیز متاثر از تفکر فارابی است. با گذشت 11 قرن از مرگ فارابی، بسیاری از دیدگاه های وی در مورد ایران و جهان اسلام در ایران و کشورهای اسلامی مورد بررسی دقیق قرار نگرفته است و تا آنجایی که دانشمندان غیر ایرانی و غیر مسلمان روی افکار او کار کرده اند، ایرانیان چنین نکرده اند. . این امر مرکز تحقیقات فرهنگی و اجتماعی را بر آن داشت تا به فکر برگزاری یک کنگره بزرگ جهانی برای شناخت اندیشه های فارابی باشد. در این کنگره سعی داریم انگیزه های فراموش شده فارابی را جمع آوری کنیم و تصویری عمیق از افکار او ارائه دهیم. گسترش ابتکارات علمی و تمدنی از منشور اندیشه های مترقی فارابی گام اصلی ما در این رویداد است.

وی گفت: این کنگره فقط به اندیشه های فارابی به عنوان اندیشه تاریخی نگاه نمی کند و به دنبال گسترش آن در عرصه های مختلف است. من اطمینان دارم که این رویداد به رونق خط فکری و علمی ما در عرصه های مختلف کمک خواهد کرد.

این خبر رو به پایان است…

دیدگاهتان را بنویسید