در چه شرایطی پدر می تواند از فرزند ارث ببرد؟! – اندیشه معاصر

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، گاهی انسان قبل از پدر و مادر می میرد که در این صورت پدر و مادر از او ارث می برند. در این صورت این سوال پیش می آید که سهم ارثی پدر متوفی چقدر است؟ همچنین حضور یا عدم حضور کدامیک از بستگان متوفی در میزان ارث پدر تاثیرگذار خواهد بود؟

میراث پدر در حضور دختر

فرض سهم پدر در ارث دختر در ماده 908 قانون مدنی تصریح شده است. «اگر پدر یا مادر متوفی یا هر دو با یک دختر حضور داشته باشند، هر یک از پدر و مادر یک ششم ترکه و دختر نصف آن را می‌برد. مابقی باید بر حسب فرض بین همه وراث تقسیم شود. »

بنابراین اگر شخصی بمیرد و ورثه او پدر و دختر او باشند سهم الارث پدر یک ششم ترکه و سهم دوم ارث دختر او خواهد بود. حالا اگر یک ششم و یک نیمه اضافه کنیم، چهار ششم به دست می آید. یعنی دو ششم اراده باقی می ماند. این ارث بین پدر و دختر به نسبت سهم الارث آنها تقسیم می شود. بنابراین سهم الارث پدر یک ششم افزایش می یابد.

سهم الارث پدر در حضور پسر

اگر شخصی بمیرد و علاوه بر پدر یک یا چند پسر یا چند پسر و دختر داشته باشد، در این صورت یک ششم ارث پدر و مابقی ارث فرزندان است. اگر به مطالب مرتبط با ارث علاقه دارید، مقاله را بخوانید فقط در این شرایط خواهر و برادر ارث می برند.

پس در این صورت سهم الارث پدر همان یک ششم خواهد بود. حال اگر همه فرزندان پسر باشند سهم الارث آنها به طور مساوی بین آنها تقسیم می شود. اگر پسر و دختر با هم باشند سهم پسر دو برابر سهم دختر خواهد بود.

  وزیر دفاع ترکیه با سرلشکر باقری دیدار کرد

انتهای پیام/*

(1 بار بازدید شده، 1 بازدید امروز)

لینک کوتاه: https://andishemoaser.ir/?p=1261666

دیدگاهتان را بنویسید