درمان عفونت ریشه با کمک نانوروبات ها ارائه شد

1076904 فقط خبر

یک مطالعه جدید توسط دانشمندان موسسه علوم هند (IISc) و Theranautilus نشان می دهد که ربات های نانومقیاس که با میدان مغناطیسی کار می کنند می توانند باکتری ها را در عمق لوله های عاجی از بین ببرند و اثربخشی درمان ریشه را افزایش دهند.

میلیون ها نفر در سراسر جهان تحت درمان ریشه برای عفونت های دندانی هستند. بافت نرم آسیب دیده داخل دندان به نام پالپ برداشته می شود و دندان با آنتی بیوتیک ها یا مواد شیمیایی شسته می شود تا میکروب هایی که باعث عفونت می شوند از بین بروند.

با این حال، درمان اغلب تمام باکتری ها، به ویژه باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک مانند Enterococcus faecalis را که در داخل کانال های میکروسکوپی دندان به نام توبول های عاجی باقی می مانند، از بین نمی برد. در واقع لوله های عاج بسیار کوچک هستند. باکتری ها در عمق دندان یافت می شوند. بافت. روش های فعلی برای ورود به کانال و کشتن باکتری ها به اندازه کافی موثر نیستند.

محققان در حال طراحی نانوروبات‌های مارپیچی هستند که از دی اکسید سیلیکون با پوشش آهن ساخته شده‌اند که می‌تواند با استفاده از دستگاهی که میدان مغناطیسی با شدت کم تولید می‌کند، کار کند. نانوروبات‌ها در نمونه‌های دندان برداشته شده قرار داده می‌شوند و زیر میکروسکوپ بررسی می‌شوند. با تنظیم فرکانس میدان مغناطیسی، دانشمندان توانستند نانوروبات ها را به دلخواه خود جابجا کرده و آنها را در داخل لوله های عاجی توزیع کنند.

نکته مهم این است که محققان موفق به تنظیم میدان مغناطیسی شده اند تا باعث گرم شدن سطوح نانوروبات ها شود که می تواند میکروب های اطراف را از بین ببرد. هیچ فناوری دیگری در بازار در حال حاضر نمی تواند این کار را انجام دهد.

  مزی پور: دهه ولایت و غدیر در جامعه ما مغفول مانده است

برای افزایش اثربخشی درمان ریشه، محققان قبلا از پالس‌های اولتراسونیک یا لیزر برای ایجاد امواج شوک در مایع مورد استفاده برای شستشوی میکروب‌ها و بقایای بافتی استفاده می‌کردند. با این حال، این پالس ها می توانند تنها تا 800 میکرومتر نفوذ کنند و به سرعت انرژی خود را از دست بدهند. نانوروبات‌ها می‌توانند به طور قابل توجهی به عمق بیش از 2000 میکرومتر برسند. محققان می گویند کشتن باکتری ها با گرما گزینه ای امن تر از مواد شیمیایی یا آنتی بیوتیک ها است.

نانوروبات‌های دندانی در مدل‌های موش آزمایش شده‌اند و نشان داده‌اند که ایمن و مؤثر هستند. محققان همچنین در حال کار بر روی نوع جدیدی از دستگاه پزشکی هستند که به دندانپزشک اجازه می دهد تا نانوربات های داخل دندانی را در طول درمان ریشه کاشت و عمل کند و اکنون به اجرای این فناوری در یک محیط بالینی بسیار نزدیک شده اند.

انتهای پیام/4129/

دیدگاهتان را بنویسید