درس های زندگی در شعر حافظ

مدرس زاده پیشنهاد کرد؛

42026 753 فقط خبر

دانشیار گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه گفت: پیام های حافظ به زندگی امروز معنا می بخشد و به مردم صلح، دوستی و بردباری می آموزد.

به گزارش خبرنگار گروه استان های خبرگزاری آنا از کاشان، عبدالرضا مدرس زاده در جمع اساتید و دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی کاشان در مراسم بزرگداشت روز حافظ اظهار کرد: انسان مدرن در دنیای امروز درگیر پدیده جهانی شدن و توسعه و فناوری است. این توسعه و فناوری با مشکلات، تهدیدها و ناهنجاری هایی همراه است. انسان امروز تمام توان خود را صرف فراهم کردن شرایط زندگی، آسایش و خوشبختی کرده است. اما او فراموش کرده است که چگونه درست زندگی کند.

وی افزود: حافظ اگرچه نصیحت و نصیحت كردن حد وسط خوبی نیست; اما اشعار او سرشار از آموزه ها و پندهای اخلاقی است که به صورت غیر مستقیم بیان می کند و برای شادی جوانان مفید است. بایدها و نبایدهای زندگی را با زبانی زیبا بیان می کند تا تیپر خوان از او درس زندگی بیاموزد. پیام های حافظ زندگی امروز را معنا می کند و به مردم صلح، دوستی و بردباری می آموزد.

دانشیار گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه آزاد اسلامی کاشان ادامه داد: یکی از معضلاتی که امروزه گریبانگیر زندگی مردم شده جنگ بین دولت هاست. جنگ، خشونت و ظلم تنها چیزی است که حافظ با آن مخالف است. حافظ آرامش دو عالم را در گرو مدارا با دشمنان می داند: «آسانی دو دروازه تعبیر این دو کلمه است/ با یاران مروت با دشمنان مدارا» حافظ از عشق می گوید و البته مروت. ، عشق نیست که جوانان امروزی بیشتر درگیر یأس و افسردگی هستند. بلکه عشق که پایان ناامیدی و غم و نگرانی است.اگر به نظر حافظ باشی دنیای امروز محتاج عشق است.به گفته او وقتی عشق در جهان حاکم شود دیگر جفا و جنگ و خونریزی نخواهد بود. «دلش ناله می‌کند و به پایان می‌رسد، حافظ/ که رستگاری جاودان در رنج اصغر است».

  قیمت خودروهای سایپا امروز یکشنبه 5 دی 1392 + جدول - اندیشه معاصر

مدرس زاده گفت: اگر درباره کاناپه حافظ نظری داشته باشیم می دانیم که هنر حافظ کینه توز و مذموم است. او امروز می دهد. رندانوس و ملامتیان گروهی بودند که در برابر تظاهر و ریاکاری زاهدان مورد سرزنش قرار می‌گرفتند و از تهمت‌های مدعیان آزرده نمی‌شدند.

وی گفت: شکی نیست که تساهل، رها شدن و تعصب مذهبی از ویژگی های رندان است. حافظ به همه فرقه ها و مذاهب دینی نگاه مثبت دارد و به پیروان مخلص و عالم آنها احترام می گذارد. او با این کار به مردم امروز درس تساهل و تسامح فکری می دهد و آنها را به جای جنگ های مذهبی به صلح و مدارا دعوت می کند و اختلاف و جنگ بین ادیان مختلف را به رسمیت نمی شناسد. «می ترسم روز حشر عنان بر عنان بیفتد / تسبیح شیخ و خرقه مست»

این محقق و محقق حافظ تصریح کرد: انسان امروز به دلیل پدیده کثرت گرایی ادیان نمی تواند به راحتی دین خاصی را انتخاب کند و از ادیان دیگر چشم پوشی کند. حافظ برای این مشکل نیز راه حلی ارائه کرده است. هر جا و هر لباسی که ببینند باید بپذیرند. «جنگ دهه هفتاد و ملت همه را ببخشید/ وقتی حقیقت را ندیدند افسانه گفتند/ الحمدلله صلح بین من و او افتاد/ صوفیان رقصنده به شکرانه رقصیدند»

مدرس زاده تصریح کرد: با توجه به اینکه امروز دنیا را ظلم و بی عدالتی فرا گرفته است، حافظ سعی می کند دنیا را زیبا و شاد ببیند و می گوید هدیه خداوند بهترین نظام است و سرشار از زیبایی است. «خوش آمدی گل و گلاب دلپذیرتر نیست/ که جز ساغر در دست نیست» بدین ترتیب حافظ ناامیدی و ناامیدی را از انسان امروزی دور می کند و فضای شعرش را پر از امید و شادی و شادی می کند دل شنونده روشن باد. بلند شو و به او دلی شاد بده

  سهم مردان ایرانی دومین طلای تنیس روی میز

وی تصریح کرد: حافظ معتقد بود فراموشی خدا یکی از عوامل یأس و ناامیدی مردم است. او در آیات خود مردم را به ایمان به خدا تشویق می کند و بر این باور است که امروزه نیاز اصلی مردم ایمان به خداست زیرا خداوند منشأ عشق و محبت است. “هر دو جهان برای او نور یکسان است / گفتم تو هم پیدا کن و پنهان کن”

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید