درخواست روسیه از ایران برای صادرات مصالح ساختمانی به آن کشور

درخواست روسیه از ایران برای صادرات مصالح ساختمانی به آن کشور

بر اساس گزارش ها اعتدالمهدی صفری با اشاره به سفر اخیر وزیر امور خارجه روسیه به تهران و اراده دو کشور برای گسترش روابط تجاری و تجاری فیمابین، افزود: همکاری های خوبی با روسیه در زمینه تجارت، ترانزیت، انرژی و … داریم. وی ادامه داد: در حوزه تجارت تلاش می کنیم سقف روابط دو کشور را در این زمینه به پنج میلیارد دلار برسانیم و در حوزه انرژی نیز در زمینه سوآپ نفت و گاز با یکدیگر همکاری می کنیم.

صفری همچنین با بیان اینکه قرار است هیئتی بلندپایه در بخش ترانزیت به روسیه سفر کند تا همکاری‌های دو کشور در این زمینه گسترش یابد، افزود: در حال حاضر کالاها از هند به آسیای مرکزی، روسیه از طریق کریدور شمالی جنوبی انجام می‌شود. . و قفقاز در ترانزیت گذشته است و تلاش می شود حجم ترانزیت در این منطقه از 15 میلیون تن در سال جاری به 20 میلیون تن افزایش یابد.

دیپلمات ارشد کشور در بخشی دیگر از گفتگو با خبرنگاران با بیان اینکه روسیه درخواست های زیادی در خصوص مصالح ساختمانی دارد و فهرستی در این زمینه ارائه کرد، خاطرنشان کرد: خدای نکرده تیمی در این زمینه به آنجا اعزام شود. صادرات این مواد باید با مقامات روسی مشورت و گفتگو شود.

صفری همچنین به موضوع حبوبات اشاره کرد و گفت: سهمیه غلات مذکور از اول خرداد لغو می شود. در زمینه غلات با روسیه توافقات خوبی داریم و معتقدیم سقف همکاری دو کشور در زمینه غلات اعم از گندم، جو و دانه های روغنی به پنج میلیون تن خواهد رسید.

  خط و نشان رقیب باری یحیی / پرسپولیس آماده نشان دادن قدرت هواداران است!

معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه همچنین درباره سرنوشت وام 5 میلیارد دلاری روسیه برای توسعه نیروگاه های خارج از گرمسار و همچنین نیروگاه بندرعباس، دو نیروگاه دیگر به ایران گفت. در اهواز و دیگری در منطقه ای دیگر در روسیه برای تصویب است و همه پروژه های دیگر در این حوزه در حال اجراست.

وی درباره خط ریلی رشت – آستارا نیز گفت: قرار است در این زمینه کار دوجانبه یا سه جانبه انجام شود. آقای لاوروف در سفر خود به آذربایجان باید با مقامات آذربایجانی درباره همکاری در این پروژه صحبت کند و در صورت موفقیت به صورت سه جانبه اجرا شود و اگر آذربایجان تصمیم به همکاری نداشته باشد، این پروژه به صورت مشترک توسط ایران و روسیه اجرا خواهد شد. .

صفری همچنین درباره فازهای دوم و سوم نیروگاه اتمی بوشهر که دارای مشکلات مالی و مشکلات مربوط به آن بود، بیان کرد: در سفر معاون نخست وزیر روسیه به تهران مقرر شد که در قالب صادرات به آنجا و در شکل بدهی خالص که باید پرداخت شود.

دیدگاهتان را بنویسید