درخواست برهم صالح برای آشتی ایران و کشورهای عربی

977812 فقط خبر

به گزارش گروه جهان خبرگزاری آنا، برهم صالح رئیس جمهور عراق در گفت و گو با شبکه آمریکایی سی ان ان به سوالاتی درباره سفر بایدن به منطقه، وضعیت عراق و فعالیت های منطقه ای ایران پاسخ داد.

به گزارش سایت خبریروسیه الیومصالح درباره مذاکرات منطقه ای ایران با بیان اینکه «عراق نقش بسیار مهمی در میانجیگری عربستان و ایران دارد»، گفت: «مذاکرات متعددی در بغداد بین ایران و سایر همسایگان عرب انجام شده است. مسائل مهمی در این گفتگوها مطرح و تایید شد.»

رئیس‌جمهور عراق درباره پرونده هسته‌ای تهران خاطرنشان کرد: باید با ایران توافق هسته‌ای صورت گیرد، همانطور که باید نوعی آشتی بین ایران و کشورهای عربی برقرار شود.

وی با اشاره به آثار و نتایج مذاکرات تهران و واشنگتن بر عراق، منطقه و جهان، اذعان داشت: راه حل نظامی وجود ندارد و نیازمند پایان دیپلماتیک این بن بست هستیم. ما به نظم امنیتی در خاورمیانه نیاز داریم که بتواند کشورها را در مبارزه با تروریسم متحد کند که همچنان یک مشکل بزرگ است.

صالح درباره وضعیت سیاست داخلی عراق گفت: «ما باید سر یک میز بنشینیم و در مورد مشکلاتی که رای دهندگان ما درباره آنها می گویند صحبت کنیم. در پایان [به این نتیجه می‌رسیم که] بله، آمریکا مهم است. بله، دنیا مهم است. مهم هستند، اما در عین حال اولویت های خود ما نیز در این بخش از جهان مهم هستند.”

مجری شبکه سی ان ان در بخشی از این گفتگو از رئیس جمهور عراق درباره اتحاد پنهان رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی می پرسد. این بخش از جهان نمی تواند اینگونه ادامه یابد. ما خوش شانس هستیم که نفت داریم، اما مشکلات زیادی از جمله چالش های جدی اقتصادی و اجتماعی داریم.

  تکذیب ادعاهای افشاگر درباره بازنشستگان

صالح درباره نیازهای مشترک منطقه افزود: ما به ساختاری نیاز داریم که بتواند اقتصادهای ما را به هم متصل کند. ما به اقدام مشترک در مورد تغییرات آب و هوایی نیاز داریم. قطعاً مقابله با این چالش ها به تنهایی برای کشورهای ما مانند عراق، ایران، ترکیه و عربستان سعودی کافی نیست.

وی در خصوص وضعیت سوریه خاطرنشان کرد: بالاخره سوریه باید به گروه کشورهای ما بازگردانده شود و باید راهی برای خروج سوریه از هرج و مرجی که مدت هاست در آن وجود داشته است پیدا کنیم.

رئیس جمهور عراق در پایان تاکید کرد: وقتی روی محورهای اصلی رقابت بین کشورها، بین ایرانی ها و سعودی ها، بین این ها و آن ها تمرکز می کنیم، در نهایت می بینیم که چالش های بزرگتری در برابر هر کشوری نسبت به آن سوی دنیا وجود دارد. ” ما نمی‌خواهیم به گذشته برگردیم، جایی که بخشی از مبارزه با دیگری هستیم؛ زیرا قبلاً این کار را انجام داده‌ایم و بهای سنگینی پرداخته‌ایم.»

پیش از این مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق در گفت و گو با خبرگزاری آمریکایی «آسوشیتدپرس» گفته بود که به نفع عراق است که برای کاهش تنش های منطقه ای ایران و عربستان سعودی را به یکدیگر نزدیک کند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید