دانشگاه ها باید علم و دانش مرتبط با جامعه تولید کنند/ برای دستیابی به سرعت پیشرفت به عزم ملی نیاز است

30321 650 فقط خبر

استاد علوم ارتباطات گفت: اجرای برنامه هفتم توسعه عزم ملی می خواهد و دانشگاه ها امروز ملزم به تولید علم، دانش و نظریه های مرتبط با جامعه خودمان هستند.

به گزارش خبرنگار گروه دانش و فناوری خبرگزاری آنا، هفته گذشته سیاست های کلی برنامه هفتم توسعه از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شد، موضوعات مختلفی در این سیاست ها مطرح شد که یکی از بخش های مهم این سیاست ها «علمی، فناوری» است. و آموزشی» که بر موضوع تسریع پیشرفت تاکید دارد.

شاه نظری، استاد علوم ارتباطات، عزم ملی را مهمترین راه دستیابی به شتاب علمی می داند و معتقد است که دانشگاه ها باید علم و دانش مرتبط با جامعه ما تولید کنند.

مشروح گفتگو با بیتا شاه نظری، استاد علوم ارتباطات دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات را در زیر می خوانید:

آنا: می دانید که مقام معظم رهبری سیاست های برنامه هفتم توسعه را ابلاغ کردند که مهمترین آن این بود که باید در پیشرفت کشور شتاب بگیرد و از این کندی فاصله بگیریم. در این موضوع تحلیلی بکنید که چگونه کشور می تواند در همه زمینه ها اعم از علمی، صنعتی و … سریع حرکت کند و به تاکید رهبری نزدیک شویم؟

شاه نظری: اگر کشور می خواهد توسعه پیدا کند، اول از همه باید عزم ملی وجود داشته باشد و این عزم ایجاد شود، شکاف بین گروه های اجتماعی از بین برود و این عزم ملی شکل بگیرد تا به عنوان اعضای جامعه به فکر توسعه جامعه باشیم. کشور و تمام تلاش خود را برای رسیدن به سرعت مطلوب انجام دهید، باید رهبری انجام شود، اگر این کار انجام نشود، مانند سایر برنامه ها توسعه می یابد.

  لبخند ژاکوند "بهاره کیان افشار" بر لبه آب; خانم شلت پس چرا سرت نه! - اندیشه معاصر

حالا این کندی و پوسیدگی ناشی از زوال جامعه را می بینید. جامعه ای که من به آن تعلق دارم هنوز خود را قانع نکرده است که برای فرزندانمان و برای کل جامعه و کشور چاره ای جز تکامل و ادامه راه نداریم، همانطور که مقام معظم رهبری می فرمایند چاره ای نداریم جز اینکه آن را توسعه دهیم. با عزم ملی

آنا: به نظر شما فضای علمی، دانشگاهی و دانشگاهی ما تا چه اندازه می تواند به تحقق سیاست های مورد نظر رهبری کمک کند؟

شاه نظری: محیط دانشگاهی و علمی به عنوان مربیان و مربیان نسل آینده موظف است نسل ها و گروه های آینده را به صورت منسجم و سازمان یافته تربیت و آماده کند، اما این تنها عامل تعیین کننده نیست. علاوه بر آموزش، باید شرایط جامعه به گونه ای فراهم شود که همه اقشار جامعه عزم ملی برای توسعه داشته باشند. وظیفه دانشگاه آموزش است، وظیفه اش توسعه نیست، آموزش و تربیت نیروی انسانی برای پیشرفت آینده جامعه است.

آنا: این تئوری هایی که در حوزه های علمی مطرح می شود چگونه قابل اجراست؟ به عنوان مثال، چگونه می توان آنها را در حوزه های صنعتی و تجاری اعمال کرد؟

شاه نظری: مشکل بزرگی که در نظام آموزشی داریم بحث تولید دانش است. کشورهای پیشرفته به تولید علم و دانش روی آوردند. در کشور پیشرفته هیچکس کارخانه باز نمی کند، همه به مراکز تحقیقاتی و تحقیقاتی می روند. آنچه امروز به عنوان شرکت های دانش بنیان ایجاد می کنیم مورد تاکید مقام معظم رهبری نیز هست.

  تمدید مهلت ثبت نام در سامانه ملی املاک / تحریم مالیاتی 10 برابری برای عدم ثبت - اندیشه معاصر

در دانشگاه ما ملزم به تولید علم هستیم، در حالی که امروزه از نظریه های غربی و دانش علمی نظریه پردازان و صاحب نظران غربی استفاده می کنیم. آنچه من به عنوان یک معلم کلاس می توانم به دانشجویانم بگویم این است که چگونه می توان این دیدگاه های نظری را پیدا کرد و دانشگاه ها امروز وظیفه دارند علم، دانش و نظریه های مرتبط با جامعه ما تولید کنند.

آنا: به عنوان فردی که در فضای علمی و دانشگاهی فعالیت می کنید، چه پیشنهادی دارید که این سیاست ها روی کاغذ باقی نماند، بلکه عملی شود و کشور را به جلو ببرند؟

شاه نظری: بین علم و عمل فاصله زیادی وجود دارد. به مدیر کارخانه بگویید می خواهم از نظرات استاد دانشگاه استفاده کنم. می گویند تئوری های خودشان را می دهند. یک استاد دانشگاه را در کارخانه بگذار سر کار، به هیچ وجه نمی تواند کار کند، این دو در مقابل هم هستند، استاد دانشگاه نباید مخالف مدیر کارخانه و مدیر نیروگاه و مجریان باشد، اینها مکمل هر کدام هستند. دیگر، اما نه در برابر یکدیگر.

شکاف عمیق بین علم و دانش، عمل و تجربه باید از بین برود. البته تا زمانی که عزم ملی برای رشد نداشته باشیم و برای رفع این شکاف عمیق به برنامه و جهت گیری سیاستی نیاز داشته باشیم، این امر محقق نخواهد شد.

انتهای پیام/4040/

دیدگاهتان را بنویسید