دانشگاه تهران در 16 رشته علمی رتبه اول کشوری را کسب کرد

1081459 فقط خبر

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، سیدمحمد مقیمی رئیس دانشگاه تهران در نشست پیش از راه اندازی باشگاه دانش پژوهان دانشگاه تهران، گفت: رشد جایگاه علمی دانشگاه تهران موجب افزایش می شود. رشد برای کل کشور یکی از اهداف تأسیس باشگاه دانشمندان دانشگاه، ارتقای اقتدار علمی دانشگاه تهران در عرصه‌های مختلف علمی در سطح بین‌المللی است.

رئیس دانشگاه تهران با اشاره به نتایج آخرین رتبه‌بندی معتبرترین دانشگاه‌های جهان گفت: بر اساس آخرین رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان (۲۰۲۲) توسط نظام رتبه‌بندی موضوعی شانگهای که اخیرا منتشر شده است، دانشگاه تهران در میان دانشگاه‌های جهان قرار دارد. 500 موسسه برتر دنیا اگرچه برتری خود را در بین دانشگاه های ایران حفظ کرده اما در 23 رشته علمی نیز رتبه بندی شده است. این در حالی است که در ویرایش سال 2021 نظام رتبه بندی موضوعی شانگهای، دانشگاه تهران موفق شد در 21 رشته علمی در زمره برترین مؤسسات جهان قرار گیرد، اما در ویرایش سال 2022 این نظام رتبه بندی، علاوه بر رشته های قبلی، این رتبه را به خود اختصاص داد. در دو زمینه جدید بهتر است.

دانشگاه تهران جایگاه خود را در علوم زمین بازیافته است

وی در این باره توضیح داد: دانشگاه تهران که تاکنون در حوزه علمی «داروسازی و علوم دارویی» زیر مجموعه علوم پزشکی حضور نداشت، اکنون در رتبه بندی سال 2022 برای اولین بار در این رشته علمی قرار گرفته است. ، به عنوان خوب ترین و البته دومین کشور شناخته می شود و بعد از دانشگاه علوم پزشکی تهران قرار دارد. همچنین دانشگاه تهران که از سال 2020 خارج از بهترین دانشگاه های ایران در زمینه علوم زمین بود، اکنون بر اساس رتبه بندی شانگهای در سال 2022 به فهرست دانشگاه های مطرح ایران در این حوزه علمی بازگشته است.

  نقشه چهل و هشتمین روز حمله ارتش روسیه به اوکراین

دانشگاه تهران در 16 رشته علمی رتبه اول کشوری را کسب کرد

وی با اعلام اینکه دانشگاه تهران در چهار رشته علمی شامل اقتصاد، مهندسی محیط زیست، بوم شناسی و مهندسی حمل و نقل تنها دانشگاهی است که در نظام رتبه بندی موضوعی شانگهای جایگاه دارد، گفت: بر اساس ویرایش 2022 رتبه بندی موضوعی «شانگهای» سامانه دانشگاه تهران در 16 رشته علمی شامل اکولوژی، مهندسی برق و الکترونیک، مهندسی مخابرات، علم و فناوری ابزار، علوم و مهندسی کامپیوتر، مهندسی شیمی، علوم و مهندسی انرژی، علوم و مهندسی محیط زیست، منابع آب، علوم و صنایع غذایی، علوم و فناوری حمل و نقل، مهندسی متالورژی، علوم کشاورزی، علوم دامپزشکی، اقتصاد و مدیریت رتبه اول را در بین موسسات آموزش عالی ایران کسب کردند.

رئیس دانشگاه تهران پیشرفت های صورت گرفته در آخرین رتبه بندی منتشر شده از جایگاه دانشگاه ها در حوزه های موضوعی علوم را کافی ندانست و از برنامه ریزی برای تسریع رشد علمی دانشگاه تهران و قرار دادن آن در جایگاه مناسب در حوزه های مختلف علمی خبر داد. زمینه های.

برنامه های دانشگاه تهران برای تسریع رشد علمی دانشگاه

وی راه اندازی باشگاه دانش پژوهان دانشگاه تهران، کنترل بیشتر در مستندسازی فعالیت های علمی و ارسال مقالات علمی به دانشگاه تهران برای سیستم های رتبه بندی معتبر و تامین تجهیزات و ملزومات آزمایشگاهی لازم را از محورهای مهم دانشگاه برشمرد. برنامه تهران برای تسریع رشد علمی دانشگاه.

مقیمی درباره اهداف تاسیس باشگاه دانش پژوهان دانشگاه تهران گفت: ایجاد ساز و کاری برای استفاده مستمر از نظرات و دیدگاه های برترین های دانشگاه تهران در فعالیت های آموزشی، پژوهشی، ترویجی و طرح های کاربردی مورد نیاز جامعه. اگرچه فراهم کردن فضا و امکانات کافی برای فعالیت علمی در اختیار تمامی پژوهشگران دانشگاه ضروری است، اما گروهی از اساتیدی که تولیدات و فعالیت های علمی بین المللی آنها تأثیر بیشتری در تعیین جایگاه دانشگاه تهران در رتبه بندی های معتبر داشته است، شناسایی شده اند. این اساتید در باشگاه طلایهداران علم گرد هم می آیند تا از حمایت های ویژه برخوردار شوند.

  سند تحول شورای عالی انقلاب فرهنگی - اندیشه معاصر تصویب شد

رئیس دانشگاه تهران اعلام کرد که محل تشکیل این باشگاه، موسسه الکتروشیمی دانشگاه تهران است و گنج علی، استاد تمامی دانشکده های علوم دانشگاه تهران، سرپرستی خواهد کرد. این باشگاه افزود: اعضای باشگاه علمی دانشمندان دانشگاه تهران ثابت نیستند و همینطور است. می تواند رقابت ایجاد کند و هر سال افراد جدیدی وارد این باشگاه می شوند و جایگزین می شوند.

ارکان برنامه حمایتی دانشگاه تهران از اعضای باشگاه علمی طلایهداران

مقیمی در پایان از نوع حمایتی که از اعضای باشگاه دانش پژوهان علمی دانشگاه تهران می شود، کمک هزینه ای ویژه برای تامین تجهیزات و مواد آزمایشگاهی برای در نظر گرفتن پژوهشگران فوق دکتری برای این اساتید به صورت ویژه و افزایش تعداد مستعدان بیان کرد. شاگردان این اساتید در دوره های خود.مدرک لیسانس و ذکر شده است.

انتهای پیام/104/

دیدگاهتان را بنویسید