دانشگاه به عنوان اتاق فکر دولت باید از تمام توان خود برای ارتقای بهره وری در کشور استفاده کند

18554 824 فقط خبر

به گزارش گروه سیاسی آنا، سیدابراهیم رئیسی در نشست روسای دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری سراسر کشور علم و دانش را یکی از مولفه های اصلی قدرت می داند و می گوید: هر کشوری که دارای یک سطوح بالاتر دانش در زمینه‌های متغیر حاصل قدرتمندتر است و می‌تواند نقش جدی‌تری در معادلات جهانی ایفا کند.

رئیس جمهور با تاکید بر لزوم توسعه علم مفید و اهمیت این موضوع برای پیشرفت و دستاوردهای عالی کشور تصریح کرد: ما دانشگاهی در جمهوری اسلامی می خواهیم که ثمره و نتیجه آن ایجاد یک دانشگاه باشد. دانشمند، دانشمند و فرد مجردی که بتواند هم خود و هم جامعه را بهبود بخشد. رسالت دانشگاه های ما تربیت انسان های متحد، نجات یافته و نجات دهنده است.

وی با اشاره به اینکه تا دیروز تفکر استکبار به دنبال غارت سرزمین و منابع ملت های دیگر بود و امروز به دنبال دست اندازی به استعدادهای انسانی و نخبگان ملت ها بود، تصریح کرد: اولین مسئولیت دانشگاه های ما تلاش برای ارتقای فضای علمی است. و زمینه نوآوری را فراهم کند، این خلاقیت و تولید دانش است، زیرا تداوم پیشرفت و رشد علمی مهمترین نیاز نخبگان است و تامین داخلی آنها می تواند انگیزه آنها را برای ماندن در کشور افزایش دهد.

آیت الله رئیسی مسئولیت سایر دانشگاه ها و مراکز علمی و تحقیقاتی کشور را در قبال تولید علم برشمرد و خاطرنشان کرد: قدردان سازندگان و تولیدکنندگان سطوح نوین دانش در عمل باشیم نه فقط در کلام. مؤثرترین راه برای قدردانی از دانشمندان و پدیدآورندگان علم و دانش جدید، ایجاد بستری برای به کارگیری اکتشافات آنهاست.

فعالیت علمی و پژوهشی برای افزایش بهره وری از وظایف مهم نهاد علمی در کشور است

رئیس جمهور با تاکید بر تلاش وزیر علوم، تحقیقات و فناوری برای رفع مشکلات معیشتی و روزمره اساتید و دانشمندان گفت: مقدمه توجه به رشد و پیشرفت علمی، توجه به دانشمند و رفع مشکلات است. نگرانی های شما بارها تاکید کرده ام که دولت مردم هزینه هایی را که در راه پیشرفت علمی صرف می شود، سودمندترین سرمایه برای آینده کشور می داند.

رئیسی گام بعدی پس از رواج و تولید علم را پیوند علم و دانش به توانمندی ها دانست و افزود: پارک های علم و فناوری و بنگاه های دانش بنیان بهترین بستر برای گرد هم آوردن دانش و کار هستند.

  تشیع دکتر مویگان فارکپی، وکیل سلامت، بیمارستان آریا اهواز - اندیشه معاصر

رئیس جمهور در ادامه، تلاش علمی و پژوهشی برای افزایش بهره وری در کشور را از دیگر وظایف مهم نهاد علمی کشور دانست و تصریح کرد: افزایش سرمایه گذاری و ارتقای بهره وری دو الزام اساسی برای رشد کشور است. دولت اقداماتی را برای افزایش سرمایه گذاری در کشور ترتیب داده است که در حال انجام است و در اینجا از دانشگاه به عنوان اتاق فکر دولت تقاضا دارم که از تمام توان تحقیقاتی و پژوهشی خود برای ارتقای بهره وری در کشور استفاده کند و به دولت در این زمینه کمک کند.

ایجاد پیوند بین دانشگاه، صنعت و بازار زمینه را برای شکوفایی استعدادها و تولید علم فراهم می کند.

آیت الله رئیسی افزود: روسای دانشگاه ها و وزیر علوم باید تمام تلاش خود را انجام دهند تا بتوانیم فضای تربیت نیروی انسانی موثر را ارتقا دهیم. همچنین سعی کنید نظام مشکلات کشور را در دانشگاه ها تعریف کنید و برای مشکلات مختلف از آب، برق و کشاورزی گرفته تا صنعت و معدن راه حل ارائه کنید.

رئیس جمهور ایجاد ارتباط سیستماتیک بین دانشگاه و حوزه های مختلف از جمله صنعت و بازار را یکی از اولویت های کشور خواند و تصریح کرد: سعی کنید با ایجاد ارتباط بین دانشگاه و حوزه های مختلف مشکلات اصلی کشور را با کمک علم و دانش که از دانشگاه ها سرچشمه می گیرد. برقراری این ارتباط زمینه را برای رشد و شکوفایی استعدادها و تولید علم فراهم می کند.

رئیس جمهور با اشاره به پیشرفت های چشمگیر کشور در حوزه صنایع نظامی و هسته ای افزود: در سال های اخیر بیشترین تحریم ها و محدودیت ها بر صنعت نظامی و هسته ای کشورمان اعمال شده است اما بیشترین پیشرفت علمی کشور نیز در این دو زمینه قرار دارد. این نشان می دهد که وقتی اراده وجود داشته باشد و ارتباط مناسب بین بخش های مختلف صنعت و بازار با بخش علمی مرتبط برقرار شود، پیشرفت در دسترس است.

  جزئیات سقوط هواپیمای اف 14 ارتش در اصفهان

ارتقای فضای علمی دانشگاه ها به عنوان تالار اندیشه نیازمند افراد متحول و متحول است

آیت الله رئیسی در ادامه، مهارت افزایی را از رسالت سایر دانشگاه ها و پژوهشگاه ها برشمرد و افزود: مهارت آموزی در دانشگاه ها می تواند دانشگاه ها را در عرصه تولید ثروت فعال و توانمندتر کند. دولت حمایت مالی از دانشگاه‌ها را وظیفه خود می‌داند، اما خود دانشگاه‌ها با آموزش مهارت‌های دانشجویان و استفاده از این مهارت‌ها در ارتباط با بخش‌های مختلف صنعتی و بازار، توانایی تولید ثروت و کسب درآمد در راه رشد علمی خود را دارند.

رئیس جمهور توجه به اخلاق و معنویت را در کنار علم و مهارت آموزی در دانشگاه ها بسیار مهم دانست و تصریح کرد: ارتقای فضای علمی دانشگاه ها به عنوان اتاق فکری که باید حرکت دولت را تکنولوژیک و دانش محور کند، نیاز به افرادی دارد که دگرگون کننده و متحول باشند. دانشگاه‌ها نیز مانند سایر حوزه‌های اجتماعی، برای ادامه حرکت به سمت پیشرفت، نیازمند تفکر تحول‌آفرین و افراد متحول هستند.

متاسفم که از ظرفیت داخلی به درستی استفاده نشده است

رئیس جمهور پیش از سخنرانی در این اجلاس، در دیداری دیگر با اساتید و فناوران دانشگاه صنعتی امیر کبیر که در حاشیه این نشست برگزار شد، خدمت صحیح و موثر به مردم و پیشرفت کشور را در گرو آن دانست. پیشرفت علمی و توجه به دانشگاه های کشور. : مهمترین وظیفه دانشگاه ها پیوند علم و دانش به توانایی ها در زمینه های مختلف است.

رئیسی با بیان اینکه افزودن موفقیت آمیز دانش به توانمندی ها موجب پیشرفت واقعی، پایدار و متوازن کشور می شود، افزود: به عنوان رئیس دولت به همه مسئولان دانشگاهی و علمی دولت تاکید کردم که دانشگاه ها باید مخزن دولت فکر کنند چرا که ارتقای بهره وری در کشور و بهبود روندها و فرآیندها در گرو انجام کارها بر اساس علم است.

رئیس جمهور در ادامه به بازدید کوتاه خود از نمایشگاه دستاوردهای هوافضای دانشگاه امیرکبیر اشاره کرد و اظهار داشت: با توضیحاتی که شرکت کنندگان در این نمایشگاه در این بازدید ارائه کردند؛ از نمایشگاه دستاوردهای هوافضای دانشگاه امیرکبیر خبر داد. من بسیار متاسفم که این تلاش ها به اندازه کافی برای تبدیل شدن به یک محصول حمایت نشد. حیف است که چنین فرصت هایی در کشور وجود دارد، اما از آن به درستی استفاده نمی شود.

  مهران گفوریان: من عاشق کار در تلویزیونم – اندیشه معاصر هستم

رئیس جمهور تاکید کرد: دولت موظف است به فرصت های داخلی توجه و استفاده کند و از تلاشگران در این عرصه حمایت کند و دولت مردمی نیز به ظرفیت ها و استعدادهای داخلی ایمان عمیق دارد و تمام تلاش خود را انجام خواهد داد. از تبدیل این توانایی ها در محصولات حمایت کنید.

رئیسی با بیان اینکه قدرت مردم مشکلات را دور نمی زند بلکه برای حل مشکل به میدان آمده است، گفت: مبنای ما حل مشکلات است نه دوری از آنها. شما توجه و تمرکز خود را روی کار علمی در دانشگاه ها متمرکز کنید و دولت با تمام توان از فعالیت های شما حمایت خواهد کرد و اولویت اول کشور را استفاده از ظرفیت ها و استعدادهای داخلی قرار خواهد داد.

در این دیدار رئیس و تعدادی از اساتید دانشگاه امیرکبیر نیز به بررسی دیدگاه ها و نظرات خود پرداختند.

با تاکید بر لزوم پیگیری مجدانه و مستمر ساخت هواپیماهای مسافربری داخلی
رئیس جمهور پس از ورود به دانشگاه صنعتی امیرکبیر، محل دیدار روسای دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری سراسر کشور، از نمایشگاه دستاوردهای فضایی دانشگاه امیرکبیر بازدید کرد.

رئیسی در این بازدید آخرین اخبار و جزئیات فعالیت ها و دستاوردهای پروژه های در دست مطالعه در حوزه مهندسی هوافضا از جمله طراحی هواپیمای مسافربری 72 سرنشین با راهنمایی دانشکده مهندسی هوافضا دانشگاه امیرکبیر را تشریح کرد. و با همکاری مراکز اطلاع رسانی شد که تحقیقات علمی و دانش بنیان انجام می شود.

رئیس جمهور در این بازدید بر پیگیری مجدانه و مستمر ساخت هواپیماهای مسافربری با استفاده از ظرفیت، استعداد و توان داخلی و فناوری های نوین تاکید کرد و گفت: اقدامات ناقص گذشته نباید موجب دلسردی و ایجاد اختلال در این پیشرفته شود. صنعت و از بین رفتن توان علمی و فنی موجود در کشور در بخش هواپیما. دولت از طرح، پشتکار، خلاقیت، اراده و اجرای طرح های صنعت هوانوردی شما حمایت جدی خواهد کرد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید