دانشگاه باید خط مقدم جهاد تبیین باشد/دانشجویان، افسران و اساتید فرماندهان جنگ نرم هستند.

1089327 فقط خبر

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، محمدرضا مردانی در استان فارس و در مراسم تودیع و معرفی مسئولان قدیم و جدید بسیج به اساتید، با اشاره به نقش دانشگاه در رسیدن به تمدن نوین اسلامی و مأموریت و اولویت‌های بسیج اساتید، افزود: در تحقق تمدن نوین اسلامی که این یکی از ویژگی‌های مقام معظم رهبری است، دانشگاه نقش اول و ممتاز را ایفا می‌کند. اولاً دانشگاه موتور و موتور محرکه توسعه همه جانبه کشور و همچنین محل تربیت کادر مدیریتی، کارشناسان و متخصصان نظام و کشور است و برای رسیدن به تمدن نوین اسلامی، همچنین تربیت نیروی انسانی و علم و فناوری و تبدیل فناوری به ثروت از جمله موارد مهم است.

وی ادامه داد: اگر ایجاد تمدن نوین اسلامی را عملیاتی گسترده و زمان بر بدانیم، قطعاً اساتید از مهمترین فرماندهان میدانی عملیات برپایی این مدینه فاضله اسلامی هستند. حفظ و گسترش جغرافیای مقاومت که با همت بی‌نظیر برادران رزمنده و به قیمت خون شهدا از شرق تا غرب جهان در حال گسترش است، نیازمند فکری، علمی، فرهنگی، حمایت صنعتی و اقتصادی برای تضمین برتری مؤمنان در این جغرافیای وسیع و تثبیت خود در این تمدن در حال توسعه.

رئیس سازمان بسیج اساتید خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در بیانیه گام دوم در اولین توصیه از هفت توصیه خود، علم و تحقیق را توصیه می کنند. «دانش بارزترین وسیله برای عزت و قدرت یک دولت است. طرف دیگر دانش توانایی است. توسعه پویا مانند رودخانه ای است که سرچشمه آن جوشش علم و تحقیق است.

این استاد دانشگاه با ابراز امیدواری از اینکه پیشرفت علمی کشور به خوبی در حال پیشرفت است، گفت: رتبه پانزدهم تولید علم در جهان را داریم و نرخ رشد علم در کشور ما 11 برابر میانگین جهانی است. اما متأسفانه این پیشرفت هنوز منجر به پیشرفت متناسب در کشاورزی، صنعت و اقتصاد کشورمان نشده است. نامگذاری دقیق امسال از سوی مقام معظم رهبری نیز با این امر مطابقت دارد. در شعار سال که «تولید دانش بنیان ایجاد اشتغال» است، دانش و تولید دانش بنیان را محور و محور تولید و اشتغال می دانند. مرجع اصلی تولید این علم و پژوهش که مورد تاکید اسلام و انقلاب و رهبری است قطعاً دانشگاه ها هستند. اما هر دانشگاه و هر نسخه دانشگاهی نمی تواند مشکلات ایران و جمهوری اسلامی را حل کند. دانشگاه‌های ما و رؤسا و مسئولان دانشگاه‌های ما باید ویژگی‌هایی را در نظر بگیرند تا بتوانند نقش مؤثرتری در حرکت به سمت تمدن نوین اسلامی داشته باشند.

  ثبت نام بدون کنکور در مقطع کارشناسی ناپیوسته دانشگاه آزاد مراغه

خروجی دانشگاه های ما باید علم مفید باشد

رئیس سازمان بسیج اساتید کشور تاکید کرد: نتیجه دانشگاه های ما باید علم مفید باشد. دانشی که در حدیث از آن به عنوان سلطانه یاد شده، علم مفید است: «الایلام سلطان من وایدا سل و من لم یجده سائل علیحی» (علم پادشاهی و قدرتی است که آن را می یابد، با آن حمله می کند و کیست که اگر). او می بازد، به آن حمله کنید.). علم مفید باعث ایجاد نظم، فرهنگ، قدرت و ثروت می شود.

مردانی در ادامه بر لزوم تولید علم در دانشگاه های کشور بر اساس نیازهای صنعتی و اقتصادی جامعه تاکید کرد و گفت: کشور ما از نظر نرخ رشد علمی یکی از کشورهای پیشرو در جهان است، اما این میزان تا به امروز نبوده است. تحول محسوسی در صنعت کشور ایجاد کرد و این حلقه انتظار مردم و مقام معظم رهبری است.

وی ادامه داد: دانشگاه های ما در تدوین سیاست های علمی و پژوهشی خود باید نیازهای بومی، محلی و جغرافیایی را در نظر بگیرند. به ویژه برنامه های توسعه سرزمینی باید در سیاست علمی و آموزشی گنجانده شود. ما باید شرایط جغرافیایی خود را در سیاست گذاری های علمی در نظر بگیریم. با وجود بحران آب در کشور که پیش‌بینی می‌شود وخیم‌تر شود، هنوز حوزه تخصصی مدیریت بحران آب نداریم و از طرفی هر از چند گاهی مانند این ضایعه ناگوار که در استان فارس رخ می‌دهد، روزها پیش با بارندگی هایی مواجه شدیم که مدیریت آن سخت بوده و استفاده بهینه از آن ها اندیشیده و پیش بینی نشده است.

  روح امین بیات غدیر را نقاشی کرد

ما دانشگاه های اسلامی می خواهیم

مردانی سپس بر موضوع اسلامی شدن دانشگاه ها تاکید کرد و افزود: مردم ما صدها هزار شهید دادند تا کشور نه تنها از یوغ دستفروشی های استکبار نظامی و عاملان آن رها شود، بلکه از نفوذ اندیشه های لیبرالی و غربی ها نیز رهایی یابد. تأثیرات فرهنگی تحصیل علم در دانشگاه جمهوری اسلامی ایران باید با کمال معنوی و تقویت اراده و اعتماد به نفس همراه باشد. امروز دشمن خیلی تلاش می کند که حجاب را از دختر و پسر ما بگیرد زیرا آنها به خوبی می دانند که حجاب نه تنها نماد تسلیم و تسلیم نیست بلکه نماد اعتماد به نفس در مقابل دیگران است و این دقیقا همان چیزی که غرب می بیند. غرب می داند که این همه اعتماد به نفس در بین جوانان ما وجود دارد، تفکر غربی و مظاهر آن راهی برای نفوذ و تسلط بر جامعه اسلامی ما ندارد.

دانشگاه باید خط اول جهاد تبیینی باشد

این مقام مسئول با اشاره به تاکید رهبر معظم انقلاب بر جهاد تبیین گفت: مقام معظم رهبری بر جهاد تبیین تاکید اکید دارند و به ویژه امسال در دیدار با فرماندهان نیروی هوایی ارتش گفتند: جهاد تبیین امری قطعی و قطعی است. وظيفه عاجل.» گرچه عرصه جهاد تبليغي بسيار وسيع و به روي همگان باز است، اما دانشگاه زيستگاه «افسران نرم نظامي» يعني دانشجويان و همچنين «فرماندهان نرم نظامي» يعني اساتيد است، لذا نقش محوري دانشگاه‌ها در این نبرد تمدنی روشن است. در این قطعه، انقلابیون بسیجی و اساتیدی که هم دارای بصیرت و هم دانش و تجربه هستند، پرچمدار و پیشگام در عرصه جهاد تبیینی خواهند بود.

  آخرین وضعیت برنامه اقدام ملی مسکن تا آبان 1400 - اندیشه معاصر

وی در ادامه طرح حمایت از حکومت اسلامی را از مهمترین برنامه های سازمان بسیج اساتید دانست و اظهار داشت: بسیج اساطید با بیش از 56 هزار معلم ظرفیت بی نظیری برای کمک به دولت دارد. بسیج اساتید آمادگی خود را برای کمک با تمامی اعتبارات تخصصی لازم به صورت پیشاپیش و کتبی به دولت ارائه کرده و در این راستا نقشه راه و برنامه های مدونی را تدوین کرده است. دولت باید بسیج اساتید را تلفیقی از تعهد و تخصص، مشاور معتمد خود در تمامی امور تخصصی بداند.

رئیس سازمان بسیج اساتید کشور نیز از زحمات محسن جاگرمی زاده قدردانی کرد و انتصاب وی را به سمت ریاست دانشگاه های پیام نور فارس تبریک گفت. وی همچنین با تبریک مسئولیت بسیج اساتید استان فارس به علیرضا فارسی نژاد گفت: همانگونه که دلیرمردان تیپ 55 هوابرد و لشکر 19 ظفر و 33 المهدی (عج) فاتح استان فارس خط شکنان بسیاری بودند. به یاری خداوند، اساتید بسیجی این استان، شکنان توسعه علمی، فرهنگی، صنعتی و اقتصادی کشور خواهند بود.

لازم به ذکر است در این مراسم از زحمات محمد معزنی نیز قدردانی شد، متبی جاویدی به عنوان رئیس کانون بسیج اساتید دانشگاه شیراز، زوانتی به عنوان رئیس کانون بسیج اساتید در شهرستان کورمبید و مهدی امیری به عنوان مسئول بسیج اساتید پیام نور استان فارس.

انتهای پیام/104/

دیدگاهتان را بنویسید