دانشگاه آزاد اسلامی از یک کارگزار دانش ناب به یک کارگزار علمی و صنعتی تبدیل شده است

1084743 فقط خبر

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در سفر به استان آذربایجان شرقی از بخش های مختلف کارخانه تراکتورسازی تبریز بازدید کرد.

دکتر طهرانچی در حاشیه این بازدید و متعاقب آن در نشست تفاهم نامه بین دانشگاه آزاد اسلامی و تولید تراکتور در تبریز گفت: سهم دانش فنی در ارزش شرکت های صنعتی بسیار بالا و فناوری است. می تواند ارزش افزوده داشته باشد.« سهم دانش فنی در قیمت محصولات می تواند تا 70 درصد باشد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی افزود: توسعه کاربردی امکان ساخت تراکتوری را فراهم می کند که کشاورز هرگز تمایلی به تعویض آن نداشته باشد زیرا نیازهای بومی را تامین می کند. چشم انداز فناوری از طریق مشاهده و نظارت محقق می شود، اما نیاز به توسعه کاربردی مطابق با نیازهای اکوسیستم ملی است. این بدان معناست که تجهیزاتی که برای دهکده کشاورزی ساخته می شود باید چند کاره و مطابق با نیازهای محلی و محلی باشد.

دکتر تکرانچی با بیان اینکه می توان مفهوم فناوری و نوآوری را به خط تولید تراکتور اضافه کرد، گفت: زمانی می توان از فناوری استفاده کرد که قبلا نیازسنجی درستی انجام شده باشد و نوآوری بتواند ارزش افزوده محصول را افزایش دهد. مشروط بر اینکه سازگاری بالایی با نیازهای جامعه هدف داشته باشد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی تاکید کرد: تولید تراکتور باید تجهیزاتی تولید کند که در هیچ جای دنیا تولید نمی شود و باید به کاربردی بودن تجهیزات کشاورزی توجه کرد و برای شناسایی نیاز کشاورزان ایرانی تحقیقاتی انجام داد. دانشگاه آزاد اسلامی از چند جهت می تواند به تراکتورسازی کمک کند. صنایع باید بتوانند محیط دانشگاه را به خوبی درک کنند و برعکس، دانشگاه باید تحقیقات خود را با توجه به نیاز صنعت انجام دهد. از سوی دیگر طرح نظارت دانشگاه می تواند به رونق صنایع کشور کمک کند.

  پنجره تراکتور سه بار رسما قفل شد! - اندیشه معاصر

دکتر طهرانچی تاکید کرد: باید با تمرکز بر تحقیقات دانشگاهی برای توسعه تراکتورسازی، افق روشنی برای آینده این صنعت ایجاد کرد.

وی افزود: رشته قالب سازی در هیچ یک از دانشگاه های کشور شکل نگرفته است و دانشکده قالب سازی و صنایع تکمیلی می تواند با برگزاری دوره کوتاهی برای فارغ التحصیلان این خلاء را پر کند. تسهیل ورود به بازار کار تخصصی.

وی با بیان اینکه دانشگاه و تراکتورسازی می توانند در پروژه پویش همکاری دوجانبه داشته باشند، گفت: دانشگاه آزاد اسلامی از یک کارگزار صرفا دانش به عامل علمی و صنعتی تبدیل شده است.

دکتر طهرانچی با بیان اینکه تولید همیشه محصول دانش بوده و اولین محصولات هر صنعتی با دانش پایه تولید شده است، گفت: محصولات دانش بنیان امروزی با سال های گذشته متفاوت است زیرا تولید دانش بنیان با ارزش فناورانه، قیمت محصول است. افزایش می یابد و سهم فناوری در تولید در حال افزایش است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در پایان گفت: اقتصاد کشور بالاخره تحریم ها را پشت سر می گذارد و با جنگ های داخلی اروپا قطعاً این سد شکسته می شود، بنابراین اگر آمادگی تولید دانش بنیان را نداشته باشیم. شکست خوردن.”

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید