خبر مهم وزیر ارتباطات از ساخت ماهواره خیام 2، 3 و 4

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: مهم این است که توانسته ایم کار مشترک با قدرت شماره یک یا دو فضایی جهان را مشخص کنیم و توافقات بسیار خوبی با آژانس فضایی روسیه برای ادامه همکاری ها داشته ایم.

4644 324 فقط خبر

به گزارش گروه دانش و فناوری خبرگزاری آنا، نایب رئیس شورای عالی فضایی گفت: دیپلماسی فعال دولت سیزدهم منجر به تبدیل قرارداد خرید ماهواره به قرارداد انتقال فناوری شد. طرح مشترکی با روسیه انجام داد.

عیسی زارع پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و نایب رئیس شورای عالی فضای کشور در پاسخ به این سوال که پروژه ماهواره خیام در دولت سیزدهم چگونه به پایان رسید، گفت: این یک کار ملی و یک دستاورد ملی است که متعلق به همه است و مرتبط با تلاش های همه دولت ها است. و آنچه مهم است این است که توانستیم کار مشترک را با قدرت شماره یک یا دو فضایی جهان مشخص کنیم و توافقات بسیار خوبی با آژانس فضایی روسیه برای ادامه همکاری داشتیم و این با دیپلماسی فعال سیزدهم اتفاق افتاد. دولت.

وی افزود: ماهواره خیام در یک سال تکمیل شد اما به دلایل مختلف از جمله مشکلات حقوقی قرارداد آن و همچنین مشکلات سیاسی که در دولت قبل وجود داشت و نگاه ها عمدتاً به کشورهای غربی بود، پرتاب نشد.

زارع پور تاکید کرد: این ماهواره ابتدا قرار بود اردیبهشت سال گذشته پرتاب شود اما امکان پذیر نشد. وقتی برای اولین بار افتخار خدمت را پیدا کردم، گفتند امکان دارد این ماهواره زودتر پرتاب شود، اما با یک پرتابگر دیگر که قابلیت اطمینان لازم را نداشت، زیر بار رفتم. از طرفی اگر می خواستیم با همان پرتابگر سایوز پرتاب کنیم، باید تا آبان ماه امسال صبر می کردیم، اما با پیگیری های انجام شده، در آخرین بار توانستیم ماهواره را با استفاده از پرتابگر سایوز به فضا پرتاب کنیم. چند روز.

  پیش بینی بازار بورس امروز ۱۹ آبان ۱۴۰۰ - اندیشه معاصر

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره موضوعات مطرح شده درباره ساخت ماهواره خیام توسط روسیه نیز گفت: طراحی کلان و مفهومی ماهواره خیام توسط سازمان فضایی ایران انجام شد اما ساخت آن در روسیه انجام شد و این امر مشکلی است که از همان روز اول اعلام کردیم و سوال پنهانی نبود.

وی ادامه داد: این پروژه محرمانه بود و فشار زیادی بر روسیه بود که این فناوری را در اختیار ایران قرار ندهد و ما پذیرفتیم که تا زمان پرتاب محرمانه بماند اما اولین خبر توسط آژانس فضایی روسیه و در اولین خبر اعلام شد. زمانی که منتشر شد، اعلام کردند که این ماهواره در روسیه ساخته شده است. اما مهمتر از آن، قرارداد خرید ماهواره را به قرارداد انتقال فناوری تبدیل کردیم و انشالله با توافقات صورت گرفته، هایمز 2، 3 و 4 را به صورت مشترک با روسیه می سازیم.

زارع پور تصریح کرد: این قرارداد با روسیه منعقد شد و تفاهم نامه آن در ماه های اخیر به امضا رسید و در سفر دیروز مجددا مورد تاکید ما قرار گرفت و مورد استقبال طرف روسی قرار گرفت. حتی کارشناسان ما پیشنهاد کردند که با وزن 200 تا 300 کیلوگرم بتوانیم ماهواره ای با همان مشخصات و دقت بسازیم که مورد استقبال طرف مقابل قرار گرفت.

نایب رئیس شورای عالی فضایی با بیان اینکه با دیپلماسی فعال دولت سیزدهم و فضای خوب حاکم بر روابط ایران و روسیه توانستیم ماهواره خیام را به فضا پرتاب کنیم، گفت: مهم ترین مسئله این است که چرخیدیم. ماهواره را به قراردادی برای خرید در قرارداد انتقال فناوری منعقد کرد.

  ترومای شدید هنانوف / هنانوف آیا باید جراحی کنم؟ - اندیشه معاصر

ماهواره خیام متعلق به جمهوری اسلامی ایران است که در فرآیندی مشترک توسط سازمان فضایی ایران طراحی و توسط شرکت های معتبر روسی ساخته شده است. این ماهواره روز سه شنبه (18 مرداد) از پایگاه فضایی بایکونور قزاقستان توسط فضاپیمای سایوز به فضا پرتاب شد و با موفقیت به مدار 500 کیلومتری خورشید تزریق شد.

انتهای پیام/4129/

دیدگاهتان را بنویسید