خبر بد برای مستاجران / اجاره در حال افزایش است – تفکر مدرن

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، بانک مرکزی اواخر آبان ماه امسال در گزارشی از وضعیت کلان اقتصادی کشور اعلام کرد که علیرغم کاهش نرخ تورم در دومین ماه پاییز امسال، تورم ماهانه در آبان ماه سال جاری به دلیل بالا بودن اجاره بها در ایران بوده است. بالا. بانک مرکزی با توجه به سهم گروه‌ها از شاخص بهای مصرف‌کننده، دلیل اصلی تورم در این ماه را مانند ماه‌های اخیر افزایش نسبتاً بالای جایگاه «ارزش مسکن استیجاری» می‌داند.

در گزارش تورم دی ماه که دیروز مرکز آمار ایران منتشر کرد، نرخ تورم دی ماه 1400 به 35.9 درصد رسید. به عبارت دیگر، خانوارهای کشور به طور متوسط ​​35.9 درصد بیشتر از ژانویه 2017 برای خرید مجموعه خاصی از کالاها و خدمات مشابه هزینه کردند. بر اساس گزارش مرکز آمار ایران، نقش مسکن اجاره ای در تورم دی ماه کاملا مشخص است.

به گفته معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی، متوسط ​​اجاره بهای هر مترمربع مسکن در شهر تهران در آذرماه امسال 84 هزار تن بوده است. یعنی برای بلوک 50 متری پایتخت باید ماهانه 4 میلیون و 200 هزار تن و برای بلوک 100 متری 8 میلیون و 400 هزار تن پرداخت شود.

ناگفته نماند که متوسط ​​اجاره بهای هر مترمربع به ازای هر واحد مسکونی در شهر تهران در مهرماه 88 تنها 40 هزار تن بوده است و این ارقام نشان از افزایش بیش از 100 درصدی اجاره بها طی دو سال اخیر دارد.

چرا اجاره بها همچنان در حال افزایش است؟

مهدی سلطان محمدی، کارشناس اقتصاد مسکن درباره علت فعلی اختلال در بازار مسکن گفت: اجاره بها به شدت تحت تاثیر قیمت مسکن است. بنابراین، زمانی که میزان سرمایه گذاری در بخش مسکن افزایش می یابد، به این معنی است که خریدار باید پول بیشتری برای خرید خانه بپردازد و بر این اساس انتظار دارد اجاره بیشتری دریافت کند.

  اقدام جدید یحیی گل محمدی پس از باخت پرسپولیس / قرمزها فرو ریختند! - اندیشه معاصر

به گفته محمدی، قیمت مسکن در سه سال گذشته هفت تا هشت برابر افزایش یافته است، اما اجاره بهایی متناسب با درآمد خانوارهای متوسط ​​یا پایین به این سرعت رشد نکرده است و این روند در حال کاهش است. بنابراین رشد اجاره بها در ماه های اخیر نه تنها متوقف نشده، بلکه در یکی دو سال آینده نیز ادامه خواهد داشت.

وی تاکید کرد: از آنجایی که اجاره بها نسبت به افزایش قیمت مسکن در سال گذشته عقب مانده و نتوانسته همگام با آن حرکت کند، احتمالا طی یکی دو سال آینده با شیب تندتری نسبت به قیمت مسکن رو به جلو حرکت خواهد کرد، بخشی از این عقب ماندگی را کاهش دهید. بنابراین رشد اجاره بها در ماه های اخیر قابل پیش بینی است و مشکلی نیست.

انتهای پیام/*

(1 بار بازدید شده، 1 بازدید امروز)

لینک کوتاه: https://andishemoaser.ir/?p=1253434

دیدگاهتان را بنویسید