خبر بد برای مردم؟ / موج سنگین افزایش قیمت کالاها در راه است؟ – اندیشه معاصر

قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده پس از تصویب در مجلس در 17 تیرماه توسط محمد باکر کلیباف برای اجرا به روحانی ابلاغ شد. تاریخ اجرای این قانون ۱۳ دی ماه اعلام شد. بر این اساس، برخی از نکات قانون مالیات بر ارزش افزوده اصلاح شده است. طبق قانون جدید، هزینه پروازهای داخلی و خارجی شامل افزایش هزینه خواهد شد. معافیت مالیات شکر نیز لغو شده و مشمول مالیات 9 درصدی می شود. گمرک ایران از تاریخ اعمال قانون در مبادی گمرکی ورودی کالاها و محصولات کشاورزی فرآوری نشده اعم از محصولات خام کشاورزی و باغی، گیاهان دارویی، محصولات مرتعی، محصولات جنگلی (شامل چوب خام)، محصولات گلخانه ای (از جمله سبزیجات) , صیفی , گل و گیاه و قارچ ) 9 درصد مالیات تعلق می گیرد.

علاوه بر این، برنج، حبوبات، سویا و پروتئین سویا، انواع روغن های خوراکی اعم از نباتی و حیوانی، شیر خشک نوزادان، تخم های بارور شده و تبدیل آنها به جوجه یکروزه مالیات اخذ می شود.

شکر، شکر و برنج دوباره بالا می رود

این کارشناس اقتصادی گفت: از 13 دی ماه معافیت مالیات بر ارزش افزوده برخی اقلام به عنوان کالاهای اساسی وارداتی لغو شده است. وی ادامه داد: با توجه به وضعیت درآمدهای دولت که منابع مالی خوبی ندارد و بودجه کشور بسیار شکننده است، انتظار می رفت دولت وارد عمل شود و برای خود درآمدزایی کند.

سهراب دل انگیزان ادامه داد: زمانی که این کالاها پس از ورود به کشور در مرحله توزیع باشد و به ترتیب به عمده‌فروش، عمده‌فروش استانی، عمده‌فروش در شبکه و سپس تاجر برسد، به ترتیب 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده مصرف دریافت می‌کند. بنابراین کلیه کالاهایی که مشمول این مالیات می شوند مشمول قیمت بالایی خواهند بود.

  نمایندگان نامه ای به وزیر علوم نوشتند - تفکری مدرن

کالاهای اساسی وارداتی حداقل 9 درصد گرانتر شده است

وی گفت: مالیات بر ارزش افزوده به اصطلاح به ماشین پول سازی دولتی گفته می شود که درآمد خوبی برای دولت ایجاد می کند و چون هر سه ماه یکبار تسویه می شود، دولت ها همیشه می توانند آن مالیات را بگیرند و به آن تکیه کنند.

دل انگیزان ادامه داد: این مالیات توسط مصرف کننده نهایی اخذ می شود. یعنی الان که 9 درصد است 9 درصد قیمت کالاها را افزایش می دهد.

مالیات بر ارزش افزوده مستقیماً از افراد دریافت می شود

این کارشناس اقتصادی گفت: مالیات بر ارزش افزوده یک مالیات شناخته شده جهانی و نوعی مالیات بر مصرف است و در واقع این نوع مالیات از تمام کالاهای مصرفی نهایی اخذ می شود اما این مالیات تا پایان مصرف توسط همه حلقه های زنجیره اخذ می شود. . خریدارانی که همان افراد هستند هزینه آن را پرداخت می کنند.

دل انگیزان با بیان اینکه مالیات بر ارزش افزوده نوعی مالیات است که نرخ آن بر اساس تولید ناخالص داخلی می تواند یکسان باشد، گفت: مجموع مالیات بر ارزش افزوده مشمول مالیات است و مجموع کل ارزش افزوده برابر با تولید ناخالص داخلی است. یعنی اگر از همه کالاهای تولیدی مالیات بر ارزش افزوده گرفته شود، به همان نسبت، اگر 9 درصد باشد، 9 درصد تولید ناخالص داخلی مالیات گرفته می شود و به دولت داده می شود. به همین ترتیب، هر چه کالاها بیشتر از این نوع مالیات معاف شوند، کمتر از تولید ناخالص داخلی کسر می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید