حیوان گاز می گیرد و می میرد / 48 ساعت طلایی

به مناسبت روز جهانی هاری

33475 866 فقط خبر

حیوان گزیدگی یا هاری بیماری خطرناکی است که اگر مراقب نباشیم می تواند عواقب کشنده ای داشته باشد. به مناسبت روز جهانی هاری که سالانه جان 59000 نفر را در سراسر جهان می گیرد، این سوال را بررسی کردیم.

به گزارش گروه عمومی خبرگزاری آنا، در ایران تعداد افرادی که برای حمایت از حیوانات به ویژه سگ ها اقدام می کنند کم نیست، این افراد سعی در ترویج سگ گردانی و حمایت از رهاسازی سگ های ولگرد دارند. این در حالی است که در بسیاری از کشورهایی که شهروندان آنها از سگ در خانه نگهداری می کنند، قوانین و مقررات خاصی اعمال می شود.

به عنوان مثال، در چین، هر خانواده مجاز به نگهداری تنها یک سگ است، تمام سگ هایی که در شهر نگهداری می شوند باید کوتاهتر از 14 اینچ (35.3 سانتی متر) باشند. راه رفتن سگ ها بین هفت صبح تا هفت شب ممنوع است و نگهداری از برخی نژادها مانند ژرمن شپرد، گریت دین، ماستیف تبتی و نژادهای مختلط غیرقانونی است.

در هلند باید یک دوره آموزشی برای نگهداری سگ بگذرانید. در این کشور اگر شخصی برای اولین بار سگ بخرد علاوه بر آموزش عملی نگهداری از حیوان باید دوره های تئوری را نیز بگذراند و در صورت انتقال سگ به هلند تا ده وقت فرصت دارد به دامپزشک مراجعه کند. روزهای ورود به کشور

در بریتانیا قانونی تحت عنوان “رفاه حیوانات” وجود دارد که محتوای آن شامل نظارت مستمر مقامات محلی بر پرورش، آموزش و پرورش حیوانات است. فروشگاه های سگ باید مجوز جداگانه ای از مقامات محلی داشته باشند.

  اتهام بزرگ غیراخلاقی علیه جورج لیکنز / سکوت در برابر اتهامات - اندیشه معاصر

سگ در هنگام بیرون رفتن باید همیشه تحت نظر صاحب خود باشد و برای مکان عمومی و خصوصی استثناء ندارد و در صورت عدم رعایت نکات ایمنی صاحب سگ به 6 ماه حبس محکوم می شود. زندان و پرداخت جریمه اگر سگ شخصی را مجروح کند صاحب آن به 5 سال حبس و پرداخت جریمه نقدی محکوم می شود و در صورت فوت فرد مورد حمله سگ این مجازات به 14 سال حبس و جزای نقدی و همچنین حبس افزایش می یابد. برخی از نژادهای سگ مانند پیت بول تریر در بریتانیا ممنوع است.

*سگ های خانگی خطرناک

حتما مقالات یا اخباری در مورد حمله سگ ها به مردم خوانده اید. سالانه حداقل بیش از ده ها خبر در این زمینه در رسانه ها منتشر می شود. چنین خبری کم نیست. جالب اینجاست که همه این حمله ها کار سگ های خیابانی نیست، گاهی سگ هایی که صاحب دارند و به اصطلاح اهلی هستند هم آدم می کشند.

گاهی سگ ها به مردم حمله می کنند و منجر به مرگ او می شوند. حتی با یک خراش کوچک روی بدن فرد. مسعود مردانی، فوق تخصص بیماری های عفونی به آنا می گوید: هاری بیماری است که در همه نقاط کشور ما بروز می کند، بنابراین بارها هشدار داده ایم که سگ، سگ و گربه گزیده شده برای این بیماری به پزشک مراجعه کنند. از شر آن خلاص شوید.” برای جلوگیری از هاری.” این متخصص عفونی ادامه می دهد: ویروس هاری از طریق بزاق حیوان هار و محل گزش وارد بدن می شود و مهم ترین حیوانی که در انتقال این ویروس خطرناک نقش دارد سگ است.

  سوزاک و کلامیدیا دو بیماری شایع مقاربتی در ایران - تفکر مدرن - هستند

دکتر مردانی با بیان اینکه این ویروس به اعصاب محیطی می رسد و در عضلات تکثیر می شود، می گوید: متأسفانه اگر فردی به ویروس هاری مبتلا شود، پس از بروز اولین علائم در عرض چند روز مرگ قطعی می شود. امروزه با پیشرفت علم و تولید واکسن بیماری های مختلف می توان از ابتلا به هاری پیشگیری کرد.

این متخصص پزشکی ادامه می دهد: متاسفانه در ایران واکسیناسیون حیوانات برای پیشگیری از هاری به درستی انجام نمی شود. به همین دلیل، بسیاری از افرادی که سگ و گربه نگهداری می کنند، حیوانات خانگی آنها می تواند خطرناک باشد و نگهداری از آنها با خطر همراه است.

وی با بیان اینکه هاری یک بیماری بسیار مهم است، گفت: از مردم می خواهیم برای هر سگ گزیدگی در کشور تا زمانی که خلاف آن ثابت نشود، هاری را فرض کنند. وی ادامه داد: در صورت ابتلای فردی به ویروس هاری باید سریعا به مراکز درمانی مراجعه و واکسن هاری را تزریق کند، در این صورت امکان نجات از مرگ افزایش می یابد.

حیوان گاز می گیرد و می میرد / 48 ساعت طلایی

* 260 هزار مورد حیوان گزیدگی در کشور

بهزاد امیری رئیس اداره بیماری های منتقله از طریق حیوانات وزارت بهداشت گفت: یکی از مشکلات ما بیماری هاری و حیوان گزیدگی است. هر ساله با افزایش موارد حیوان گزیدگی در کشور مواجه هستیم. سال گذشته بالغ بر 260 هزار مورد حیوان گزیدگی در کشور به ثبت رسیده که بیشتر آنها مربوط به سگ های ولگرد بوده است.

وی ادامه داد: اگر فردی که توسط حیوان هار گزیده شده به موقع به مراکز درمانی مراجعه و تحت درمان قرار گیرد، در 99 درصد موارد می توان از ابتلا به هاری پیشگیری کرد. مشکل ما این است که تعدادی از مبتلایان به حیوان گزیدگی به دلیل عدم توجه به این موضوع یا به مراکز درمانی مراجعه نمی کنند یا دیر مراجعه می کنند و یا تعداد دفعات مناسب برای دریافت واکسن را رعایت نمی کنند (3 بار). و ابتلا به هاری سال گذشته 16 نفر در ایران بر اثر بیماری هاری جان باختند و اکثر آنها برای خدمات به ما مراجعه نکردند.

  برگزاری و یکپارچه جشنواره های ملی و بین المللی فیلم فجر - اندیشه معاصر

* قوانین راه رفتن سگ

با توجه به شیوع روزافزون سگ‌بازی در تمام شهرهای بزرگ، باید قوانینی در این زمینه اتخاذ شود. علاوه بر این که در دین ما سگ حیوانی نجس است و تماس آن با بدن مشکلات مذهبی دارد، بسیاری از کودکان، مادران باردار و افرادی که فوبیای حیوانات دارند از دیدن این حیوان می ترسند. پس بهتر است قانونگذار قوانینی را برای سگ گردانی در خیابان تدوین کند. مثلاً مشخص کنید کدام سگ ها را نباید در مکان های عمومی هدایت کرد، کدام سگ ها را با پوزه هدایت کرد و اندازه طناب قلاده سگ را مشخص کنید تا علاوه بر ایمنی جانی، امنیت روانی خانواده ها در معابر عمومی نیز باشد. ارائه شده است. زیرا امروزه بسیاری از مردم به دلیل ترس از وجود سگ های بزرگ نمی توانند به راحتی در پارک ها و جاده های عمومی راه بروند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید