حکم حمید نوری را نمی پذیریم/شش سال حبس تعزیری جعفر پناهی/دستگیری موقت تاج زاده/وضعیت پرونده طبری

حکم حمید نوری را نمی پذیریم/شش سال حبس تعزیری جعفر پناهی/دستگیری موقت تاج زاده/وضعیت پرونده طبری

من گزارش میدم اعتدالمسعود ستایشی در نشست خبری امروز یکشنبه پنجم تیرماه سالروز تاسیس شورای نگهبان گفت: شورای نگهبان یکی از مهمترین نهادهای حکومتی در جمهوری اسلامی ایران است. نقش شورای نگهبان در قانون اساسی نقش ارزنده و قابل توجهی است و وظیفه تفسیر قانون اساسی را بر عهده دارد.

وی در ادامه در خصوص حکم (حبس ابد) حمید نوری گفت: پرونده نامشروع و انحرافی است. با توجه به عدم رعایت موازین قانونی، حکم صادر شده مفتضحانه و با ایرادات شدید مواجه است. متهم از حقوق اساسی محاکمه و شهروندی محروم بوده و مطابق مقررات داخلی و کنوانسیون بین المللی نیست. وجدان جامعه جهانی این را نمی پذیرد.

سخنگوی قوه قضاییه افزود: صدور حکم ناعادلانه برای یک شهروند ایرانی نقض حریم خصوصی شهروندان کشور است و ما آن را نمی پذیریم و دولت سوئد زیر نظر گروهک تروریستی منافقین رای صادر کرد.

وی افزود: آقای نوری حق وکیل نداشت. قرائت کیفرخواست حق اساسی هر متهمی است که آقای نوری از آن برخوردار نبود. هزار روز است که تنهاست و نمی گذارند با خانواده اش ملاقات کند و دور از انصاف است. 70 روز از آخرین جلسه دادگاه می گذرد و محدودیت های قبلی همچنان پابرجاست.

سخنگوی قوه قضاییه افزود: قوه قضاییه حمایت خود را از اقدامات قاطع دولت در قبال سلب حقوق شهروندی آقای نوری اعلام می کند. رسیدگی به پرونده آقای نوری در دادگاه سوئد کاملاً غیرقانونی بود. فشار روحی، روانی و جسمی بر آقای نوری وارد شده و این فشار همچنان ادامه دارد. تصور کنید این فرد همچنان مظنون است و محکوم نشده است و صلاحیت دادگاه سوئد برای رسیدگی به این پرونده نقض می شود.

  محمود احمدی نژاد به سیم آخر زد/ رئیس جمهور سابق افشاگری مهمی کرد! + ویدئو - اندیشه معاصر

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به آخرین وضعیت پرونده جعفر پناهی و اتهام وی چیست؟ وی گفت: این فرد در سال 1388 با صدور احضاریه ای از سوی شعبه بیست و ششم دادگاه انقلاب به اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور متهم و به اتهام فعالیت تبلیغی به 5 سال حبس تعزیری و یک سال زندان محکوم شد. علیه نظام مجموعاً 6 سال است که دروغ می گوید. این حکم قطعی است و بر این اساس در 29 تیرماه سال جاری برای اجرای حکم زندان به بازداشتگاه اوین منتقل شد.

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سوالی مبنی بر قانون افزایش ۲۵ درصدی اجاره بها توسط دولت و همکاری قوه قضائیه با دولت در این زمینه، گفت: افزایش اجاره بهای مسکونی برای جامعه مستاجران هدف فشار و مشکلاتی ایجاد کرده است. دولت با استفاده از ظرفیت روسای شورای هماهنگی کشوری و شورای هماهنگی اقتصادی تصمیم گرفت. بحث تمدید فوری اجاره نامه در سال 1401 در شورای هماهنگی اقتصادی در 6 بند مورد رسیدگی قرار گرفت.

وی افزود: این مصوبه به شورای مرکز توسعه دعاوی ابلاغ شده و از این مرکز مراتب به قضات استان ابلاغ شده و این شعب در حال نظارت، تذکر و اجرای مصوبه هستند. قرارداد مشمولان این مصوبه به صورت خودکار تمدید خواهد شد و با هرگونه تخلف از هنجارها برخورد قاطع و قانونی توسط مراجع ذیربط صورت خواهد گرفت.

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوالی درباره آخرین وضعیت پرونده نیشکر هفت تپه و امید اسدبیگی، متهمان اصلی آن پرونده، گفت: پرونده مذکور 25 محکوم دارد که از این تعداد 8 نفر درخواست اعاده دادرسی در این پرونده کرده اند. مطابق با قانون.” بازگشت پذیرفته شدگان قانونی به شعبه همان دادگاه تخصصی جرائم اقتصادی ارجاع می شود. از 25 محکوم این پرونده، 5 نفر متواری و تحت تعقیب هستند و بقیه در حال گذراندن دوران محکومیت خود هستند.

  حقوق کارگران در سال آینده چقدر خواهد بود؟ - اندیشه معاصر

وی همچنین درباره آخرین وضعیت متهم ردیف اول این پرونده گفت: امید اسدبیگی بر اساس حکم قطعی به 20 سال حبس تعزیری، 74 ضربه شلاق و مقداری محرومیت محکوم شد و این حکم در تاریخ 25 مهر 1400 لازم الاجرا شد. اکنون در حال اجرای مجازات

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سوالی مبنی بر ابلاغیه دولت مبنی بر عدم کشف تخلف در وزارت جهاد کشاورزی، گفت: کشف جرائم بر عهده دولت نیست و در تاریخ 5 تیرماه با دستور کل قوه قضاییه پرونده به قوه قضائیه ارجاع شد. سازمان بازرسی

ستایشی در پاسخ به سوالی مبنی بر اظهارات معاون دادستان مشهد در خصوص رسیدگی به بدحجابی گفت: مواضع کلی در قوه قضائیه توسط رئیس قوه قضائیه بیان می شود و بر اساس مجوز رئیس قوه قضاییه، سخنگو. این نهاد نیز ممکن است سهمی در بیان مواضع مشترک داشته باشد. ما معتقدیم اگر ایرادی در حجاب وجود دارد باید با فرهنگ سازی و آموزش رفع شود و در خصوص حجاب مدبرانه و بدون عجله عمل کنیم.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر علت بازداشت مصطفی تاج زاده گفت: رسیدگی به پرونده آقای تاج زاده در دستگاه قضایی مطابق موازین قانونی بوده و اتهام وی تبانی به قصد اقدام علیه امنیت اعلام شده است. کشور و تبلیغ علیه نظام و بر اساس تحقیقات به عمل آمده در تاریخ 26 تیرماه سال جاری قرار بازداشت موقت صادر و هم اکنون در بازداشتگاه اوین به سر می برد.

ستایشی افزود: اتهام و محل حبس آقای تاج زاده مشخص است و جای ابهامی وجود ندارد.

  آغاز پرداخت هزینه زایمان در 13 استان

ستایشی در پاسخ به سوال ایسنا مبنی بر اینکه وضعیت این پرونده با توجه به اعاده دادرسی اکبر طبری برای رسیدگی به دو اتهام وی چگونه است؟ آیا پرونده شروع شده و مثل دادگاه قبلی علنی است یا خیر؟ وی گفت: پرونده دو اتهامی که ذکر کردید که اعاده شد اما محکومیت های دیگر به دادسرا ارجاع شد و به زودی رسیدگی به آن درخواست اعاده دادرسی آغاز می شود. در مورد علنی بودن یا نبودن دادگاه باید گفت که اصل بر علنی بودن دادگاه هاست مگر به تشخیص قاضی.

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوالی مبنی بر انتقال زندان مشهد به خارج از شهر گفت: بحث انتقال زندان مشهد 20 سال است که با جدیت توسط همکاران ما در اداره کل زندان ها پیگیری می شود. . با توجه به عدم تخصیص زمین مناسب، موضوع به حالت تعلیق درآمد. با پیگیری های انجام شده زمین توزیع شد. این زندان برای 10000 نفر طراحی شده و در 33 کیلومتری مشهد قرار دارد. این سرزمین از 4 دهه پیش مخالفان و نارضایتی هایی داشت. مخالفان موافقت کردند که این زمین های مورد ادعا را به صورت رایگان برای ساخت زندان تحویل دهند.

ادامه دارد…

دیدگاهتان را بنویسید