حمید صفت دوباره محاکمه می شود

حمید صفت دوباره محاکمه می شود

پرونده حمید صفت خواننده تبرئه شده از قتل ناپدری اش به دادگاه کیفری بازگردانده می شود تا بتواند با جنبه عمومی جنایت روبرو شود.

من گزارش میدم اعتدالاین در حالی است که حکم تبرئه این خواننده مشهور رپ از اتهام قتل عمد در دیوان عالی کشور تایید شده بود اما با ارسال پرونده به دادسرای جنایی تهران مشخص شد که ایرادی در پرونده وجود دارد که حمید باید آن را اصلاح کند. . ویژگی باید دوباره امتحان شود.

بر اساس این گزارش، پرونده حمید صفت که پیچ و خم های زیادی را پشت سر گذاشته است، از مرداد ماه سال 1395 آغاز شد و در آن روز حمید پس از اطلاع از مشاجره مادرش با همسرش و سیلی زدن به او به خانه آنها رفت. او قصد داشت میان مادر و ناپدری خود میانجیگری کند اما درگیری بین آنها پیش آمد و در نهایت مرد 66 ساله که او نیز از بیماری های زمینه ای رنج می برد به بیمارستان منتقل شد و چند روز بعد جان باخت. فرزندان متوفی حمید را مقصر مرگ پدرشان دانستند و به همین دلیل او را به اتهام قتل عمد محاکمه کردند.

این خواننده جوان دستگیر و زندانی شد اما در تمامی مراحل تحقیقات مدعی شد که در مرگ متوفی نقشی نداشته است. وی برای اولین بار در شعبه دهم دادگاه کیفری استان تهران محاکمه شد و در دفاع از خود گفت: اتهام قتل را نمی پذیرم. حاج آقا (مرحوم) و مادرم 10 سال بود که ازدواج کردند. در این سال ها من و حاج آقا همدیگر را خیلی دوست داشتیم. او برای من مثل یک پدر بود. با این رابطه خوب دلیلی نداشت که بخواهم او را بکشم. از طرفی اطلاعات دقیقی از ناراحتی های او قبل از حادثه نداشتم.

  مسابقات واگنر دیدارهای تدارکاتی برای شرکت در مسابقات قهرمانی جهان است

اگرچه او اصرار داشت که در مرگ ناپدری خود نقشی نداشته است، اما قضات دادگاه پس از جلسه دادگاه او را به قصاص محکوم کردند، اما این پایان کار نبود. زیرا با اعتراض متهم و مدافعان وی، این رای در دیوان عالی کشور لغو و مجددا محاکمه شد.

دور دوم دادگاه که در شعبه هشتم دادگاه و به ریاست قاضی رحمانی برگزار شد، متفاوت بود. در آن جلسه حمید بار دیگر به دفاع از خود پرداخت و اظهار داشت که از بیماری زمینه ای و داروهای مصرفی متوفی بی اطلاع بوده و برای مرگ وی ضربه ای نزده است. با این حال وی از رابطه خوب خود با متوفی قبل از حادثه گفت و از خانواده وی طلب بخشش کرد.

در این شرایط بود که قضات دادگاه وارد عمل شدند و بر اساس محتوای پرونده، حمید را از اتهام قتل عمد تبرئه و نوع جرم را قتل عمد تشخیص دادند. بنابراین او محکوم به پرداخت باج شد. پس از صدور این حکم، اولیای دم به رای دادگاه اعتراض کردند و پرونده به مرجع بالاتر – دیوان عالی کشور ارسال شد.

قضات شعبه 51 دیوان عالی کشور رسیدگی به این پرونده را آغاز کردند تا در نهایت حکم دادگاه کیفری یعنی تبرئه متهم قتل عمد را تایید کردند. به این ترتیب حمید خواننده مشهور رپ از مجازات فرار کرد و به اتهام قتل عمد به پرداخت دیه محکوم شد.

یک مشکل جدید
پرونده حمید صفت به خان اهر رسید و برای اعدام به دادسرای جنایی تهران فرستاده شد، اما پس از تحقیقات مشخص شد که در پرونده ایرادی وجود دارد. هیچ مجازاتی برای قتل عمد وجود نداشت.

  جزئیات آزمون عملی رشته علوم ورزشی در کنکور 1401 اعلام شد

یعنی طبق قانون خواننده معروف رپ از نظر جنبه عمومی جرم باید محاکمه و مجازات می شد. اما چنین مجازاتی شامل پرونده نشد و این آخرین قصور در پرونده رسوایی رپر معروف بود که باید بازگشایی می شد و نواقص آن برطرف می شد. به همین دلیل به زودی پرونده به دادگاه کیفری ارسال و حمید صفت در رابطه با جنبه عمومی جرم مجدداً برای محاکمه فراخوانده می شود.

اما آیا در پرونده ای که پس از رای قطعی دیوان عالی کشور برای اجرا ارسال شده تا مجدداً در دادگاه رسیدگی شود، می توان اعتراض کرد؟ پاسخ این سوال را مجتبی حسین پور بازپرس سابق دادسرای امور جنایی و وکیل دادگستری تهران می دهد و می گوید: طبق قانون قاضی اجرای احکام زیر نظر دادستان در حین رسیدگی اجراي حكم نيز بر روند رسيدگي نظارت مي كند و در صورت تشخيص به وجود اشكال و اشكال در جريان دادرسي يا حكم صادره در حدود وظايف خود مي تواند نسبت به موضوع اظهار نظر كند.

حسین پور ادامه می دهد: از جمله این موارد ممکن است صدور حکم بر اساس مجازات غیرقانونی باشد که دادستان حق اعتراض به این گونه موارد و یا گزارش به مراجع ذی صلاح را دارد.

حسین پور می گوید: قانونگذار ماده 616 قانون مجازات اسلامی را در مواردی که قتل عمدی ناشی از بی احتیاطی یا بی احتیاطی بوده و در نهایت تقصیر مرتکب است با توجه به اینکه در اثر قصور یک نفر یا یک نفر، دیگری انجام می شود برابر می داند. زندگی فرد و زندگی او تحت تاثیر قرار گرفت. پذیرفته شده است که علاوه بر جنبه خصوصی جرم که پرداخت دیه است، مجازات جنبه عمومی جرم نیز لحاظ می شود. زیرا افراد باید مراقب اعمال و رفتار خود باشند و در برخورد با سایر افراد جامعه دقت بیشتری داشته باشند. در این راستا مجازات 1 تا 3 سال حبس در نظر گرفته شده است که در صورت حذف این مجازات، دادستان می تواند طبق قانون مجدداً از دادگاه درخواست تعیین مجازات عمومی کند.

  استخدام اپراتور مرکز تماس با حقوق بالای 4 میلیون بیمه و پاداش در مشهد - اندیشه معاصر

این وکیل دادگستری می گوید: در مورد حمید صفت با توجه به اینکه نظری در مورد حکم حبس وی صادر نشده است، پرونده برای رسیدگی به دادگاه کیفری اعاده می شود تا مجدداً در مراجع قضایی محاکمه شود و در مورد آن تصمیم گیری شود. حکم زندان او پس از صدور حکم، حکم وی شامل مدت حبس خواهد بود. به این معنی که مدت مجازات نیز اعمال شود و در صورت عدم اعتراض به حکم جدید، پرونده برای اجرای احکام به دادگاه کیفری ارسال می شود، اما در صورت اعتراض پرونده ارسال می شود. به دیوان عالی کشور

دیدگاهتان را بنویسید