“حمایت مقدس”؛ موزه ای طبیعی به وسعت حقیقت/از تقویت «گردشگری نظامی» تا تاریخچه حماسه آفرینی رزمندگان

امیر سرتیپ غلامحسین دربندی به مناسبت هفته دفاع مقدس در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری آنا، بر اهمیت این پدافند و نقش توانمندی های آن تاکید کرد و اظهار داشت: دفاع مقدس یکی از وقایع تاریخ کشور ما پس از انقلاب که از نظر زمانی هشت سال و به عبارتی 2890 روز طول می کشد. این حادثه طولانی ترین جنگ قرن گذشته پس از جنگ 4000 روزه ویتنام بود. مدت جنگ تحمیلی ایران حتی بیشتر از جنگ جهانی اول 1880 روز و جنگ جهانی دوم 2150 روز بود.

وی ادامه داد: در این مدت طولانی فقط ایران با همه کشورهای شرق و غرب، اروپا و ناتو درگیر بود، بنابراین زمانی که می خواستیم اسرا را مبادله کنیم، مزدوران 15 ملیتی داشتیم که از طریق عراق به اسارت ایران درآمدند. از نظر تجهیزات، کمک های مالی، فنی و تاکتیکی نیز به عراق کمک شد.

دربندی بر اهمیت دفاع مقدس و گردشگری نظامی تاکید و تشریح کرد: مناطق عملیاتی ایران در این رویارویی نابرابر اکنون قابل دسترسی است و مردم هر ساله طبق سنت حسنه ای به نام راهیان نور که پس از جنگ تحمیلی ایجاد شد به این مناطق می روند. . با عشق به دیدارش می روند. راهیان نور شامل بناهایی چون اروند، شلمچه، طلائیه، چذابه و فکه است. در این مکان ها داستان نویسانی وجود دارد که عملیات، رشادت ها و حماسه آفرینی های رزمندگان در این مناطق را توضیح می دهند.

ایجاد و تقویت گردشگری نظامی در تمامی بخش ها

این رزمنده و قصه گوی پیشکسوت حفاظت مقدس تصریح کرد: سفر پدران نور، سفری حماسی است و روحیه ایثار و فداکاری را در دل ها زنده می کند. در سال های اخیر معاونتی به نام جنگ گردشگری در سازمان میراث فرهنگی ایجاد شده که باید در سایر ادارات ایجاد و تقویت شود.

«دفاع مقدس» موزه طبیعی زمین/ از ظهور «گردشگری نظامی» تا داستان حماسه آفرینی رزمندگان

وی افزود: در سفرهایی که با وابستگان نظامی سفارتخانه های مستقر در ایران به مناطق عملیاتی داشتیم، گفتند اینجا هم جنگ است. اما تنها یک گوشه را به عنوان خاطره آن دوران محصور کرده ایم که بازدیدکننده چندانی ندارد. اما آنچه شما دارید یک موزه طبیعی روی زمین است.

  فال حافظ امروز 29 آبان 1400 - اندیشه مدرن

داستان حماسه آفرینی های رزمندگان در موزه جنگ طبیعی

دربندی با بیان اینکه موزه طبیعی به وسعت منطقه جنوب با بیش از 1400 کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق داریم که می تواند حماسه آفرینی های رزمندگان را بازگو کند، به آنا گفت: آنچه داریم واقعی و اصیل است. خاطرات واقعی از ایثارگری رزمندگان نیروهای مختلف؛ مثلاً رزمندگان ناوگانی که در کارون، اروندرود و خور عبدالله حماسه آفریدند و جان خود را فدا کردند. این قتل‌ها واقعی هستند و مانند فیلم‌های هالیوود دارای جلوه‌های ویژه نیستند.

اگر بصیرت زیاد شود و جوانان ما آماده باشند از شایعات و توطئه مصون می مانند و فریب نمی خورند و پاسداشت مقدس می تواند این مصونیت را ایجاد کند.

راوی دفاع مقدس یادآور می شود: اگر گروه هایی که دارای جاذبه های گردشگری هستند را در کنار مناطق عملیاتی مانند چغازنبیل و شوش قرار دهیم و یا گردشگرانی که برای زیارت به این مناطق می روند، از مناطق عملیاتی بازمانده از جنگ تحمیلی نیز بازدید می کنند. یک پیام فرهنگی است و تلاش کرده ایم تا از روح القدس پاسداری کنیم و این عرصه های تاریخی برای ملت ایران ماندگار، ماندگار و جاودانه بماند.

وی به تشریح و تشریح امکانات دفاع مقدس و جامعه مدرن پرداخت: اگر بخواهیم تاریخ جنگ های جهانی را ورق بزنیم و بازخوانی کنیم، می بینیم که امروز هیچ کدام به درد نمی خورد. آنها متعلق به زمان خود هستند. زیرا اصل جنگ، کشتار، ویرانی، قطع عضو، جراحت و مهاجرت مردم است و اینها مورد پسند ملتها نیست. جنگ مورد نفرت همه است و ما از خود دفاع کردیم.

این رزمنده پیشکسوت دفاع مقدس با بیان اینکه دفاع خوب، دلنشین و مردمی بود، اظهار داشت: جنگ ویرانی و تباهی می آورد. اما دفاع مقدمه سازندگی و بازسازی است. این تفاوت جنگ ماست که آن را با دو کلمه می شناسیم که اولی آن جنگ «اجباری» است. ما به جایی حمله نکردیم، در خانه هایمان بودیم که دشمن به ما حمله کرد و به دنبال تخریب بود.

  پنتاگون درها را به روی کمبود شیر خشک در ایالات متحده باز کرده است

دربندی با بیان اینکه کلمه دوم «دفاع مقدس» است، تصریح کرد: جنگ های جهانی یا به خاطر گشایش یک کشور و توسعه و یا به خاطر منافع فردی افراد شروع می شود. اما رزمندگان در دفاع مقدس ده ها انگیزه معنوی داشتند که از جمله آنها می توان به انجام فرمان امام، بیرون راندن متجاوز، پاسداری از اسلام، پاسداری از قرآن، پاسداری از مرزهای ایران و… اشاره کرد.

ما به روایت های جنگی و حماسه آفرینی نیاز داریم

رزمنده و قصه گوی پیشکسوت دفاع مقدس گفت: هیچ یک از رزمندگان ما به خاطر پیروزی کشور به جبهه نرفتند. اقتداری که ما کسب کرده ایم همیشه به نفع مردم و جوانان ما بوده است و آنها هم اکنون نیز می توانند از آن بهره ببرند. به همین دلیل است که مقام معظم رهبری فرمودند: «دشمنان ما حتی با زنده نگه داشتن یاد و خاطره شهدا دشمنی دارند». زیرا با گذشت زمان می بینیم که به روایت های جنگی و حماسه آفرینی های بیشتری نیاز داریم.

وی با بیان اینکه شکل جنگ می تواند تغییر کند، گاهی جنگ نظامی و گاهی جنگ فکری و فرهنگی است، ادامه داد: اگر جوانان ما عاقل و آماده باشند، از شایعات و توطئه ها مصون خواهند بود، نه. فریب بخورند و برای محافظت از خود مقدسین می توانند این مصونیت را فراهم کنند.

«دفاع مقدس» موزه طبیعی زمین/ از ظهور «گردشگری نظامی» تا داستان حماسه آفرینی رزمندگان

دربندی افزود: جوانان ما نیاز به الگو و قهرمان دارند، نیاز به الگو دارند و اگر الگوهای واقعی به آنها ارائه نکنیم به سراغ الگوهای ساختگی می روند. ما باید جوانان خود را با قهرمانان واقعی و افرادی مانند شهید شیرودی، کیشوری، صیاد شیرازی و شهید آبشناسان که مردی تکاور، رزمنده و رزمنده بود آشنا کنیم.

حفاظت مقدس، الگوی ملت ها

  هنگام اجرای پیاده روی اربعین همه دستگاه ها باید فعال باشند

این رزمنده جانباز با تاکید بر اینکه بیان داستان های دفاع مقدس و طرح فداکاری آنان می تواند حس فداکاری را در جوانان ما زنده کند، گفت: همانند شنیدن داستان های کربلا، عاشورا و یاران اباعبدالله که در طول تاریخ نقل شده است. و ملت ها را زنده نگه داشت.یعنی ما به آن نیاز داریم، روایات حماسه ایرانی کربلا یا دفاع مقدس می تواند الگوی ملت ها باشد و البته همینطور بود.

وی ادامه داد: می بینیم که مردم بوسنی در برابر صرب ها، مردم لبنان در برابر صهیونیسم و ​​مردم عراق، سوریه و یمن در برابر هولیگان ها از ما الگو می گیرند. الگوی مقاومت، ایثار و ایثار، الگوی پذیرش شهادت و پیروزی بر ظالمان. به همین دلیل است که امام خمینی (ره) در پایان دفاع مقدس می فرماید: «در جنگ، چهره جهانخواران را دفع کردیم و عظمت دو ابرقدرت شرق و شرق را در هم شکستیم. غرب.”

دربندی با بیان اینکه اینها اهداف و دستاوردهایی است که در طول تاریخ به نفع جامعه و جوانان ما بوده است، یادآور شد: در نتیجه نیاز به بازنگری و بازنگری در خصوص صیانت مقدس از جوانان داریم. ایشان سال گذشته در دیدار مجازی مقام معظم رهبری با فرماندهان و پیشکسوتان ارتش فرمودند: «از لحاظ زمانی که از جنگ فاصله می گیریم، باید از نظر معرفتی به آن نزدیک شویم.» جوانی ملکه شود و نتیجه آن می شود. محسن حاجی ها. همان که حضرت آقا درباره ایشان فرمودند: حجت خدا در زمین شد. کسى که نه امام را دیده است و نه دوران دفاع مقدس را; اما بعد آنقدر غرق در روایت های جنگ شد که توانست در برابر دشمن مرد داعش مقاومت کند.

به گفته این رزمنده و قصه گوی پیشکسوت دفاع مقدس، دفاع مقدس انسان ساز و حماسه ساز است و باید این دوران را برای نسل جدید بازگو و بازگو کنیم تا یاد و خاطره شهدا همیشه زنده باشد.

گفتگو: منصوره احمدی جعفری

انتهای پیام/4062/

دیدگاهتان را بنویسید