حقوق کارگران در سال آینده چقدر خواهد بود؟ – اندیشه معاصر

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر هر چند که باید می شد حقوق کارگران اعضای شورای کار در مورد میزان آن به جمع بندی نهایی نرسیدند.

در سال 1401 سه جلسه شورای عالی کار برای تعیین حقوق کارگران با حضور نمایندگان کارگری، کارفرمایان و دولت تشکیل شد که نتیجه نهایی باید تصویب می شد. حقوق کارگران هنوز آماده نیست.

حداقل دستمزد کارگران در سال جاری 2 میلیون و 655 هزار تن بود که با اضافه شدن مزایایی از قبیل 600 هزار تن به ازای هر کارگر، حق مسکن 450 هزار تن، حق اولاد 265 هزار تن و سال پایه 140 هزار تن به 4 رسید. میلیون و 150 هزار تن

طبق آمار سازمان تامین اجتماعی حدود 14 میلیون نفر هستند که شامل 45 میلیون نفر با احتساب خانواده و همچنین مستمری بگیران و مستمری بگیران این سازمان می شود و حقوق 1401 بر زندگی نیمی از جمعیت تاثیر می گذارد.

دستمزد طبق ماده 41 قانون کار تعیین می شود

شورای عالی کار موظف است هر ساله حداقل دستمزد را برای نقاط مختلف کشور یا صنایع مختلف با توجه به ضوابط زیر تعیین کند:

1- حداقل دستمزد کارگران بر اساس نرخ تورم اعلامی از سوی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران.

2- حداقل دستمزد بدون در نظر گرفتن خصوصیات جسمی و روحی کارگران و ویژگیهای کار محوله برای تأمین زندگی یک خانواده که میانگین تعداد آن توسط مراجع رسمی اعلام می شود کافی باشد. .

تبصره ـ کارفرمایان متعهد می شوند در ازای کار در ساعات مقرر قانونی به هیچ کارگری کمتر از حداقل مزد جدید پرداخت نکنند و در صورت تخلف از پرداخت، مابه التفاوت حقوق پرداختی با حداقل حقوق جدید جدید است. .

  ارائه تست PCR منفی برای مسافران هوایی الزامی است - فکر معاصر

تورم دی ماه

بر اساس آمار مرکز آمار ایران، ارقام مرتبط با تورم در بین دهک‌های مختلف هزینه‌ای، تفاوت تورم دهک‌ها در دی ماه سال 1400 به 3.6 واحد درصد رسید که نسبت به ماه قبل 0.2 واحد درصد افزایش داشت.

تورم کل کشور در دی ماه 1400 بالغ بر 42.4 درصد بوده که در دهک های مختلف هزینه ای از 41.6 درصد برای دهک نهم تا 45.2 درصد برای دهک های اول و دوم متغیر بوده است. دامنه تغییرات 12 ماهه تورم در گروه اصلی «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» بین 55.7 درصد برای دهک دهم تا 56.5 درصد برای دهک دوم است. همچنین اطلاعات مذکور برای گروه اصلی «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» برای دهک اول بین 33.7 درصد و برای دهک دهم 38.4 درصد است.

بر اساس داده‌های مربوط به تورم دهک‌های مختلف هزینه‌ای، تفاوت تورم دهک‌ها در این ماه به ۳.۶ واحد درصد رسید که نسبت به ماه قبل ۰.۲ واحد درصد افزایش داشت. شکاف تورمی در گروه عمده «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» نسبت به ماه قبل 0.4 واحد درصد و در گروه اصلی «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» 1.1 واحد درصد نسبت به ماه قبل کاهش یافت. .

مؤلفه های مؤثر بر سبد معیشت به طور خلاصه بیان شد

رئیس کمیته دستمزد شورای عالی کار گفت: برای رسیدن به سبد معیشتی نهایی، تاثیر محاسبه درصد اوزان موثر نیاز به بحث و بررسی بیشتری دارد و شنبه هفته آینده، شورای عالی کار به طور رسمی وارد شورای عالی کار می شود. موضوع حقوق 1401.

به گفته توفیقی، کمیته دستمزد شورای عالی کار تمامی عوامل موثر بر سبد معیشت به استثنای خوراک و نوشیدنی را خلاصه کرده است.

  وال استریت ژورنال می گوید این پیشنهاد جدید اروپا به ایران برای توافق در وین است

عبدالملکی وزیر کار همچنین از انجام بررسی های داخلی و خارجی برای تعیین حقوق سال جدید و مشارکت دانشمندان در محاسبه حقوق خبر داد. این به نفع کارمند است و نباید به کارفرما فشار آورد.

انتهای پیام/*

(1 بار بازدید شده، 1 بازدید امروز)

لینک کوتاه: https://andishemoaser.ir/?p=1257543

دیدگاهتان را بنویسید