حضور رئیس جمهور در شورای عتف پس از 11 سال وقفه

1084725 فقط خبر

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، پیمان صالحی معاون پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری امروز (چهارشنبه 8 تیرماه) در مراسم تجلیل از رئیس سابق و معارفه رئیس مؤسسه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله این طرح را یکی از بهترین طرح ها در کشور اعلام کرد. وی افزود: هر یک از این موسسات در زمان تاسیس در اولویت بوده و ظرفیت بی نظیری در کشور، منطقه و حتی جهان دارد. مؤسسه‌های شیمی، رنگرزی و زلزله بر اساس نیازهای روز و اولویت‌های آینده هستند.»

وی دو اولویت وزارت علوم در دوره جدید را «اقتدار علمی» و «دیپلماسی علمی» برشمرد و خاطرنشان کرد: دانشمندان مرزهای سیاسی را درنوردیده و می توانند نمایندگان ارزنده ایران در دنیا باشند، به ویژه در شرایطی که هر روزه فشار تحریم ها بر ایران تشدید می شود.

معاون پژوهشی وزارت علوم تاکید کرد: اساتید پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و زلزله دارای دپارتمان های بین المللی هستند و به طور کلی دانشمندان ایرانی نشان داده اند که می توانند ایران را از انزوای تحریم نجات دهند.

صالحی با اشاره به تولید 77 هزار مقاله بین المللی توسط محققان ایرانی گفت: از این تعداد بیش از 35 هزار مقاله با همکاری محققان بین المللی تهیه شده است و این نشان می دهد که در بحبوحه فشارها و تحریم ها، محققان ایرانی در حال همکاری هستند. با پژوهشگران «مقاله در سطح بین المللی منتشر شده است و این ظرفیتی است که نیاز به حمایت دارد.

وی ادامه داد: حضور علمی ایران در مجامع علمی بین المللی به طور همزمان باعث تحریک همکاری با نهادهای بین المللی و همچنین جذب سرمایه می شود. دانشمندان ایرانی با رعایت تمامی اصول امنیتی می توانند منابع را جذب کنند.

  پیش بینی بارش برف و باران در بیشتر نقاط کشور

صالحی سازمان کنفرانس اسلامی و کامستک (کمیته دائمی همکاری های علمی و فناوری سازمان کنفرانس اسلامی) را یکی از این زمینه های همکاری های بین المللی دانست و یادآور شد: به زودی تماس های بیشتری با کامستک برقرار خواهد شد.

وی به وظایف شورای عالی عتف اشاره کرد و گفت: سیاست گذاری در حوزه آموزش، پژوهش و فناوری، نظام تامین مالی پژوهش و نظارت و نظارت سه وظیفه اصلی شورای عالی عتف است. رئیس جمهور به زودی 11 سال دیگر در عطاف حضور خواهد داشت و ما نیز در این سه حوزه برنامه هایی داریم که در این شورا تصویب می کنیم.

معاون پژوهشی وزیر علوم با اشاره به فراز و نشیب پذیرش دانشجو در پژوهشکده ها خاطرنشان کرد: پژوهشگاه ها نباید به دانشگاه تبدیل شوند. وزارت علوم در سال های اخیر محدودیت هایی را برای پذیرش دانشجو در مقطع دکتری و کارشناسی ارشد در پژوهشکده ها اعمال کرده است اما با تصویب شورای عالی عتف برای پذیرش دانشجو در مقطع فوق دکتری در سال جاری شاهد افزایش چشمگیر ظرفیت در مقطع فوق دکتری خواهیم بود.

وی با تقدیر از دستاوردهای پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله گفت: این پژوهشکده 7 میلیارد تن قرارداد مربوط به صنعت دارد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید