حجم مبادلات تجاری ایران و روسیه به حدود 4 میلیارد دلار رسید

1085145 فقط خبر

به گزارش خبرنگار گروه اقتصادی خبرگزاری آنا، رحمت الله حرملی در گفت و گو با خبرنگار دفتر اقتصادی شبکه خبر سیما، رشد مبادلات تجاری ایران و روسیه در سال گذشته را به خوبی تشریح کرد و اظهار داشت: حجم مبادلات تجاری به حدود 4 میلیارد دلار و بیشتر رسیده است. بیشتر کالاهای مبادله شده مواد غذایی است که عبارتند از میوه، سبزیجات، کیف و کفش و صنعت پلیمر. در سه ماهه اول سال، بیش از 500 میلیون دلار بود.

وی افزود: با توجه به اتفاقات اخیری که بین فدراسیون روسیه و اوکراین رخ داده است، فرصت های بیشتری به ویژه حدود 40 میلیارد دلار در زمینه مواد غذایی، دارویی، پوشاک، لوازم خانگی، کیف و کفش و خودرو وجود دارد.

مدیرکل آسیای مرکزی، قفقاز و روسیه سازمان توسعه تجارت درباره اقدامات بخش خصوصی برای تسهیل تجارت افزود: از ابتدای سال که ستاد توسعه روابط اقتصادی با روسیه تشکیل شد، هیئت های زیادی به این کشور اعزام شده اند. در سطح کارکنان هر دو کشور و همچنین بخش خصوصی. همچنین به جرأت می توانم بگویم که روزانه حدود 10 هیئت از فدراسیون روسیه به ایران و از ایران به روسیه اعزام می شوند.

در حوزه بانکی نیز با همت سازمان توسعه تجارت، هیئت بسیار بزرگی از زابربانک که یکی از بزرگترین شبکه های بانکی روسیه است به تهران سفر کردند و با مقامات وزارت حراست، بانک مرکزی و بانک مرکزی دیدار کردند. بانک ملی.

معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی همچنین به امضای سند جامع حمل و نقل ایران و روسیه در اردیبهشت ماه اشاره کرد و توضیح داد: نکته اساسی که در اینجا می توان به آن اشاره کرد این است که باید بتوانیم حمل و نقل را افزایش دهیم. ظرفیت در راستای توسعه ایجاد امکانات تجاری و … در حال حاضر ظرفیت بسیار خوبی برای تجارت و ترانزیت در حوزه حمل و نقل ریلی وجود دارد.

  قیمت طلا و سکه 21 آذر 1400 / سکه 13 میلیون و 50 هزار تن - تفکر مدرن

جلیل اسلامی ادامه داد: در خصوص کریدور شمال به جنوب هم اکنون پنج بندر در حوزه بنادر شمال داریم که در مجموع بیش از 35 میلیون تن ظرفیت حمل و تخلیه بار را دارند. در مجموع ظرفیت بخش دریایی ما در حوزه حمل و نقل بندری بیش از 270 میلیون تن است. این بدان معناست که در صورت افزایش ظرفیت ترانزیتی بر اساس همکاری های ایجاد شده، بخش دریایی به راحتی می تواند این تقاضا را تامین کند.

وی خاطرنشان کرد: بر این اساس پایه 10 میلیون تنی ترانزیت و تجربه نزدیک به 14 میلیون ترانزیت که از قبل وجود دارد اعدادی است که به راحتی می تواند این ظرفیت 30 میلیون تنی را تامین کند. مذاکرات زیادی با طرف روسی در زمینه کشتیرانی، سرمایه گذاری، ترانزیت و خدمات بندری داشته ایم.

انتهای پیام/4103/

دیدگاهتان را بنویسید