حجم خدمات دولت الکترونیک با نیاز مردم تناسبی ندارد/ ایران از نظر توسعه دولت الکترونیک رتبه 89 جهان را دارد.

1021312 فقط خبر

به گزارش خبرنگار گروه علم و فناوری آنا، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در خط اول برنامه یک شبکه رسانه ملی در بیان مفهوم دولت الکترونیک گفت: دولت الکترونیک به معنای تامین عمومی و دولتی است. خدمات با استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات. یعنی شرایطی فراهم شود تا مردم از راه دور از خدمات عمومی برای استفاده از خدمات عمومی استفاده کنند.

وی افزود: این طرح از دو دهه پیش آغاز شده و هم اکنون حدود 40 درصد خدمات عمومی به صورت الکترونیکی ارائه می شود. البته کیفیت این حجم از خدمات در حدی نیست که مردم به صورت حضوری به آنها مراجعه کنند. یعنی با وجود الکترونیکی بودن بسیاری از خدمات دولتی، مردم در بسیاری از موارد مجبورند شخصاً به سازمان های دولتی مراجعه کنند. بنابراین وزارت ارتباطات در دولت سیزدهم ابتدا به دنبال الکترونیکی شدن همه سرویس ها و همه آنلاین شدن آن و سپس هوشمندسازی خدمات است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: کشورهای مختلف دنیا از نظر ارائه خدمات الکترونیکی بر اساس دو شاخص EGDI و میزان مشارکت مردمی با استفاده از ابزارهای دیجیتال ارزیابی می شوند. در حال حاضر رتبه جهانی ایران در شاخص EGDI در بین 193 کشور جهان 89 است و تلاش داریم تا پایان دولت سیزدهم این رتبه را 30 پله کاهش دهیم. تجربه جهانی نشان می دهد که تنها راه مبارزه با فساد و حذف امضاهای طلایی ایجاد و تکمیل دولت الکترونیک است. اگرچه در چند سال اخیر کارهای خوبی برای توسعه دولت الکترونیک انجام شده است، اما میزان کار انجام شده تاکنون با نیاز مردم تناسبی ندارد.

  آسمان ترکیه به روی هواپیماهای روسی که به سوریه سفر می کنند بسته شده است

زارع پور ادامه داد: یکی از کارهای ارزنده ای که در دولت قبل برای تحقق اهداف دولت الکترونیک انجام شد، تشکیل کمیته رابط هیات اجرایی فناوری اطلاعات است. یکی از بزرگترین موانع توسعه دولت الکترونیک عدم همکاری دستگاه های مختلف است. در دولت هوشمند، برخلاف دولت الکترونیک، علاوه بر خدمات آنلاین دولت، برنامه ریزی به گونه ای انجام می شود که بیشتر خدمات با حذف عامل انسانی و تصمیم گیرنده ارائه می شود.

وی با تاکید بر چالش های تکمیل دولت الکترونیک خاطرنشان کرد: دلایل زیادی در این زمینه وجود دارد که یکی از آنها عدم تمایل دستگاه ها به مشارکت در طرح دولت الکترونیک است. توسعه و تکمیل دولت الکترونیک یک فرآیند فناورانه است و باید سازوکاری برای تکمیل این پروژه در دستگاه ها فراهم شود. در گذشته همه دستگاه ها ظرفیت یکسانی نداشتند و همین امر باعث کندی توسعه دولت الکترونیک شد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: چالش دیگر اهمیتی است که روسای دستگاه های اجرایی باید به طرح دولت الکترونیک می دادند اما اجرایی نشده و دولت الکترونیک در اولویت برخی نهادها نیست. وی ادامه داد: نگاه سنتی به فرآیندهای اداری یکی دیگر از موانع در راه تکمیل خدمات دولت الکترونیک است، در این میان یکی از مهم ترین دلایل عقب ماندگی فعلی در دولت الکترونیک، عدم قابلیت همکاری بین دستگاه ها است. دولت الکترونیک نیازمند همکاری اطلاعاتی در زمینه دستگاه دیگری که تمایل یا تمایل لازم برای شرکت در این پروژه را ندارد.برخی از دستگاه ها با وجود خدمات الکترونیکی، مالک اطلاعات مصرف کننده محسوب می شوند و تمایلی به شرکت در پروژه دولت الکترونیک ندارند.

  بهترین مهارت ها برای رابطه جنسی عالی چیست؟ - اندیشه معاصر

انتهای پیام/ 4144

دیدگاهتان را بنویسید