حتی یک سد در کشور شکسته نشده است

حتی یک سد در کشور شکسته نشده است

من گزارش میدم اعتدالفیروز قاسم زاده امروز در نشست خبری در پاسخ به سوال ایسنا درباره آخرین وضعیت سدهای کشور، اظهار کرد: هیچ یک از سدهای کشور آسیب ندیدند، اما فقط در استان کرمان یک سد خاکی با ظرفیت 350 هزار مترمکعب نقض شد و با توجه به پیش‌بینی‌هایی که دو روز پیش در این خصوص اعلام کرده بودیم و فرماندار منطقه اقدامات لازم را در این زمینه انجام داد.

وی افزود: بیشتر آب قبل از سیل تخلیه شده بود و شکسته شدن این سد مشکل چندانی نداشت زیرا در پایین دست منطقه آبرفتی وجود داشت.

قاسم زاده در پاسخ به سوال دیگر ایسنا مبنی بر افت فشار و کاهش کیفیت آب در کشور، اظهار کرد: کمترین خسارت وارد شد و در قسمت هایی که وقفه در ناحیه توزیع ایجاد شد با مشکلات موقتی مواجه شدیم که برطرف شد. برای مدت کوتاهی الان مشکلی نیست

وی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص آخرین وضعیت تخصیص حق آبه هیرمند، اظهار کرد: با پیگیری هایی که صورت گرفته تصمیم وزیر نیرو این است که به افغانستان سفر کرده و با طرف افغانستانی صحبت کنیم تا به نتیجه برسیم. توافقات لازم امسال ورود جدیدی وجود ندارد و در حال رصد این موضوع هستیم.

سخنگوی صنعت آب با بیان اینکه سیل اخیر تاثیری بر میزان حق آبه هیرمند نداشته است، ادامه داد: در مرز جنوبی افغانستان بارندگی باریده است بنابراین این موضوع تاثیری بر میزان حق آبه نداشته است.

وی با اشاره به پیش بینی های سازمان هواشناسی برای وقوع سیل گفت: با اخطار نارنجی و قرمز از سوی سازمان هواشناسی کشور همه نیروها در آماده باش هستند. در این راستا گروه ضربت از هفته گذشته تجهیز شده است و با توجه به اقدامات انجام شده کمترین خسارت را داشته ایم اما در حوزه شبکه های آب شهرستان برخی تاسیسات دچار مشکل شدند که در کمتر از چند مورد رفع شد. ساعت ها.

  تورم سالانه به 40.5 درصد رسید

قاسم زاده در خصوص شایعات مبنی بر کدورت آب در مناطق مختلف کشور تصریح کرد: هیچ کدام از این شایعات صحت ندارد و آب تصفیه خانه ها بدون کدورت است.

وی در خصوص میزان آبی که پس از سیل وارد سدهای کشور شده است، گفت: حدود 260 میلیون مترمکعب آب وارد سدهای کشور شد.

وی با بیان اینکه در تصفیه خانه هفتم تهران به دلیل ورود آبی به سد ماملو با مشکل مواجه شده ایم، در خصوص آخرین لایروبی سدها و رودخانه های کشور گفت: اکنون نگرانی وجود ندارد و می توان آب موجود را برداشت کرد. و تاثیر آن بر سیلاب های اخیر گفت: وزارت نیرو در این زمینه مسئولیت دارد و از سال 1397 میزان لایروبی سه برابر شده و هم اکنون سالانه 1000 کیلومتر لایروبی انجام می شود.

قاسم زاده افزود: لایروبی در دشت ها و کوهستان ها انجام می شود که میزان آن در کوهستان ها کمتر است و سیلاب های اخیر عمدتاً در مناطق کوهستانی رخ داده است.

حق آبه زیست محیطی امسال آزاد شد

وی با اشاره به آخرین وضعیت احیای تالاب ها و حق آبه زیست محیطی گفت: اولویت وزارت نیرو پس از تخصیص منابع آب شرب، حق آبه زیست محیطی است. رکوردهای خوبی بودیم.

آیا امیدی به احیای دریاچه ارومیه وجود دارد؟

قاسم زاده درباره اقدامات انجام شده برای احیای دریاچه ارومیه گفت: دریاچه ارومیه قطعا تجدیدپذیر است زیرا تراز دریاچه ارومیه در سال های اخیر بالا رفته و مثبت شده است. اما در سال های خشک شاهد اثرات نامطلوب آن بودیم.

  متولدین زودتر افسرده در چه ماهی هستند؟ - اندیشه معاصر

وی گفت: با شرایط سخت و اجرای برنامه های پیش بینی شده می توان به احیای دریاچه امیدوار بود اما در صورت ادامه خشکسالی ها نمی توان به احیا امیدوار بود.

ما در یک سیل ناگهانی سد نمی سازیم

سخنگوی صنعت آب در پاسخ به این سوال که چرا سدهای بیشتری برای مقابله با سیل ساخته نشد، گفت: بر اساس برنامه توسعه ای که در کشور داریم از روش های سنتی به سمت روش های فناوری بالاتر رفته ایم. در این خصوص در حوزه آب در سال های اخیر به بحث احداث سدها توجه شده است.

وی ادامه داد: دلیل سدسازی نیاز به آب و میزان آورده شده به آن منطقه است. هنگامی که سیل رخ می دهد، آب موجود وارد تالاب ها، دریاچه ها یا رودخانه ها می شود. به همین دلیل این سد برای سیل یکباره طراحی نشده است.

به گفته قاسم زاده، ذخایر منطقه حداقل به مدت 50 سال اکتشاف می شود و در صورت وجود حداکثر ظرفیت، سدهایی ساخته می شود.

دیدگاهتان را بنویسید