جهان آبادی: اهداف «ناتو» با گسترش «شانگهای» شکست خورد/ ایران می تواند سرزمین فرصت برای کشورهای قفقاز باشد.

922660 فقط خبر

جلیل رحیمی جهان آبادی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری آنا، با اشاره به هشدار رهبر معظم انقلاب مبنی بر گسترش برجام. نفوذ ناتو می‌گوید پس از فروپاشی شوروی غربی‌ها با دو هدف دور شدند، یکی تغییر حکومت کشورهای آسیای مرکزی و ماوراء قفقاز از طریق انقلاب‌های رنگی که شکست خوردند و دوم گسترش «ناتو» به همان اندازه. تا حد امکان که با گسترش معاهده شانگهای نیز تقریباً شکست خورد.

وی ادامه داد: پایگاه هایی مانند K2 و پایگاه ماناس سال ها است که فعالیت و نفوذ خود را اعمال می کنند، اما اکنون که شاهد گسترش «شانگهای» هستیم، ادامه فعالیت این پایگاه ها تمدید نشده و آمریکا از آسیای میانه خارج شده است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی شورای اسلامی گفت: توافقنامه همکاری شانگهای جنبه های مختلف نظامی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی دارد اما بعد اقتصادی شکل آن است. یا برخی از متفقین نفوذ کنند و بخواهند زمینه را برای گسترش «ناتو» فراهم کنند و این هشدار مقام معظم رهبری است که این کشورها همچنان باید توجه لازم را داشته باشند.

جهان آبادی درباره دیگر محورهای بیانات مقام معظم رهبری در خصوص گسترش همکاری های فناوری ایران و کشورهای همسایه نیز گفت: در حوزه فناوری، ایران و کشورهای آسیای میانه می توانند در بخش های مختلف به یکدیگر کمک کنند، یکی از حوزه هایی که ایران می تواند. کمک به اتصال کشورهای آسیایی مرکزی است و آنها را با آب های آزاد متصل می کند.

وی افزود: به عنوان مثال کشورهای تاجیکستان، ترکمنستان، قزاقستان، قرقیزستان و بسیاری از کشورهای دیگر ممکن است یک کریدور ارتباطی برای آب های آزاد از طریق ایران داشته باشند.

  خداحافظی با داور مثل جدایی از یک عاشق بود / AFC و فیفا به درخواست های من پاسخ ندادند - اندیشه معاصر

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد: از سوی دیگر ایران می تواند در بسیاری از زمینه ها مانند راه سازی، نفت و گاز، ساخت ماشین آلات کشاورزی و ساختمانی در کشورهای آسیای میانه و … فعالیت های خود را گسترش دهد. قفقاز و همچنین در زمینه تجارب نظامی، ایران دارای محصولات فراوانی است که می تواند برای ارتش و نیروهای نظامی این کشورها عرضه شود.

جهان آبادی تصریح کرد: با توجه به عضویت ایران در «شانگهای»، تعاملات اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و نظامی ایران با همسایگان خود در قفقاز قابل گسترش است که به نفع کشورهای منطقه نیز می باشد.

انتهای پیام/4013/

دیدگاهتان را بنویسید