جهاد دانشگاهی بستری برای توسعه نوآوری های نخبگانی است

جهاد دانشگاهی بستری برای توسعه نوآوری های نخبگانی است

من گزارش میدم اعتدالبه گزارش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، دکتر روح الله دهگانی فیروزآبادی سرپرست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و رئیس جهاد دانشگاهی عصر دیروز (30 مهرماه) از دستاوردهای فناورانه جهاد دانشگاهی خراسان رضوی در حوزه های مختلف بازدید کرد.

سرپرست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به نقش جهاد دانشگاهی در حمایت و هدایت نیروی انسانی خلاق، مستعد و فرهیخته گفت: توانایی ها و ظرفیت های ایجاد شده در جهاد دانشگاهی مشهد به آنچه جهاد دانشگاهی باید داشته باشد. این سازمان نمونه کاملی است که نیاز به توجه به افق ها و چشم اندازها در مسیر آینده دارد.

دهقانی فیروزآبادی ادامه داد: این سازمان باید زیستگاه نخبگان و دانشگاهیان و در واقع بهشت ​​و پناهگاه نوآوری دانشگاهی باشد.

وی با تاکید بر اینکه باید به ظرفیت فرهنگی توجه شود، ادامه داد: مفهوم اکوسیستم به یک معنا بستری است که همه فعالان حوزه را در ابعاد مشترک در بر می گیرد. بر اساس فرمایشات رهبری، این اکوسیستم محل توسعه و نمایش نخبگان است که برای فعالیت های نوآورانه و فناورانه آنها مناسب است.

وی با بیان اینکه فرهنگ باید در متن فعالیت های جهاد دانشگاهی جریان داشته باشد، ادامه داد: باید مقوله دین را نه به عنوان یک کتاب جداگانه، بلکه در متن تمام بخش ها و فصل های آموزشی و آموزشی تعریف می کردیم. فرهنگ نیز باید در همه بخش ها مرتبط باشد.

سرپرست معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور تصریح کرد: جهاد دانشگاهی خراسان رضوی با توجه به ظرفیت های برجسته ای که این استان در حوزه های فرهنگی، گردشگری و بهداشتی دارد به برکت وجود امام رضا (ع) انتظار می رود. ) باید نوآوری خاصی در زمینه های مختلف وجود داشته باشد.

  تا زمانی که بازار خودرو انحصاری باشد، خودروسازان زیانده و خودروی تولیدی بی کیفیت خواهد بود - اندیشه معاصر

دقانی فیروزآبادی به ضرورت توجه به نوآوری های نرم و اجتماعی پرداخت و ادامه داد: فناوری های نرم و فرهنگی و نوآوری های اجتماعی که بر اساس ظرفیت های موجود در علوم انسانی شکوفا می شود و همیشه در گوشه ای خلوت می ماند باید مورد توجه قرار گیرد و جهاد دانشگاهی است. توانایی توسعه این فناوری ها را دارد.

وی افزود: باید به حوزه فرهنگی نیز توجه ویژه شود و با معاونت فرهنگی و رسانه ای، دانشجویان در بافت دانشگاه نقش آفرینی کنند.

دگانی فیروزآبادی با اشاره به نقش رسانه ها تصریح کرد: با توجه به نقش مهم و مفهوم راهبردی فرهنگ و رسانه، نتایج نوآوری و محصولات فرهنگی باید مورد توجه قرار گیرد. زیرا زبان نسل امروز، زبان رسانه است.

وی با اشاره به شکل گیری بازار واقعی بر اساس ظرفیت، تقاضا و قابلیت های نوآورانه، گفت: عامل اصلی موفقیت در یک فناوری خاص به عنوان مثال جایگاه امروز کشور در پهپادها، شکل گیری نیاز و تقاضای واقعی بود. این بازار مبتنی بر نیاز باید در سایر حوزه های فناوری نیز ایجاد شود.

سرپرست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در خصوص تحول نظام ملی نوآوری با توجه به ظرفیت و نیازهای بومی گفت: نظام نوآوری مورد انتظار باید مناسب و منطبق با بازار باشد. اگرچه فناوری‌های پیشرو و انقلابی از اهمیت بالایی برخوردار بوده و نیازمند حمایت هستند، اما در گام اصلی و استراتژیک باید فناوری‌ها و نوآوری‌های بازارمحور و نیازمحور مورد توجه قرار گیرد.

دهقانی فیروزآبادی جهاد دانشگاهی را یکی از پیشروترین و کاربردی ترین اکوسیستم ها برای توسعه فناوری و نوآوری دانست و گفت: این سازمان واسطه هوشمندی بین بخش دولتی و بخش خصوصی است که توانایی ها و خدمات این دو بخش را مدیریت می کند. یک راه ابتکاری

  چاپگر زیستی؛ فناوری بومی که رویای ایجاد بافت زنده انسانی را به واقعیت تبدیل کرد

وی با تاکید بر اینکه باید به حمایت و هدایت نوآوری به ویژه در حوزه دانش و فناوری توجه شود، گفت: مامان و باستری تحت عنوان جهاد دانشگاهی باید به مقوله فرهنگ و نوآوری توجه جدی داشته باشند.

دگانی فیروزآبادی ظرفیت رهبری را از دیگر بخش های ابتکاری جهاد دانشگاهی می داند و می افزاید: این نهاد در حوزه های راهبردی از جمله امنیت غذایی ظرفیت خوبی دارد. از آنجایی که جهاد دانشگاهی بر اساس نظام نوآوری بومی ما طراحی شده است و همان نمونه های غربی شتاب و رهبری در این سازمان به صورت کامل و نوآورانه اما سازگار با الگوهای بومی کشور وجود دارد، می تواند زیرساختی مانند رودخانه باشد. بستر. بگذارید نوآوری نخبگان و دانشگاهیان رودخانه خروشان را جاری نگه دارد.

وی ادامه داد: معاونت علمی و فناوری از نوآوری جهاد دانشگاهی حمایت می کند و بستر لازم برای توسعه طرح های نوآورانه و آینده نگر فراهم می شود.

بازدید از واحدهای مختلف جهاد دانشگاهی

سرپرست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از مرکز تحقیقات و نیمه صنعتی تولید مکمل های غذایی مستقر در جهاد دانشگاهی خراسان رضوی بازدید و با پژوهشگران این مرکز گفت و گو کرد. استخراج و تولید رنگ های طبیعی با کاربردهای غذایی، دارویی و صنعتی از منابع بیولوژیکی، فرمولاسیون و تولید انواع افزودنی های غذایی، استخراج در دمای پایین، تولید انواع پودرهای غذایی و دارویی، استفاده از حلال های ایمن در استخراج مواد افزودنی و ارائه مواد تخصصی خدمات دانشگاه ها، مراکز، سازمان های پژوهشی و نظارتی بخشی از توانمندی های این مرکز است.

  دستگیری مامور سازمان اطلاعات یکی از احزاب مرتجع

دگانی فیروزآبادی همچنین از گروه تحقیقاتی مواد پیشرفته، تولید پایلوت کاتالیست و تجهیزات صنعتی بازدید کرد. بازدید از پژوهشکده گردشگری جهاد دانشگاهی با ارائه دستاوردهای حوزه علوم انسانی، فرهنگی و فناوری نرم از دیگر بخش های مورد بازدید جهاد دانشگاهی استان خراسان رضوی بود.

دیدگاهتان را بنویسید