جهاددانشگاهی از بدو پیدایش اکوسیستمی مغفول بوده است

1080890 فقط خبر

به گزارش گروه علم و فناوری خبرگزاری آنا، نشست صمیمانه روح اله دهگانی فیروزآبادی رئیس جهاددانشگاهی و حمیدرضا پورابدی معاون پژوهشی و فناوری رئیس جمهور با 25 پژوهشگر و فناور جوان و نخبه به بررسی چالش ها و چالش ها پرداخت. ترویج جهاد دانشگاهی در سالن. جلساتی در دفتر مرکزی این نهاد برگزار شد.

دهگانی فیروزآبادی در این نشست با اشاره به اهمیت بازخوانی رسالت جهاددانشگاهی گفت: این مجموعه طلایه دار نخبگانی است که باید با این نهاد کمک و همکاری کند.

رهبر جهاد دانشگاهی با اشاره به بیانات رهبری مبنی بر اینکه یک ساختار پایدار حداقل به چهار رکن نیاز دارد و ایشان در کنار روحانیت، سپاه، دولت و نخبگان، جهاد دانشگاهی را یکی از ارکان نظام دانستند. انقلاب و کشور، گفت: سپاه در همان زمان مستقر و ایجاد شده و اکنون بنا به دلایلی شأن آن این نیست که الان هست.

وی گفت: جهاددانشاهی دارای کارگاه، مرکز رشد، پژوهشکده، پژوهشکده، شرکت، دانشگاه، مؤسسه غیرانتفاعی، مؤسسه جامع علمی کاربردی و … است. وی گفت: اولین سوال این است که رسالت مسئولان کشور، فعالان بخش خصوصی و بدنه آنها جهاددانشگاهی است که بدانند شأن این نهاد چیست؟ بی توجهی به شأن یک ماموریت باعث می شود این موسسه در زمینی بازی کند که متعلق به آن نیست و قطعا بازنده خواهد بود.

دهقانی فیروزآبادی با تاکید بر اینکه انتقال بازی جهاددانشگاهی به دیار دیگران هتک حرمت این نهاد و خیانت به آن است، گفت:

وی گفت: من تقریباً 12 سال است که در بخش خصوصی کار می کنم و حدود 2000 تا 3000 شغل فناوری ایجاد کرده ام. گفت: جهاد دانشگاهی بود.

  فرمانده کل سپاه: تقویت زیرساخت های دانش بنیان یکی از الزامات اجتماعی شدن در گام دوم انقلاب است - اندیشه معاصر

رئیس جهاددانشگاهی بر وجود پتانسیل مطلوب در این نهاد تاکید کرد و گفت: احساس می کنم در گوشه ای از کشور بمب انرژی وجود دارد که به دلایل مختلف قابل تبدیل به انرژی نیست. ”

دهقانی فیروزآبادی با بیان اینکه در دنیای زنجیره تبدیل ایده و اندیشه به ثروت سه حلقه مهم وجود دارد، افزود: این سه حلقه به ترتیب شامل علم، فناوری و نوآوری است که همگی دارای دو بخش آموزشی و پژوهشی هستند. ما در کشور اکوسیستم های علمی و فناوری زیادی داریم که رسالت آنها مشخص و توسعه یافته است اما جای اکوسیستم نوآوری در کشور خالی است.

وی در ادامه با بیان اینکه جهاددانشگاهی از بدو تاسیس یک اکوسیستم مبتکر بوده که مورد غفلت قرار گرفته است، ادامه داد: جهادگران کارهای زیادی انجام داده اند که باید در دنیای رسانه ای امروز به جریان انداخته و تبلیغ شود.

دهگانی فیروزآبادی با اشاره به اینکه در علوم انسانی جای کار زیادی داریم، افزود: وقتی می گوییم نوآوری بشردوستانه شامل علوم پزشکی، بهداشت و مهندسی می شود.

رئیس جهاددانشگاهی نوآوری را ترکیبی خلاقانه از چند فناوری دانست و افزود: در جهاددانشگاهی در حال توسعه فناوری های خاصی هستیم که فناوری ماست اما جای بوم شناسی نوآوری همچنان خالی است.

دهگانی فیروزآبادی ادامه داد: پارک های علم و فناوری 30 سال پیش و پس از فروپاشی شوروی تأسیس شد. زیرا تمامی آزمایشگاه ها و مراکز تحقیقاتی آمریکا در پرتو جنگ سرد دکترین علم در دفاع را داشتند. پس از جنگ سرد، صداهای سیاسی و اقتصادی در جامعه آمریکا بلند شد و دکترین آن به اقتصاد تغییر یافت و به همین منظور همراه با دانشگاه ها چیزی به نام فناوری پارک را توسعه دادند که وظیفه آن دسترسی به علم برای اقتصاد بود. جامعه ای که طراحی آن بر اساس اقتصاد خصوصی بود.

  پرسپولیسی معروف استقلال را شست/ نتیجه بازی برمی گردد؟ - اندیشه معاصر

وی گفت: اما 42 سال پیش و پس از انقلاب فرهنگی، کل کشور نیاز و مشکل جدی داشت و چیزی شبیه جهاد دانشگاهی در کنار دانشگاه و در داخل دانشگاه ایجاد شد تا در یک ایدئولوژیک علم و فرهنگ در اختیار مردم قرار گیرد. اقتصاد دولتی.”

رئیس جهاددانشگاهی در ادامه با بیان اینکه سال ها است که در کشور نوآوری زیست محیطی داریم اما به آن توجه نکرده ایم و بازسازی نکرده ایم و پارادایم های آن به روز نشده است، ادامه داد: اکنون باید تعریف کنیم. اکوسیستم ما در جهاددانشگاهی. اکولوژی که مردم، صنعت و کشور می شناسند.

پورابدی همچنین درباره تشکیل این جلسه گفت: در اولین دیدار با رئیس جهاددانشگاهی سوالاتی در مورد حوزه پژوهشی مطرح کردم و ایشان نیز خواستار ملاقات با تعدادی از جهاددانشگاهی شدند. محققین و فناوران دانشگاهی در اولین فرصت با نظرات آنها آشنا شوید.”

وی افزود: در همین راستا این جلسه برگزار شد و با توجه به فعالیت 60 واحد سازمانی در حوزه پژوهش و فناوری حدود یک ششم این واحدها یعنی. از 12 واحد سازمانی برای حضور در جلسه دعوت شد.»

معاون پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی ادامه داد: مهمترین هدف این نشست آشنایی و آشنایی با پروژه های فناورانه اجرا شده توسط جهاددانشگاهی است.

گفتنی است در این نشست هر یک از محققین طی سخنانی کوتاه به بیان دیدگاه ها و دغدغه های خود در خصوص توسعه تحقیقات و فناوری در جهاددانشگا پرداختند که عدم حمایت دولت در توسعه فناوری، لزوم حمایت از پژوهشگران برای معرفی محصولات، ضرورت ماموریت ملی در علوم انسانی، لزوم توجه به ارتباطات استانی و ملی برای پروژه ها، انگیزه های پایین و لزوم رعایت حقوق بشر و تلاش آنها، توجه به زیرساخت ها، تامین مالی، تجاری سازی و فروش محصولات، وضع قوانین مالکیت فکری در این موسسه، ثبات حمایت های مالی از مهم ترین موضوعات مطرح شده توسط پژوهشگران و فناوران جوان و نخبه این موسسه بود.

  طرز تهیه کیک های خانگی خوشمزه ناپلئونی / راحت و مقرون به صرفه - تفکر معاصر

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید