“جنگ اوکراین” و کاوش در لایه های پنهان حقیقت

بحث در برنامه «بصیرت» در پرس تی وی:

در برنامه اینسایت این هفته شبکه پرس تی وی در گفتگو با خبرنگار پرس تی وی «جانی میلر» که در جنگ اوکراین نیز حضور داشت، به برخی از حقایق این جنگ پرداخت. جریان‌های سیاسی و رسانه‌های غربی حاضر به افشای آنها نیستند».

4410 764 فقط خبر

من گزارش میدم گروه سیاست خبرگزاری آنا، در شرایط کنونی شرایط کشورهای غربی به گونه ای شده است که در فضای عمومی و گاه در فضای دانشگاهی، کارشناسان و تحلیلگران و شخصیت های دانشگاهی و حتی سیاستمداران جسارت کافی برای مقابله با جنگ های مورد علاقه غرب را ندارند. علیه بشریت در همین راستا جالب است که مثلاً در جنگ اوکراین شاهد بودیم که کشورهای غربی به عنوان به اصطلاح قهرمانان لیبرال دموکراسی و آزادی بیان، صدای رسانه های روسیه را به طور گسترده ممنوع و سانسور کردند. مقامات این کشور و در عمل غرب در حال انتقال اطلاعات نادرست است.

در این فضا، پرس تی‌وی تلاش کرد تا روند اطلاع‌رسانی آزاد و صادقانه درباره روسیه و اوکراین را به درستی اجرا کند. رویه ای که در نوع خود برخی از دروغ ها و روایت های دروغ رسانه های غربی را که در خدمت رسانه ها و سازمان های امنیتی غربی هستند، افشا کرد.

در همین زمینه، گزارشگر پرس تی وی «جانی میلر» در برنامه «بینش» حقایقی را گزارش می دهد که شخصاً در چارچوب جنگ اوکراین دیده است. در این راستا به جنایات عناصر نئونازی ارتش اوکراین اشاره ویژه ای می شود و در عین حال رسانه های غربی تصویری کاریکاتوری و اغراق آمیز از روحیه مردم این کشور به تصویر می کشند. جالب اینجاست که جانی میلر به دلیل گزارش هایش در لیست کشتار نئونازی های اوکراینی نیز قرار دارد.

جانی میلر در ابتدا تاکید کرد که ماموریت اصلی او به عنوان یک روزنامه نگار، پوشش حقایق جنگ در اوکراین است و برخلاف تصوری که دائماً تبلیغ و تبلیغ می شود، رویکرد او باعث شد که در لیست تروریستی گروه های نئونازی اوکراین قرار گیرد. . وی تاکید کرد: فهرست کشتار این گروه ها بسیار طولانی است و به طور کلی این موضوع در رسانه های بین المللی به ویژه کشورهای غربی چندان مطرح نمی شود.

  پرتوآذر قهرمان دوچرخه سواری ایران شد

علاوه بر این، با اشاره به حمایت عجیب دولت اوکراین از نئونازی ها و پذیرش آنها به عنوان بخشی از نیروی نظامی رسمی ارتش آن کشور، عملکرد نامناسب این گروه در برخورد با خبرنگاران و خبرنگارانی که حقایق را پوشش می دهند و نه لزوما گیر از اوکراین مورد انتقاد قرار گرفت. جانی میلر به ویژه حمایت دولت اوکراین و کشورهای غربی به ویژه آمریکا از گروه های افراطی ملی گرا و نئونازی های اوکراینی را غیرقابل قبول می داند و آن را با سیاست گسترده و اعلامی غرب در حمایت از دموکراسی و آزادی و پرهیز از خشونت مقایسه می کند. متناقض.

جانی میلر به طور مشخص تاکید کرد که دولت اوکراین و نهادهای حاکمیتی آن هرگونه انتقاد از خود و نهادهای مورد حمایت خود را به شدیدترین شکل ممکن سرکوب می کنند و البته در این راه از حمایت گسترده کشورهای غربی نیز برخوردار می شوند. مشکلی که امروزه موضوع افراط گرایی و ناسیونالیسم افراطی را به چالشی بزرگ در اوکراین تبدیل کرده است. فراموش نکنیم که در جریان جنگ داخلی سوریه، بسیاری بشار اسد، رئیس جمهور آن کشور را محکوم کردند و او را به افراط گرایی و خشونت متهم کردند. این در حالی بود که دولت سوریه عمدتاً با گروه های افراطی و تروریستی مبارزه می کرد. اما اکنون در اوکراین می بینیم که تندروها از سوی غرب و دولت اوکراین به قوی ترین شکل ممکن حمایت می شوند.

در این چارچوب، در واقع شاهد نوعی سرکوب سیاسی هدفمند و سازمان یافته در اوکراین امروزی هستیم. موضوعی که باعث شد شعار اوکراین برای دموکراسی می جنگد کاملا پوچ و بی معنی به نظر برسد، حمایت غرب از دولت اوکراین در این زمینه نیز بی معنی است.

  انتصاب جدید در دانشگاه آزاد اسلامی واحد یادگار امام خمینی (ره) شهرری

جانی میلر سپس به تاریخچه مختصری از تنش های جاری در اوکراین اشاره کرد و به طور مشخص اشاره کرد که پس از تنش های روسیه و اوکراین در سال 2014 و با روی کار آمدن دولت ملی گرای زلنسکی، شاهد بودیم که گروه های روسی از مردم روسی زبان ساکن در اوکراین تحت فشار جدی نهادهای نظامی و امنیتی اوکراین قرار گرفت و سرکوب شد. در این چارچوب، بسیاری از ناظران و تحلیلگران معتقدند که وضعیت کنونی اوکراین باید جلوه عینی اوج تنش داخلی در این کشور باشد.

در واقع دولت ناسیونالیست اوکراین و حامیان افراطی آن به دنبال تسلط کامل بر اوکراین و متحد کردن آن و حذف برخی حقایق تاریخی از آن هستند. در این راستا به ویژه اقدامات دولت اوکراین برای تغییر قانون اساسی این کشور و نادیده گرفتن حقوق روسی زبانان ساکن اوکراین دلیلی جدی برای رسیدن به اوج تنش کنونی در اوکراین بود. در این چارچوب باید توجه داشت که اصولا مردم نمی توانند بی تفاوت بوده و با اعتراضات جمعی نسبت به این رویه ها واکنش نشان دهند.

لازم به ذکر است که افراط گرایی فعلی در اوکراین تا حد زیادی توسط دولت آن کشور، ناتو و دولت های غربی به ویژه در شرق اوکراین دامن زده و دامن می زند و همین مشکل یکی از مهم ترین محرک های تنش های کنونی است. تحت شکل جنگ روسیه و اوکراین. در شرایط کنونی شاهد بودیم که تنش ها علیه روسیه با محوریت کشورهایی مانند فنلاند و سوئد دوباره بالا گرفته است. و این در حالی است که موضوع حمله و ایجاد تنش با سوئد و فنلاند در دستور کار روسیه نیست و این پروژه با تحریکات غربی پیش می رود. باید توجه داشت که اصولاً نمی توان در موضوعات مختلف به نظرات غربی ها تکیه کرد.

  نقد و بررسی دانشگاه آزاد سیستان و بلوچستان

کافی است به قضیه افغانستان توجه کنید و ببینید که غربی ها 20 سال در افغانستان حضور داشتند اما در نهایت بدون دستیابی به دستاوردی آن کشور را ترک کردند و آن را به طالبان پس دادند. این در حالی است که 20 سال فقط این مردم بی گناه در افغانستان رنج کشیدند. در رابطه با معادله اوکراین، نباید فراموش کرد که واکنش روسیه به وقایع اوکراین اساساً نوعی واکنش به تحریکاتی بود که در آن کشور علیه روسیه رخ داد. البته توسعه این رشته در اوکراین نیز با آنچه در رسانه های غربی مطرح می شود بسیار متفاوت است و افکار عمومی در بسیاری از مسائل دستخوش تحریف است.

لازم به ذکر است که اکنون دولت ژیلینسکی نیز اساساً رویه های شکل توجه را در زمینه تبلیغات و مانورهای رسانه ای اتخاذ کرده است. مثلاً می بینیم که رئیس جمهور اوکراین می گوید اوکراین هیچ سلاح و سلاحی ندارد و نمی تواند از خود دفاع کند، اما در عمل می بینیم که نیروهای اوکراینی تا دندان مسلح هستند. علاوه بر این، جانی میلر گفت: بسیار مایه تاسف است که می بینیم در شرایط کنونی، مردم اوکراین عملا به وسیله ای برای پیشبرد منافع آمریکا و جبهه غرب علیه روسیه تبدیل شده اند. در این چارچوب، نکته مهم این است که بدانیم پشت تبلیغات غرب درباره اوکراین و تحولات آن، حقایقی نهفته است که جبهه غرب نمی‌خواهد آن‌ها را فاش کند. در این چارچوب، آگاهی از این حقایق به افکار عمومی بینش عمیق تری برای درک واقعیات و قضاوت صحیح تری می دهد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید