جلالی: ایران در حال آماده سازی اسناد برای پیوستن به معاهده شانگهای است

961362 فقط خبر

به گزارش گروه جهان خبرگزاری آنا، کاظم جلالی سفیر ایران در روسیه در گفت وگو با خبرگزاری روسی تاس، گفت: روسیه و ایران به طور فعال در حال توسعه همکاری های دوجانبه هستند و انتظار می رود رویدادهای مهمی در روابط دوجانبه رخ دهد.

کاظم جلالی گفت: دو کشور از ابتدای سال 2022 به طور گسترده با هیأت های سیاسی و اقتصادی تبادل نظر کرده اند و در این مدت روسای جمهور دو کشور تماس های متعددی چه حضوری و چه تلفنی داشته اند و دیدار و گفتگو خواهند کرد. در آینده نزدیک صحبت کنید.

سفیر ایران در روسیه افزود: این نشان دهنده نزدیکی روابط همه جانبه بین کشورهای ما است. در آینده رویدادهای مهمی در روابط دوجانبه در انتظار ما است.

به گفته این دیپلمات ایرانی، مسکو و تهران فعالانه در قالب های چندجانبه همکاری می کنند. جلالی تصریح کرد: ایران و روسیه در قالب های چند جانبه به طور جدی با یکدیگر همکاری می کنند. عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای (SCO) و مذاکرات این کشور با اتحادیه اقتصادی اوراسیا (EAEU) برای امضای قراردادهای دائمی تجارت آزاد و همچنین حضور رئیس جمهور ایران در اجلاس بریکس نشان می دهد که کشورها مواضع نزدیک و بسیاری دارند. زمینه های همکاری

سفیر ایران در روسیه در بخشی دیگر از بیانیه خود گفت: تهران در حال آماده سازی مدارک لازم برای پیوستن به سازمان همکاری شانگهای است.

وی خاطرنشان کرد: فرآیند عضویت کامل در سازمان همکاری شانگهای شامل مراحل متعددی است که کشور متقاضی باید در مدت زمان تعیین شده آن را طی کند. طبق برنامه، ایران اسنادی را تهیه کرده و این مراحل را طی می کند و مرتباً به سازمان همکاری شانگهای اطلاع می دهد.

  شهادت فرزند جانشین فرمانده سپاه سلمان سیستان و بلوچستان

وی پیشتر (16 ژوئن) در مجمع بین المللی اقتصاد پترزبورگ (SPIEF) تاکید کرد که روسیه کشوری است که برای توسعه روابط ایران اولویت دارد.

پیش از این کاظم جلالی در کنفرانس تجاری مشترک ایران و روسیه در تهران اظهار داشت: حجم مبادلات تجاری ایران و روسیه در سال 2021 به 4.5 میلیارد دلار خواهد رسید در حالی که این رقم در سال 2019 تنها 1.6 میلیارد دلار بوده است که البته ظرفیت هر دو کشور است. توسعه تجارت بسیار بیشتر از این ارقام است. الکساندر نواک معاون نخست وزیر روسیه در تهران (چهارم خرداد) گفت در حالی که مسکو و تهران با تحریم های شدید آمریکا دست و پنجه نرم می کنند، روسیه تجارت با ایران را افزایش می دهد.

بر اساس تایید روسیه و ایران، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه امروز سه شنبه 19 جولای (28 تیرماه) به ایران سفر می کند. رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه نیز برای شرکت در نشست سه جانبه آستانه وارد تهران شد.

اجلاس آستانه متشکل از جمهوری اسلامی ایران، روسیه و ترکیه به عنوان ضامن آتش بس در سوریه است که هدف آن تقویت روند صلح و حل بحران سوریه است. یک مقام ارشد کرملین گفت ایران، روسیه و ترکیه پس از نشست تهران به عنوان ضامن روند آستانه بیانیه مشترکی صادر خواهند کرد.

انتهای پیام/4106/

دیدگاهتان را بنویسید