جزئیات مصوبه واردات 50 هزار دستگاه خودرو

جزئیات مصوبه واردات 50 هزار دستگاه خودرو

بر اساس گزارش ها اعتدالنایب رئیس کمیسیون صنعت و معدن مجلس گفت: واردات 50 هزار خودرو حداقل می تواند جو روانی ایجاد شده در جامعه را از بین ببرد. با حالت حرصی که در تقاضای خودرو ایجاد می شود و تا حدودی از آن سوء استفاده می شود، فضا تا حدودی شکسته شده و این امر باعث می شود خودروسازان به خود بیایند و از نظر کیفی اقداماتی انجام دهند.

علی جدی در خصوص تصویب واردات 50 هزار دستگاه خودرو نیز گفت: در کمیسیون برنامه ای داشتیم که از محل صادرات خودرو و قطعات و صنایع پیشران خودرو وارد شود که بنا به صلاحدید به شورا ارجاع شد. کمیسیون مشترک همچنین واردات 50 هزار خودرو را به صورت جداگانه تصویب کرد و درآمد دولت از آن محل را پیش بینی کرد. فکر می کنم واردات 50 هزار خودرو در حیاط تصویب شود.

وی افزود: اینطور نیست که کسانی که دنبال واردات خودرو هستند به دنبال آسیب رساندن به صنعت خودروی ما باشند، اما میزان و نوع خودروهایی که در کشور تولید می کنیم پاسخگوی نیاز مردم کشور نیست. تقاضای سالانه در کشور 1.5 میلیون دستگاه است در حالی که تولید داخلی در بهترین حالت به یک میلیون دستگاه نمی رسد. یعنی سالی 500 هزار خودرو کسری داریم به استثنای خودروهای فرسوده که 5 میلیون است و نیاز به بازسازی دارند.

نایب رئیس کمیسیون صنعت و معدن مجلس گفت: هدف از واردات این 50 هزار خودرو جبران کسری بازار، تعادل عرضه و تقاضا، شکستن قیمت ها و … است. قیمت خودروهای خارجی با قیمت واقعی فاصله زیادی دارد و بیش از 5 برابر قیمت واقعی خرید و فروش می شود. هدف کاهش این وضعیت است. علاوه بر این، دولت از واردات خودرو درآمد کسب می کند.

  اگر چشمان خسته ای دارید، این ترفند را انجام دهید - یک فکر مدرن

وی در پاسخ به این سوال که واردات 50 هزار خودرو چه کمکی به کسری 500 هزار خودرو می کند، گفت: واردات 50 هزار خودرو حداقل می تواند جو روانی ایجاد شده در جامعه را از بین ببرد. با حالت حرصی که در جستجوی خودرو ایجاد می شود و تا حدی مورد سوء استفاده قرار می گیرد، فضا تا حدودی شکسته می شود و این امر باعث می شود خودروسازان به خود آمده و از نظر کمی و کیفی وارد عمل شده و رقابت ایجاد کنند. روی هم رفته همین 50 هزار خودرو در بازار خودرو خوب می شود و مقداری از قیمت های جعلی که در آن بازار وجود دارد به هم می ریزد.

وی درباره جزئیات این مصوبه توضیح داد: وقتی واردات در بودجه تصویب می شود، نحوه اجرا و تصویب آیین نامه ها به دولت و وزارت صمت واگذار می شود که جزئیات آن مشخص نیست. جزئیات طرح واردات خودرو که در کمیته صنعت و معدن مطرح می شود، مشخص شده است اما قانون بودجه احکام اجرایی را به وزارت صمت واگذار کرده است.

جدی گفت: اتومبیل های موجود در سال های مختلف، یعنی. قبل از سال 1997، تجربه گذشته نشان داد که خودروهای وارداتی معمولاً قیمت متوسطی بین 15000 تا 25000 دلار داشتند.

وی همچنین خاطرنشان کرد: با مصرف یک میلیون و 500 هزار خودرو، واردات 50 هزار خودرو آسیب چندانی به تولید داخلی وارد نمی کند، بلکه نارضایتی های موجود در کشور و جو روانی نادرست ایجاد شده را در هم خواهد شکست. قیمت نجومی برخی خودروها نیز رو به کاهش است. همچنین به نفع خودروسازان است که به نوعی فضای رقابتی خود را بهبود بخشند. امیدواریم این مصوبه به تصویب مجلس و هیات امنا برسد.

  اشک و لبخند در ورزشگاه استاد فرانسه + فیلم

دیدگاهتان را بنویسید