جزئیات مرکز پرورش و زیستگاه حفاظت شده زالوی طبی این دانشگاه – اندیشه معاصر

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، دکتر معصومه ملک با تشریح فعالیت های انجام شده در زمینه پرورش و پرورش زالوی طبی در مزرعه تحقیقاتی دانشکده علوم، یادآور شد: فعالیت در این زمینه از سال 1366 و در سال 88 آغاز شد. مزرعه تحقیقاتی پردیس علم و ولایت تأسیس شد.
وی با اشاره به سابقه طولانی استفاده از زالو از زمان فراعنه در مصر و از زمان ابن سینا در ایران، گفت: استفاده نادرست از زالو در قرن نوزدهم و جمع آوری نامناسب آن منجر به انقراض زالوی طبی در اروپا.”
استاد دانشکده زیست شناسی دانشکده علوم طبیعی دانشگاه تهران با اشاره به کاربردهای تخصصی زالوی طبی خاطرنشان کرد: زالو درمانی در بیماری های قلبی عروقی، آرتریت روماتوئید، پیوند اعضا، جراحی پلاستیک و … کاربرد دارد.
دکتر ملک با اشاره به اینکه در گذشته در زمینه تهیه زالوهای طبی و سالم مشکل داشتیم، افزود: با توجه به انقراض زالوی طبی در قرن نوزدهم اروپا، احتمال ناپدید شدن هیرودو اورینتالیس در ایران وجود دارد. “زیرا گونه Hirudo medicinalis منقرض شده است.
وی با بیان اینکه هیتلر برای سردردهای مزمن از زالو استفاده می کرد، گفت: در گذشته از زالو درمانی برای درمان انواع بیماری ها استفاده می شد.
وی با تاکید بر استفاده صحیح از این روش درمانی و احتمال خطرناک بودن آن در برخی شرایط، گفت: علت مرگ جورج واشنگتن زالو درمانی بوده است، بنابراین وی به ذات الریه مبتلا شده و پس از سیل به دلیل خونریزی از زالو استفاده کرده است. و ضعف شدید مرد. بنابراین باید در درمان زالو دقت کرد.
این استاد دانشکده زیست شناسی دانشگاه تهران، سال 1383 را نقطه عطفی برای زالوی طبی عنوان کرد و توضیح داد: امسال سازمان غذا و داروی آمریکا زالو را به عنوان دارو تایید کرد و پس از آن آلمان زالو را به عنوان دارو تایید کرد. سال 2005 برای کشور ما حائز اهمیت است زیرا در سال 1384 گونه Hirudo orientalis که گونه طبی زالوی طبی کشورمان است شناسایی شد.
دکتر ملک با بیان اینکه هیرودو اورینتالیس تنها گونه زالوی طبی ایران در منطقه شمال کشور است، گفت: استان های گیلان، مازندران، گلستان و آذربایجان زیستگاه زالو در ایران هستند و هیرودو مدیسینالیس در ایران وجود ندارد. ایران؛ حتی در اروپا که زیستگاه این گونه بود نسل آن از بین رفته است.
محقق دانشگاه تهران گفت: زالو هرمافرودیت بوده و شبیه کرم خاکی است. زالو یک پیله می گذارد و تعداد تخم های پیله از سوراخ خارج می شود. گاهی تا 32 کودک از پیله بیرون می آیند، اما هر چه تعداد کودکان بیشتر باشد، تعداد کودکان نارس و کوچک نیز بیشتر می شود.
وی با بیان اینکه بچه زالو از آلبومین تغذیه می کند، افزود: بچه زالو پس از طی مراحل رشد از پیله خارج می شود. معجزه زالو وجود بیش از 110 آنزیم بزاقی است. زالوها دارای 3 آرواره هستند که در هر فک حدود 100 دندان وجود دارد. کانال هایی بین دندان ها وجود دارد که به غدد بزاقی متصل می شوند. زالوها با خراشیدن به شریان می چسبند و از طریق غدد بزاقی وارد جریان خون می شوند.
استاد دانشکده زیست شناسی دانشکده علوم طبیعی دانشگاه تهران با اشاره به وجود آنزیم های مختلف در بزاق زالو از جمله هروئین، آن را ضد انعقاد، بی حس کننده و ضد التهاب توصیف کرد.
دکتر ملک با بیان اینکه در دنیا کار حرفه ای در رابطه با امداد و نجات وجود دارد، افزود: دانشکده های متعددی در این زمینه وجود دارد و به آن طب مکمل می گویند. در آمریکا آکادمی مری وجود دارد و در ایران در دانشکده پزشکی ایران، دانشگاه های علوم پزشکی به صورت تخصصی و حرفه ای در این زمینه تدریس می کنند.
وی با اشاره به وجود سه گونه مهم زالو برای درمان در جهان خاطرنشان کرد: Hirudo medicinalis، Hirudo verban و Hirudo orientalis نام سه گونه رایج زالو طبی است.
دکتر ملک با تاکید بر تولید زالو بهداشتی یکی از مشکلات در درمان زالو را واردات زالوهایی دانست که احتمالا خون فرد مبتلا را خورده یا زالوهایی که پس از مصرف به طبیعت بازمی گردند و گفت: زالوهای وارداتی تایید شده است. توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایرانی نیست و زالوهای جمع آوری شده از طبیعت به دلیل آلودگی در طبیعت قابل اعتماد نیستند.
یکی از اساتید دانشکده زیست شناسی دانشکده علوم طبیعی دانشگاه تهران با بیان اینکه در سال 88 با توجه به افزایش مصرف زالو به فکر پرورش زالو افتادیم، گفت: در سال 1367 به دلیل افزایش مصرف زالو، به فکر پرورش زالو افتادیم.
دکتر ملک زالوهای آلوده را سرنگ های آلوده دانست و گفت: در این زمینه اقدامات زیادی برای بررسی صیادی انجام شده است. به عنوان مثال در سال 1392 50 زالو در ساعت، در سال 1393 18 زالو و در سال 1394 4 زالو در ساعت صید شده است، بنابراین کاهش جمعیت، پرورش و پرورش زالوی طبی ایران حائز اهمیت است.
وی با بیان اینکه کار روی کشت زالو در سوله های نصب شده به صورت دستی انجام می شود، خاطرنشان کرد: به فکر ساخت سوله مکانیزه بودیم که با مشارکت معاونت تحقیقات، معاونت شیلات و اداره کل طب ایرانی، این کار را انجام دهیم. این سوله کشف شده است برترین دستاورد وزارت علوم انتخاب شد. به این ترتیب همه چیز مکانیزه و کنترل می شود.
این استاد دانشکده زیست شناسی دانشکده علوم طبیعی دانشگاه تهران همچنین خاطرنشان کرد: به منظور شروع پرورش و پرورش زالو در ایران (از دانشگاه تهران) از مراکز زالو در سراسر دنیا بازدید شد. اینها عبارتند از آگروتیا مالزی (مرکز پرورش زالو هیرودیناریا مانیلنسیس، بایوفارم انگلستان به عنوان قدیمی ترین مرکز پرورش زالو هیرودو مدیسینالیس، آزمایشگاه پرورش زالو دانشگاه سن دیگو، مرکز پرورش هیرودو وربنا، مرکز پرورش هیرودو پیچ آلمان، مرکز پرورش هیرودو پیچ در آلمان، مرکز پزشکی ریپروبز آلمان، آلمان زالو Hirudo verbena.
دکتر ملک با بیان اینکه ریکاریمپکس فرانسه مرکز زالو در هیرودو وربانا است، گفت: با توجه به انقراض زالو در آمریکا، آمریکا در حال حاضر اقدام به خرید زالو از فرانسه می کند. این مرکز، کلینیک زالو درمانی در اسکس آلمان و مرکز پرورش زالو در روسیه از دیگر مراکزی بودند که بازدید شد.
وی با اشاره به ایده پرورش زالو در محیطی تاریک گفت: در مزرعه دانشگاه تهران فضای زیادی برای تحقیق با شرایط طبیعی داشتیم که زیستگاه زالو، قورباغه، ماهی و مار شد. سامانه طبیعی مطالعه زالو طبی در زیستگاه های طبیعی «این سامانه برای بررسی تأثیر تغییرات فصول مختلف بر روی آنزیم های بزاقی زالو طبی استفاده شده است.
استاد دانشکده زیست شناسی دانشکده علوم طبیعی دانشگاه تهران با اشاره به وجود محیطی پیت ماس ​​که برای رشد و پرورش زالو نیازی به آب ندارد، افزود: کل زنجیره مزرعه قابل ردیابی است.
دکتر ملک از تشکیل کمیته زالوی طبی در معاونت غذا و داروی وزارت بهداشت خبر داد و گفت: پس از آن زالوی طبی در معاونت غذا و داروی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به عنوان یک روش سنتی تصویب شد. محصول. دارو
وی با اشاره به برگزاری 15 سمینار پرورش و پرورش زالوی طبی در دانشگاه تهران، ادامه داد: زیستگاه حفاظت شده گونه ایرانی را در دانشگاه تهران ایجاد کرده ایم.
استاد دانشکده زیست شناسی دانشکده علوم طبیعی دانشگاه تهران به بحث تبدیل کمیسیون زالو طبی در معاونت غذا و داروی وزارت بهداشت به کمیته ملی پرداخت و گفت: صادرات غیرقانونی زالوی طبی ایرانی از ترکیه. و آذربایجان، طبیعت هرس بی رویه، برگزاری کارگاه های آموزشی و مشاوره پرورش توسط افراد غیر متخصص و رهاسازی زالو در طبیعت از مشکلات زالوی طبی در کشور است.
دکتر ملک یادآور شد: با توجه به توسعه طب سنتی و رویکردهای جدید به آن، زالوی طبی در اولویت پزشکان طب سنتی قرار دارد.
پیشنهاد ایجاد مرکز تحقیقات زالوی طبی به منظور ایجاد انگیزه پیشرفت و نوآوری، کارآفرینی، تجاری سازی در زمینه تولید مثل، کنترل بیماری، محصولات جانبی مربوط به زالوی طبی ایرانی هیرودو اورینتالیس و با همکاری نمایندگان سازمان خدمات پزشکی ایران وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تکمیلی، سازمان شیلات ایران، سازمان دامپزشکی، سازمان حفاظت محیط زیست، دانشگاه علوم پزشکی تهران و دانشگاه تهران به معاونت پژوهشی دانشگاه تهران معرفی شدند.

  توزیع اینترنتی تخم مرغ در سه استان آغاز شد

انتهای پیام/*

(1 بار بازدید شده، 1 بازدید امروز)

لینک کوتاه: https://andishemoaser.ir/?p=1277762

دیدگاهتان را بنویسید