جزئیات طرح پیشنهادی اروپا برای احیای برجام؛ پاسخ ایران به بورل چه بود؟

العربی الجدید مدعی است که منابع آگاه جزئیات طرح جدید پیشنهادی اتحادیه اروپا برای بازگشت به توافق هسته ای و واکنش ایران به این طرح را فاش کرده اند.

مطابق با اعتدالالعربی حدید مدعی است منابع نزدیک به روند مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا در گفتگو با این پایگاه خبری جزئیات طرح پیشنهادی جدید اتحادیه اروپا برای بازگشت به توافق هسته ای و واکنش ایران به این طرح را فاش کرده اند. .

سه‌شنبه گذشته جوزف بورل، هماهنگ‌کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا، اعلام کرد که پیش‌نویس جدیدی به مذاکرات هسته‌ای ایران و آمریکا ارائه کرده و از طرف‌های درگیر در این مذاکرات خواسته است از ایجاد «بحران خطرناک جدید» جلوگیری کنند. .

او گفت که متن پیشنهادی جدید “بی نقص نیست، اما بهترین توافقی است که می توان به دست آورد” و افزود که این طرح “همه مسائل اصلی” را مورد توجه قرار می دهد.

العربی جدید مدعی است که منابع آگاه اعلام کرده اند که حسین امیرعبدالخیان، وزیر امور خارجه ایران روز چهارشنبه در تماس تلفنی خود با بورل، از محفوظات ایران در مورد این طرح مطلع شده و گفته است که رویکرد کلی بر عهده ایران است که با این طرح مخالفت کند. این طرح، اگرچه فعلاً آن را نمی خواهد، اما رسماً خود را مخالف آن اعلام می کند.

این پایگاه خبری مدعی است: این منابع گفته اند که پیشنهاد جدید اروپا درباره ایران «حاوی محتوای جدید و مهم نیست و آنچه تهران در سه نقطه اصلی مناقشه مدنظر دارد را ارائه نمی دهد».

به گفته این منابع، ایران خواهان افزایش دامنه لغو تحریم‌ها و کسب تضمین‌های کافی و بستن پرونده‌های معلق در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است.

  اطلاعیه فدراسیون فوتبال برای فروش بلیت جام جهانی قطر

بر اساس این گزارش، پیشنهاد جدید اروپا شامل لغو تحریم‌های جدید چند مؤسسه و شرکت‌های مرتبط با سپاه به جای «همه 80 نهاد مرتبط با این گروه نظامی» و همچنین «تعهد بایدن به پایبندی دولتش به توافق» است. “

به گفته این منابع، وزیر امور خارجه ایران به بورل گفته است که تهران از هر پیشنهادی برای پایان دادن به مذاکرات حمایت می کند و خواستار گفتگوهای بیشتر درباره ایده های اروپا برای حل این مسائل شده است.

وی همچنین پیشنهاد داد علی باقری، سرپرست تیم مذاکره کننده ایران، مستقیما با انریکه مورا، رئیس تیم مذاکره کننده اتحادیه اروپا دیدار و مذاکره کند.

این منابع افزودند که امیر عبداللهیان «ایده جدیدی از طرف ایرانی» در مورد موضوعات مورد مناقشه بر اساس پیشنهاد جدید اروپا ارائه کرده است، هرچند این منابع معتقد بودند که بعید به نظر می رسد در آینده نزدیک به توافق برسد.

به گفته این منابع، «به نظر نمی رسد در آینده نزدیک توافقی حاصل شود و باید دید پس از سپتامبر چه اتفاقی خواهد افتاد»، یعنی نشست آتی هیئت حکام آژانس بین المللی.

این منابع همچنین از تلاش های گسترده عمان و قطر و مذاکرات علنی و خصوصی آنها با تهران و واشنگتن در مورد این پرونده و پرونده تبادل زندانیان خبر دادند.

دیدگاهتان را بنویسید