جان کربی: اگر ایران به برجام بازنگردد، فشارها ادامه خواهد داشت

965505 فقط خبر

به گزارش خبرنگار گروه جهان خبرگزاری آنا، علیرغم تاکید مقامات جمهوری اسلامی ایران مبنی بر عدم خروج تهران از توافق هسته ای، این واشنگتن است که ابتدا باید خروج خود از برجام را جبران کند، اما مقامات آمریکایی همچنان به ادعای خود مبنی بر اینکه تهران از توافق هسته ای خارج نشده است. ایران باید به پایبندی خود بازگردد.آنها برای رسیدن به توافق فشار می آورند.

جان کربی، هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی در شورای امنیت ملی کاخ سفید، بامداد روز سه شنبه تهدید کرد که اگر ایران به توافق هسته ای بازنگردد، واشنگتن به فشار بر تهران ادامه خواهد داد.

کربی در گفت و گو با نیوز نیشن گفت: ایران باید با توافق پیشنهادی موافقت کند [آمریکا و اروپا] موافقت کند اما تمایلی به انجام آن نشان نداده است. مذاکرات توافق هسته ای [در وین] کامل است و توافق روی میز وجود دارد.

وی همچنین سفر ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه به تهران را پس از سفر جو بایدن همتای آمریکایی خود به غرب آسیا توصیف کرد و اظهار داشت: این سفر نشان می دهد که ایران و روسیه چقدر از جامعه جهانی منزوی هستند.

این مقام آمریکایی در گفتگو با «کلی مایر» مجری این شبکه گفت که پوتین اکنون برای دستیابی به توانمندی های نظامی پیشرفته مانند پهپاد به ایران نیاز دارد و البته باید دید چقدر خریده است و با آنها چه خواهد کرد

کربی با این استدلال که تمایل روسیه به خرید هواپیماهای بدون سرنشین از ایران فشاری است که پوتین در “پایگاه صنایع دفاعی خود” با آن مواجه است، گفت: “مهم نیست که آنها (روسیه) چه چیزی بخرند، سوال این است که آیا این کار موثر خواهد بود یا خیر.” جنگ [اوکراین] تغییر خواهد کرد یا به او (پوتین) مزیتی خواهد داد.”

  مجموعه اکشن "رستگاری" - اندیشه معاصر را به شما معرفی می کنیم

وی همچنین اذعان کرد که آمریکایی‌ها نگران آنچه روسیه از ایران به دست می‌آورد هستند و بحث‌های تهران و مسکو را نادیده نمی‌گیرند.

با این حال، هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید اضافه کرد که این امر ارسال سلاح به اوکراین برای دفاع از خود را برای ایالات متحده و متحدانش مهم تر می کند.

پیش از کربی، ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، تهران و مسکو را به تحریم های بیشتر در صورت فروش پهپادهای ایرانی به روسیه تهدید کرد.

ادعای مقامات آمریکایی مبنی بر آمادگی تهران برای فروش پهپادهای نظامی به روسیه در حالی که سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران این ادعا را تکذیب کرد.

انتهای پیام/4106/

دیدگاهتان را بنویسید