“جان بابا و جین بیبی”؛ متفاوت ترین شعر مصطفی رحماندوست

به گزارش خبرنگار حوزه ادبیات و کتاب گروه فرهنگ خبرگزاری آنا، ش “جان بابا و جین بیبی” یکی از متنوع ترین تصنیف های مصطفی رحماندوست است که با تلفیق مفاهیم و باورهای انسانی، سنت های قدیمی و باورهای بومی ایران زمین ساخته شده است تا جایی که می توان گفت این شعر بلند علی رغم ساختار آشکاری که برای مخاطب کودک دارد. ، اثری فراتر از سنین و مناسب برای مطالعه و تفکر در مورد گروه های سنی بالاتر از شما خواهد بود.

رحماندوست شعر خود را بر باورها، آرزوها و زندگی مادربزرگی که مایه الهام و محبت فراوان در ایمان ایرانی بود، سرود و در بیت های او نمادی از آرمان های مخاطبانش ساخت. آرزوهای مادربزرگ اشاره ای نمادین به چیزی است که ایرانیان سال هاست در باورهای سنتی و زندگی روزمره خود به دنبال آن بوده اند. حرکت از زمان حال به بهترین و کشف منبع حیات و تلاش برای احیای آن.

این شعر همچنین با بازآفرینی سنت‌های ایرانی در فصل بهار سعی دارد به صورت نمادین به مسئله هدف در زندگی انسان اشاره کند. سفره هفت سین و چیدمان آن و اتفاقات پس از این چیدمان نمادی از پویایی زندگی و هدفمندی آن است و به این باور اشاره دارد که زشتی و سیاهی ماندگار نیست و با امید و تلاش می توان بر آن غلبه کرد.

این کتاب همچنین تلاش کرده است تا در زیر لایه های متنی خود نوعی آشتی و پیوند بین محیط و طبیعت و مخاطبانش ایجاد کند. اما بخش قابل توجهی از تأثیرگذاری کتاب به خاطر تصویرسازی خاص آن است. فرهاد جمشیدی با تکیه بر مفاهیم متعالی کتاب سعی کرده است تا واقع گرایی را در خدمت بازآفرینی رویاها و باورهای نهفته در شعر قرار دهد و به همین دلیل می توان از این تصویرسازی به عنوان پلی بین تخیل و واقعیت برای کشف تفسیر استفاده کرد. و تصویر رویاها و رویاهای نهفته در کتاب. تاکید تصویرگر بر عناصر فراموش شده زندگی سنتی ایرانی و جان تازه بخشیدن به آن را باید یکی از مضامین تاثیرگذار در این اثر دانست.

  قیمت به دلار قیمت به یورو و قیمت به پوند جمعه 27 مارس 1400 + جدول - تفکر مدرن

بیشتر بخوانید:


1046425 فقط خبر

لازم به ذکر است؛ مصطفی رحماندوست متولد 1329 در همدان شاعر، نویسنده و مترجم کتاب های کودک و نوجوان بود. او مدرس داستان نویسی، داستان نویسی، ادبیات کودک و نوجوان در دانشگاه ها و از هیئت داوران و نمایندگان جشنواره بین المللی شعر فجر بود.

رحماندوست پس از اخذ لیسانس زبان و ادبیات فارسی از دانشگاه تهران به عنوان کارشناس نسخ خطی در کتابخانه مجلس و سپس به عنوان مدیر مرکز انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، مسئول انتشارات رشد مشغول به کار شد. ویرایشگر، ویرایشگر و خالق توسعه دانش آموزی. سروش کودک و نوجوان سردبیر مجله شهرزاد قاسگو به فعالیت خود ادامه داد.

رحماندوست دارای مدرک تحصیلی اول هنر (Ph.D.) است. وی پس از بازنشستگی از مناصب دولتی، مدیر گروه شکوفایی (بخش کودک و نوجوان) انتشارات امیرکبیر و مشاور رئیس کتابخانه ملی ایران شد و تارنمای «کتابخانه ملی کودکان و نوجوانان ایران» را راه‌اندازی کرد. توانست برای دهمین سال فعالیت خود را در این وب سایت آغاز کند.پایگاه متن کامل بیش از بیست و چهار هزار عنوان کتاب کودک و نوجوان را در دسترس محققان قرار دهد.رحماندوست نیز یکی از داوران اصلی جشنواره بین المللی فیلم است. وی برای کودکان و نوجوانان اصفهان و جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان عضو هیئت داوران جشنواره های کتاب سال، جشنواره کتاب و مطبوعات کودک و عضو شورای موسیقی کودک و شورای کتاب کودک ایران بوده است.

از این نویسنده و شاعر ایرانی تاکنون 314 اثر در قالب مجموعه شعر کودک و نوجوان، تالیف و ترجمه داستان کودک و نوجوان و کتاب فنون قصه گویی و ادبیات کودک در ایران و جهان منتشر شده است. تیراژ کتاب های او به بیش از 6.5 میلیون نسخه می رسد و برخی از آثار او از جمله داستان دو لاک پشت تنها، بازی با انگشت، سه قدم از مادر، دو عروس، دو داماد و … به سیزده زبان ترجمه شده است. .

  استایل خاص بهاره افشاری با حیوان خانگی اش + عکس - تفکر مدرن

شعر “صد دانه یاقوت” این یکی از معروف ترین و معروف ترین اشعار رحماندوست است. این شعر و برخی از اشعار او در دوره ابتدایی و در کلاس های زبان فارسی مطالعه می شود. از آثار او می توان به فرهان آسان، فوت کوزگری، ترانه های نوازش، ترانه های مناجات، مجموعه شعر «قصه های پنج انگشتی» و «انگشت بازی» که ریشه در ادبیات عامیانه ایران دارد، مجموعه شعر «دوستی شیرین است»، هیچانه، باغ مهربانی ها و… اشاره کرد. او همچنین با انتشار برخی از آثارش با استفاده از امکانات آسان نشر تحت عنوان «عمو مصطفی در آمریکا» امکان خواندن، شنیدن و خرید کتاب‌هایش را برای کودکان ایرانی خارج از کشور فراهم کرد.

انتهای پیام/110/

دیدگاهتان را بنویسید