تکمیل اختیارات رئیس نهضت ملی مسکن برای واگذاری زمین

1089963 فقط خبر

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری آنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی صبح امروز یکشنبه به وزارت راه و شهرسازی رفت و در جریان جزئیات عملکرد، طرح ها و پروژه های مهم قرار گرفت. این وزارتخانه به ویژه در حوزه ساخت و ساز مسکن. در این جلسه که استانداران سراسر کشور از طریق ویدئو کنفرانس نیز حضور داشتند، موضوع ساخت و ساز و تنظیم بازار مسکن محور اصلی سخنان رئیس جمهور بود.

رایضی با تاکید بر لزوم تحقق وعده دولت مبنی بر ساخت 4 میلیون واحد مسکونی در کشور برای تحقق تکلیف قانونی و رفع نیازهای موجود، خاطرنشان کرد: پیش نیاز اجرای این طرح توزیع زمین، وزارت راه و شهرسازی است. مسئولیت مهمی در این زمینه است و باید با شناسایی اراضی مناسب و تشکیل بانک مسکن، زمینه جهش تولید مسکن در کشور فراهم شود.

رئیس‌جمهور در ادامه به تمامی وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی دستور داد تا پایان شهریورماه تمامی زمین‌های اعلام‌شده برای مسکن مهر را به متقاضیان واگذار کنند تا از طریق بانک زمین و وزارت راه و شهرسازی به متقاضیان واگذار شود. اراضی به نام دولت جمهوری اسلامی ایران تصدیق می شود.
آیت الله رئیسی همچنین به وزارت راه و شهرسازی دستور داد علاوه بر ساخت مسکن، «زمین به شرط ساخت مسکن» را برای مشارکت در روند ساخت مسکن به مردم واگذار کند.

رئیسی در ادامه بر نقش مهم نظارت بر روند واگذاری زمین و ساخت و ساز مسکن تاکید کرد و گفت: مسئولان متولی باید اطمینان حاصل کنند که در جریان این طرح دلالی و گمانه زنی صورت نگیرد و زمین فقط به متقاضیان ساخت واگذار شود. .

  چاوی ​​منتظر بازگشت به خانه است - یک تفکر مدرن

رئیس جمهور همچنین به استانداران دستور داد مسکن را در اولویت کاری خود قرار دهند و برنامه های دولت و وزارت راه و شهرسازی در این زمینه را با جدیت، سرعت و دقت دنبال کنند.

رئیسی در ادامه بر توجه به قوانین و اسناد بالادستی در ساخت مسکن انبوه تاکید کرد و افزود: در توسعه شهرها توجه به ضوابط و دستورالعمل های قانونی در حوزه معماری از اهمیت بالایی برخوردار است. ترجیح دولت توسعه افقی شهری بر بلندمرتبه سازی است، اما این استراتژی همچنین مستلزم توسعه دسترسی به زیرساخت های مربوطه در مناطق در نظر گرفته شده برای مسکن است.

اطلاع رسانی شفاف کلیه پروژه های مسکن در دست اجرا، اعمال نظارت دقیق بر روند اجرای طرح جهش مسکن، تفویض اختیارات لازم به مدیران از طریق وزارت راه، شهرسازی و ارائه خدمات زیربنایی در همان زمان از قبیل واگذاری زمین به مردم از دیگر دستورات صریح رئیس جمهور به نهادهای مسئول، در حوزه تولید مسکن بود.

رئیس جمهور در بخش دوم سخنان خود نظارت بر بازار مسکن و تنظیم مقررات در این حوزه را از وظایف وزارت راه و شهرسازی دانست و اظهار داشت: این وزارتخانه باید با رصد دقیق روندها و افزایش عرضه، بازار را متعادل کند. .

رئیسی با تاکید بر سهم مسکن در سبد خانوارها، اقدامات نظارتی و مدیریتی بر این بازار را یکی از مهمترین اولویت های کشور دانست و گفت: ساماندهی این بازار می تواند به معیشت خانواده ها کمک شایانی کرده و بسیاری از مشکلات آنها را حل کند.

رئیس جمهور در این دیدار پس از استماع گزارش وزیر راه و شهرسازی و معاونان این وزارتخانه در حوزه های مختلف، از اقدامات این وزارتخانه در توسعه ترانزیت، بسیج امکانات برای اعزام و بازگشت زائران قدردانی کرد. به بیت الله الحرام، پیگیری مصوبات سفر استانی و ایجاد سیستم هوشمند در منطقه. کار وزارت راه و شهرسازی این اقدامات را زمینه ساز تحقق برنامه های بزرگ دولت مردمی می داند.

  افتتاح لوگوی سریال حضرت معصومه (س) در روز دختر + عکس

رئیسی گفت: وزارت راه و شهرسازی به ویژه در حوزه کریدورهای ترانزیتی مسئولیت مهمی بر عهده دارد که تحقق آن می تواند مسیر توسعه و پیشرفت کشور را پیش ببرد. لازم است طرح های توسعه ای در این حوزه در زمان مقرر تکمیل شود، در غیر این صورت ممکن است کارایی خود را از دست بدهد.

رئیسی به وزیر راه و شهرسازی و مدیران ارشد آن وزارتخانه و بخشداران دستور داد تا زمانبندی دقیقی برای کلیه پروژه ها تعیین و در روند اجرا به جدول زمانی مذکور پایبند باشند.

رئیس جمهور با تاکید بر لزوم اطلاع رسانی شفاف به مردم در خصوص زمان بندی پروژه ها، گفت: با ابلاغ شفاف زمان بندی باید بتوان بر افکار عمومی، مردم و رسانه ها برای اتمام به موقع پروژه ها نظارت کرد.

در ابتدای این جلسه وزیر راه و شهرسازی و تعدادی از نمایندگان مجلس به تشریح طرح های در دست اجرای این وزارتخانه پرداختند و روند اجرای آنها را تشریح کردند.

انتهای پیام/4164/

دیدگاهتان را بنویسید