تکلیف گواهی بیمه بدنه راننده چه می شود؟ – اندیشه معاصر

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه نوین، نبود کتاب تصادف دلیل بر سرزنش راننده نیست. آنچه در تعیین مقصر تصادف موثر است، ارتباط وقوع حادثه با تقصیر راننده است که باید مستقیم باشد. یعنی اگر این دلیل نبود، حادثه اتفاق نمی افتاد. مقصر این حادثه توسط کارشناسان قوانین راهنمایی و رانندگی مشخص می شود. حال اگر ما طبق قانون مقصر نبودیم و علت جرم فقط طرف مقابل بود جرم ما بدون گواهینامه رانندگی می کنیم.

اگر شخصی در تصادف گواهینامه نداشته باشد، اگر علت حادثه قصور یا سهل انگاری طرف مقابل باشد متهم به نداشتن گواهینامه نمی شود. اما به دلیل نداشتن گواهینامه قابل تعقیب و مجازات است.

مجازات رانندگی بدون گواهینامه برای بار اول حبس تا دو ماه یا جزای نقدی تا صد هزار تن یا هر دو است. در صورت محکومیت مجدد به 2 تا 6 ماه حبس محکوم خواهد شد.

در صورتی که شخص بدون گواهی مرتکب حادثه شود، به عبارت دیگر، قصور یا سهل انگاری یا عدم رعایت مقررات دولتی یا عدم صلاحیت از علل تصادفی صدمه بدنی باشد، دادگاه باید مجازات او را افزایش دهد و می تواند او را به یک تا محکوم کند. پنج سال از حق رانندگی وسیله نقلیه موتوری.

اگر راننده بر اثر تصادف فوت کند و گواهینامه مربوطه را نداشته باشد مشمول بند 115 ماده 115 قانون برنامه 5 ساله توسعه است یا خیر؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که راننده ای که گواهینامه رانندگی مربوطه را نداشته باشد از شمول قانون خارج می شود. 115، بند. ب یعنی بیمه متعلق به او نیست.

  قیمت سکه ایرانی امروز چهارشنبه 5 بهمن 1400 + جدول - تفکر مدرن

بر اساس بند ۱۱۵ ماده ۱۱۵ قانون برنامه پنج ساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران، وزارت اقتصاد و دارایی موظف است نسبت به بیمه شخص ثالث راننده به عنوان مسافر تحت بیمه شخص ثالث اقدام کند. .

انتهای پیام/*

(1 بار بازدید شده، 1 بازدید امروز)

لینک کوتاه: https://andishemoaser.ir/?p=1242926

دیدگاهتان را بنویسید