تکرار اصطلاحاتی که به نفع غرب نیست!

1087756 فقط خبر

به گزارش گروه رسانه های دیگر خبرگزاری آنا، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید که به همراه جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا به منطقه سفر کرده است، روز جمعه به خبرنگاران گفت: ایالات متحده قصد ندارد چارچوب زمانی برای مذاکرات در مورد بازگشت به تعهد تعیین کند. . برجام را متقابلا تعریف می کنند، اما آنها برای مدت نامحدود منتظر نخواهند بود.

همزمان، رسانه های غربی نیز اخباری را بر اساس این کلیدواژه منتشر کردند که زمان رو به اتمام است و مذاکرات رو به پایان است و رویترز به نقل از منبعی که وی را «مقام ارشد اتحادیه اروپا» معرفی کرده، نوشت؛ مذاکرات برای لغو تحریم ها به پایان خود نزدیک شده است، اما مشخص نیست که آیا این مذاکرات به توافق ختم می شود یا خیر.

این مقام که نامش فاش نشده است، گفت: «می‌توانیم برخی مسائل را که هنوز حل نشده است، از نزدیک بررسی کنیم. ما منتظر نظر تهران هستیم و آمریکایی ها چه می گویند… نمی دانم این پایان کار است یا نه. [یا خیر] اما مذاکرات به پایان رسیده است.»

پیشتر کاترین کولوناد، وزیر امور خارجه جدید فرانسه گفته بود که تنها چند هفته تا احیای توافق هسته ای ایران باقی مانده است. وی مدعی شد که تصمیم گیری در مورد این توافق به عهده ایران است.

کولونا در سخنانی در پارلمان فرانسه با تاکید بر اینکه این وضعیت نمی تواند بیش از این ادامه یابد، گفت: ما برای همیشه منتظر پاسخ ایران به مذاکرات هسته ای نخواهیم بود.

این نوع کلام‌بازی‌های چهره‌های سیاسی و محافل رسانه‌ای درباره مذاکرات رفع تحریم‌ها نه تنها بیانگر ادامه سیاست «تهدید و مذاکره» است که هدف آن به چالش کشیدن توانایی محدود ایران برای دستیابی به توافق با غرب است و به دنبال ایجاد خودخواهی دیگری است. ضرب الاجل تحمیلی که از ابتدای مذاکرات ادامه داشته است، چندین بار تکرار می شود.

  همبازی شهریار مقانلو به پرسپولیس پیوست؟ / تیم یحیی به دنبال بازیکن جدید - اندیشه معاصر

در ابتدای مذاکرات، پایان آذر را گذاشتند و بعد آن را در اول بهمن، آخر بهمن، بعد اسفند و… را گذاشتند و این روند تا امروز ادامه دارد.

چنین اظهاراتی که نشانه بی اعتباری ادعاهای غرب است، این سوال را ایجاد می کند که چرا غرب با وجود ضرب الاجل های پی در پی در این زمینه به عقب نشینی ادامه می دهد؟

آیا این مشکل به دلیل برتری ایران در مذاکرات که حاصل ابتکارات است، برخورداری ایران از بسیاری از مولفه های قدرت مذاکره در ابعاد سیاسی، اقتصادی، منطقه ای و جهانی نیست که غرب را مجبور به عقب نشینی کرد؟

نکته دیگر اینکه؛ این در حالی است که رسانه ها و بخشی از بدنه کشورهای غربی رسالت فشار بر ایران را بر عهده گرفته اند که نگاه واقع بینانه به روند توسعه نشان از ادامه و افزایش غنی سازی ایران و افزایش ذخایر اورانیوم غنی شده 60 و 20 دارد. درصد در برابر بی نظمی قیمت انرژی

از سوی دیگر؛ دیدار بایدن با نمایندگان ریاض و کشورهای عربی منجر به افزایش تولید نفت نشد و اگرچه کاخ سفید مدعی شد ریاض با افزایش 50 درصدی تولید نفت خود در ماه های جولای و آگوست موافقت کرده است، عادل وزیر امور خارجه عربستان سعودی الجبیر هرگونه توافق با آمریکای مطرود را رد کرد.

دست خالی بایدن روی اقتصاد داخلی و سیاست خارجی در آستانه انتخابات میان دوره ای کنگره به حدی است که محبوبیت او به زیر 30 درصد رسیده است و 82 درصد از مردم خواهان تکرار نشدن ریاست جمهوری او هستند.

  صادرات پسته در سال گذشته 915 میلیون دلار بوده است

افزایش بحران غذا و انرژی در اروپا نیز به حدی است که مجله اکونومیست عنوان می کند پس از بحران یورو در سال 2010، بحران مهاجران در سال 2015 و شوک انرژی در زمستان 2022، این سومین تهدیدی است که می تواند اروپا را به همراه داشته باشد. سقوط.

برای توصیف دقیق؛ این در حالی است که غرب در فضای رسانه ای سناریوی کشاندن افکار عمومی ایران به بازی «پایان دوره معامله» را دنبال می کند که عملاً در برابر منطق مذاکرات ایران زانو می زند و اگر بخواهد معقولانه عمل کند، وجود ندارد. راه دیگری برای خروج از وضعیت شکننده آن جز پذیرش این روند به توافق نمی رسد.

منبع: نورنیوز

انتهای پیام/4129/

دیدگاهتان را بنویسید